Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бобрите се завръщат по Дунава и българските му притоци

Снимка: Ася Пенчева

По инициатива на Регионалната екоинспекция в Русе на 7 април за първи път  бе отбелязан Международният ден на бобрите. Този животински вид, който се смяташе за изчезнал в последните 150 години, се завърна и се нуждае от защита.

Макар че детските книжки са пълни с картинки на бобърчета, всъщност в България от 150 години не можеше да се види този най-голям гризач на територията на Европа. Само че през март 2021 г служители на горското стопанство в Бяла, Русенско, намират "отсечена" топола и странни следи от неизвестно зверче по река Русенски Лом. Биолози и зоолози правят проучване и потвърждават добрата новина. Следва идеята да се организира среща, на която специалисти да научат повече за бобрите. Тя е инж.Цонка Христова, директор на екоинспекцията в Русе.

А според д-р Николай Коджабашев, преподавател по зоология и опазване на фауната в Лесотехническия университет в София, бобрите съвсем не са един и два в региона.

Според проучване на д-р Коджабашев вече са установени над 32 находища на евроазиатски бобър, документирани с фотоматериали. В тях живеят около 150 семейни групи. И всички тези бобри също чакат да се сформира новия парламент, за да бъде приет Закона за биологичното разнообразие, според който те ще са строго защитен вид.

Чуйте репортажа на Ася Пенчева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

19.05.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 19 май 2024 г. Водещ : Даниела Якова

публикувано на 19.05.24 в 09:17
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Траверс към кулоара на Хорнбайн, Еверест

Стипе Божич: Преживях кошмара на всеки алпинист в Хималаите

Родителите му одобряват странното му хоби едва когато научават за постиженията му от вестниците. През 1979 г. той е един от петимата алпинисти, които правят първото изкачване на Еверест по Западния гребен, т.нар. Жесток път. На слизане му се налага да прекара нощта на 8300 м височина - на открито, при минус 40 градуса температури. През 1989 г...

публикувано на 18.05.24 в 18:13
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23