Слав Киров зае 7 място на първия за сезона кръг от Европейската купа по спортно катерене за мъже и жени в дисциплината "боулдър", който се проведе в Шамбери, Франция. На полуфиналите Слав стана втори, а на финалите постигна 1 топ и 3 зони, което му отреди седмото място. Другият български катерач, който се беше класирал за полуфиналите - Николай Русев, зае 10 място. Победи Микаел Мауем (Mickael Mawem) от домакините.
В края на предходната седмица Ивона Михайлова спечели два бронзови медала от Световното първенство по ски-алпинизъм в категорията Masters в Словакия - в дисциплините “скоростно изкачване” и “индивидуално”. По същото време - първи април, в района на Вихрен в Пирин се проведе най-популярното състезание по ски-алпинизъм у нас - Купа "Николай Проев - Пройката", известно още като пиринското ски-рали. Победители в най-дългия и труден маршрут станаха Михаела Георгиева и Никола Калистрин. Пордобни резултати - тук.
Планинският колоездач Цветан Иванов победи със солидна преднина в дългата дистанция на "Търново Ултра" (8-9 април). Той измина 48-километровото трасе с близо 1500 м денивелация за 2:28:45 часа и за втора поред година финишира първи. При жените най-бърза беше Ивета Костадинова (3:38:20), която също записа втора победа в тази дистанция. На по-късото трасе - 31 км, победи Данаил Велинов, с време 1:37:35 часа. За пореден път безапелационна в късата дистанция при колоездачите беше Йоана Вълканова, която стана първа при жените, с време 2:01:46 часа.
В неделя беше стартът на бегачите. В дистанцията 56 километра победиха Петко Стефанов (4:42:48) и Моника Филипова (5:16:51), която зае шестото място в общото класиране (мъже и жени). Самуил Вълчев и Сара Минкова бяха най-бързи на 35 км, съответно, при мъжете и жените, а Валентин Шишков и Кристина Иванова - по 14-километровото трасе. Пълните резултати - тук.
Участници масово изразиха задоволство от организацията на състезанието, а зрителите, следящи дистанционно “Търново Ултра”, бяха максимално подсигурени с видео и преки включвания от старт/финалната арка, както и от самите трасета.
Снимка-източник: Фейсбук страница на "Търново Ултра"
Обилни снеговалежи и висок риск от лавини отложиха аклиматизационните ротации под Анапурна. Част от клиентите на фирмите там бяха принудени да слязат до Покхара - най-близкото населено място под Базовия лагер, докато снеговалежите спрат, а и за да може да се възстановят от болежки, обострили се от престоя на по-голяма надморска височина. Парапети има до Лагер 3, но на места са покрити от новия сняг. Шерпите успяха да фиксират въжетата, по които хората ще се изкачват, при висок риск от лавини, а непалецът Мингма Джи съобщи, че са се разминали за няколко минути с голямата лавина, която падна преди дни над Лагер 2. Като най-опасен е сочена именно тази част от маршрута - между Лагер 2 и Лагер 3. Анапурна е известна с високата си лавинна опасност, заради което е един от най-смъртоносните осемхилядници. Въпреки това, преди две години близо 70 души уцелиха подходящо време и успяха да се качат на върха в един ден.
Ето какво разказа в интервю за БНР Господин Динев, който е сред участниците в сегашните експедиции на Анапурна. Свързахме се с него, докато беше в селото по време на снеговалежите и преди да се завърне в Базовия лагер:
"Изкачихме се до втори лагер, аз успях да мина още стотина-двеста метра до Холандското ребро, лавина беше затрупала парапетите, които сега се прави опит да се изградят наново. Този участък е един от най-проблемните. Не, че през големия ледник не падат лавини, които заснехме и показахме, но този е по-кратък и по-лавиноопасен. Сега се надяваме да стъпим вече на Холандското ребро, което се издига високо и маршрутът в тази част е по-безопасен".
Цялото интервю с Господин Динев можете да чуете тук.
Снимка: Господин Динев
Подобни са условията и на Манаслу - всеки ден вали сняг, съобщават участници от експедициите там. В Базовия лагер и на този осемхилядник има няколко екипа, които чакат подходящо време, за да продължат към височинните лагери.
Междувременно, в Базовия лагер на Анапурна пристигнаха поляците Бартек Зиемски (ски-алпинист) и Освалд Перейра (ски-алпинист и оператор). Те имат намерение да изкачат върха и да се спуснат от него със ски. Перейра ще се изкачва пеша, а Зиемски ще изпозлва ските си по време на атаката - там, където е възможно, след което двамата ще започнат спускането.
Снимка-източник: Фейсбук профил на Виталий Лазо
Руските ски-алпинисти Виталий Лазо и Антон Пуговкин пристигнаха в Непал, като целта им е да изкачат Еверест и да се опитат да осъществят първото цялостно спускане без допълнителен кислород. Проектът им се нарича "Фрирайд в зоната на смъртта". Миналата пролет полякът Анджей Баргиел направи втори опит да запише същото постижение, но на височина около 8000 м беше принуден да спре изкачването заради силни ветрове и обилни снеговалежи.
В Непал този сезон ще се подвизава и двукратният носител на най-престижната награда в алпинизма - "Златен пикел", Валери Бабанов от Русия. Засега е известно, че той ще изкачва Макалу.
Снимка: Lucy Korobeshko
Унгарският алпинист, екстремен скиор и парапланерист Акос Джорфи (Akos Gyorffy) изчезна в района на планинския масив Монте Роса, на границата между Италия и Швейцария. Там той се подготвял за експедиция до осемхилядника Канчендзьонга, който възнамерявал да опита да изкачи без допълнителен кислород. В края на миналата седмица 36-годишният унгарец отишъл в Монте Роса с парапланера си, след което връзката с него е прекъснала. След няколкодневни облитания на района с хеликоптер издирването беше прекратено. Миналата година Джорфи стана първият унгарец, който се спусна със ски от Пик Ленин (наричан сега Ибн Сина, 7134 м) в Памир. След това опита да изкачи Манаслу, но беше спрян от влошаване на времето.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..