Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Унгария и Русия с нови енергийни споразумения

Петер Сиярто
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският енергиен гигант "Газпром" ще разгледа възможността да достави на Унгария през тази година повече природен газ от заложените в дългосрочните договори и на разсрочено плащане. При визитата си в Москва по-рано днес унгарският външен министър Петер Сиярто обяви, че допълнителните доставки ще бъдат осъществявани главно по газопровода "Турски поток" през България и Сърбия.

Петер Сиярто заяви на кратка пресконференция в Москва, че компанията "Газпром" е приела да позволи на Унгария, ако е необходимо, да внася количества природен газ, надвишаващи договорените в дългосрочния договор, в който миналата година бяха внесени поправки.

Цената на газа, който ще достигне до Унгария по газопровода "Турски поток", ще бъде ограничена до 150 евро (163 долара) на кубичен метър, каза Сиярто, цитиран от АП. Това е част от споразумение, което ще позволи на Унгария да плаща разсрочено за покупките на газ, ако пазарните цени надвишат това равнище.

По време на посещението си в Москва унгарският външен министър обеща да продължи разширяването на унгарската ядрена централа, изграждана от руската държавна ядрена компания, предаде АФП.

Централата в Пакш, южно от Будапеща, е единственото ядрено съоръжение в Унгария и осигурява около 40 % от нуждите на страната от електроенергия.

Унгария има за цел да въведе в експлоатация два нови реактора до 2030 г., като изграждането им е част от сделка, сключена през 2014 г.

Сиярто заяви, че страната му се е споразумяла с Русия за промяна на договора за строителство и финансиране на разширението на АЕЦ "Пакш".

Той изрази надежда, че Европейската комисия "бързо" ще одобри изменението, "за да можем да продължим напред с тази инвестиция".

"Надяваме се, че Европейската комисия не иска да застраши дългосрочната сигурност на унгарските енергийни доставки", каза Сиярто във видеообръщение.

"В много случаи те явно се опитват да блокират успешното ядрено сътрудничество между Унгария и Русия в цяла Европа с политически средства и незаконни решения", допълни той.

Двете страни са се договорили за продължаване на доставките на руски суров петрол за унгарската MOL по петролопровода "Дружба", който минава през Украйна. MOL ще договаря директно с украинските оператори на тръбопровода транзитните такси, добави Сиярто.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Интерактивният екскурзовод

Кипър представи първия интерактивен екскурзовод с ИИ

Първият в света интерактивен музеен екскурзовод с изкуствен интелект започва работа в Кипър. Иновативният проект, който бе представен в понеделник, е дело на учени от Кипърския технологичен университет и Центъра за върхови постижения "Ератостен".  Роботизираният музеен гид, наречен "Тефкрос" ("Tefkros"), ще представя музейните експонати и ще..

публикувано на 04.11.25 в 01:32

Нов закон ще попречи на протестите пред домовете на политици в Англия и Уелс

Активисти могат да бъдат осъдени на затвор до шест месеца за протести пред домовете на депутати в Англия и Уелс съгласно нов закон, целящ справяне с тормоза на политици след вълна от оплаквания за сплашване, съобщи "Гардиън".  Законът ще криминализира протестите пред домовете на депутати, благородници и общински съветници, както и на..

публикувано на 04.11.25 в 01:23
Големият египетски музей

Все по-силни призиви за връщане на Розетския камък в Египет

Засилват се призивите към Великобритания да върне Розетския камък след откриването на нов музей в Египет, съобщи Би Би Си.  Розетският камък е смятан за едно от най-важните съкровища в древната история. Върху него е изписан указ, издаден през 196 г. пр.н.е., на три езика - древноегипетски йероглифи, демотическа писменост и старогръцки. Той..

публикувано на 04.11.25 в 01:05

Мерц иска сирийците в Германия да се завърнат у дома

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че сирийските бежанци в Германия трябва да се завърнат в родината си, след като войната там е приключила. В изказване при посещение в северната част на страната Мерц каза, че няма причина тези мигранти да остават повече на германска територия и ако откажат да напуснат, могат да бъдат депортирани. Канцлерът..

публикувано на 04.11.25 в 00:56
Главният изпълнителен директор на Rheinmetall AG Армин Папергер (вляво) и румънският министър-председател Илие Боложан (вдясно) в края на пресконференция в централата на правителството в Букурещ, 3 ноември 2025 г.

Румъния подписа с "Райнметал" за фабрика за барут, купува Ф-16 за 1 евро от Нидерландия

Германският оръжеен концерн "Райнметал" (Rheinmetall AG) ще произвежда барут и в Румъния. Днес изпълнителният директор на "Райнметал" Армин Папергер и румънският премиер Илие Боложан са подписали договор за съвместно производство в градчето Виктория, в окръг Брашов, в Централна Румъния. Инвестицията за изграждане на завода е 500 милиона евро,..

публикувано на 03.11.25 в 21:15
Етнографски музей - Берковица.

Дигитализират експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов" в Берковица

Музейният комплекс в Берковица ще дигитализира експозициите на Етнографския музей и Къщата музей "Иван Вазов", за да могат да се видят и от хора в неравностойно положение.  Музейният комплекс спечели проект "Берковица – живо наследство: дигитални разходки и занаяти" по програма "Културно наследство" 2025 г. Финансирането е в размер на 20 000 лв. и..

публикувано на 03.11.25 в 20:48
Володимир Зеленски

Украйна планира да отвори офиси в Берлин и Копенхаген за продажба на военна техника

Русия трупа войски близо до Добропиля, а близкият град Покровск остава под значителен натиск, до 300 руски войници са проникнали в него - това  украинският президент Володимир Зеленски.  Украйна изпраща нови подразделения в Покровск Зеленски  призна, че на страната му не достигат 750 милиона долара, за да закупи необходимите за отопление през..

публикувано на 03.11.25 в 20:32