Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От сдружение "Демокрация и законност" настояват за спешни промени в Изборния кодекс

Снимка: БТА


Последните парламентарни избори са били най-лошо проведените по отношение достоверността на вота, сочи анализ на гражданско сдружение "Демокрация и законност". Оттам настояват за спешни промени в Изборния кодекс заради множество нарушения и манипулации. 

От публично достъпни данни и опита си от наблюдението на изборния процес гражданско сдружение "Демокрация и законност" е установило разминаване в резултатите, посочени в изборните протоколи от СИК, и числовите данни от машинното гласуване в едни и същи секции. Бяха цитирани примери от София, Пловдив, Варна и Турция.

Анализът на сдружението показва, че невалидните хартиени бюлетини са над 44 хиляди. на 4375 места данните между отчетените машинно гласове за отделен кандидат и тези в протоколите се разминават:

"Демокрацията на тези избори беше сериозно накърнена. Още 2 извода, до които ние достигнахме след тези избори: първо, машинното гласува победи -  факт, второ, видеонаблюдението при хартиения вот съвсем не е напразно", каза Боримир Цанов от сдружение "Демокрация и законност".

Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК, поиска спешни законодателни промени, които да върнат функционалността на машините:

"Поне хората, които са избрали да гласуват на машина, техният глас да бъде машинно преброен, машинно отчетен, както гласове за политически партии и коалиции, така и преференциален вот. Поне хората, които гласуват машинно, да са сигурни, че техният глас ще бъде запазен и отчетен правилно, а не след това да бъде преброяван, зачеркван и променян многократно".

Промените в Изборния кодекс са крайно наложителни, защото подобни нарушения ще бъдат много по-критични на местните избори наесен, обясни Атанас Гьоков, член на гражданско сдружение "Демокрация и законност":

"На местните избори местните власти се избират понякога с разлика от 1-2 гласа. Същите тези нарушения, които виждаме в момента, приложени към местни избори, биха дали много по-голям ефект и много по-голяма разлика в резултатите като избрани лица".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи глоби за нерагламентирано изхвърляне на отпадъци в Плевен

В Плевен от днес действат по-високи глоби за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Целта на приетите от Общинския съвет промени е респектиране на нарушителите и подобряване на чистотата в населените места на общината. От 300 до 1000 лева е увеличена глобата за замърсяването на обществени места, улици, площади, подлези, зелени площи,..

публикувано на 10.02.25 в 14:33
Клаус Йоханис

Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка

Румънският президент Клаус Йоханис обяви, че се оттегля от поста, съобщи Аджерпрес. Вторият мандат на Йоханис изтече на 21 декември миналата година, но беше удължен заради анулирането на първия тур на президентските избори от Конституционния съд.  През миналата година: Клаус Йоханис се отказа от надпреварата за НАТО и подкрепи Марк Рюте..

публикувано на 10.02.25 в 14:30
Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Европа е нужна на САЩ като партньор за решаване на проблеми в други части на света

Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е богата, но, ако трябва самостоятелно да изгради всичко и да води самостоятелна отбранителна политика е много скъпо и безсмислено, коментира бившият военен министър Тодор Тагарев в интервю пред..

публикувано на 10.02.25 в 14:24
Снимката е илюстративна

Как българската общност в немския град Констанц празнуват мартенските празници

В Германския град Констанц българската общност събра сънародниците ни и приятели от различни националности, за да им покаже как се изработват мартениц и.  "За нас българите това е слънчев, топъл и светъл лъч от България и за България ", казва  Красимира Аманфо. "Едната ни идея е българските деца, които тук са родени да видят как се правят..

публикувано на 10.02.25 в 14:13
Илияна Йотова

Илияна Йотова: Проблемът с вейповете сред децата се подценява от МВР

Седмица преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, свързано с разпространението на вейпове сред подрастващите, вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че проблемът се подценява, както от страна на МВР, така и на всички институции. "Спомняте си, че само преди около две години имаше много сериозна дискусия..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Министър обвини маймуна за спирането на тока в цяла Шри Ланка

За прекъсването на електрозахранването в Шри Ланка е виновна маймуна, проникнала в подстанция южно от Коломбо, заяви министърът на енергетиката Кумара Джаякори, предаде Би Би Си. Електрозахранването в 22-милионната островна държава постепенно се възстановява, като приоритет имат медицинските заведения и пречиствателните станции, посочва БТА...

публикувано на 10.02.25 в 14:08
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете в зоните на летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 13:59