"БГ Мечтата, Тъгата и Гайдата" е новата книга на Жан Павлов, в която той описва емигрантския си живот в Канада. По думите му заглавието идва от 3 стихотворения, поместени в началото на изданието.
"Контактувах с българи, живеещи в чужбина. Те не бяха прочели книгата, но имаха една съпротива към нея, едно недоверие, че в тази книга ще видят неща, които не искат да видят, т.е. че ще говорим за тъгата, за носталгията, ще бъде една драма, което всъщност не е. Идеята на книгата е да удари едно рамо на онези, които все още преследват мечтата си на чужд терен с пожелание никога да не допускат тъгата да ги завладее. А гайдата искате ли или не – тя ще продължава да звучи в сърцата на много от вас, защото сме българи. Не трябва да се отказват от целта си, те трябва да я постигнат", обясни той в интервю за предаването "Преди всички".
За началото на своето пътуване Жан Павлов разказа:
"Тази история беше замислена в края на 1989 г. и започна в началото на 1990 г. Тогава имаше проблем с излизането от България. Вторият проблем беше с влизането в която и да е чужда страна. Третият – най-сериозен, беше с оставането в тази страна. Това беше дълго очаквана мечта – да изляза от страната, за да мога да видя какъв е светът от другата страна".
Излизайки от България, Жан Павлов стига в онези години до Канада:
"Куба се водеше също социалистическа страна и беше разрешено да се пътува до там, но трябваше да се направи комбинирано пътуване от София до Москва и от Москва до Куба. Това беше пътят, който беше единствено възможен, с опцията – ако самолетът от Москва не е с много голям резервоар и трябва да кацне за презареждане и кацне в международно летище Гандер, Канада – ако кацне, имаме шанс да слезем и да кажем, че няма да се върнем в самолета. Опциите бяха и други – имаше огромни самолети с огромни резервоари, които прескачаха Гандер и директно заминаваха в Хавана. Другата опция беше, че самолетът не тръгва по този маршрут, а по друг и пристига директно в Хавана. Хвърлихме се с яснота, че имаме пълна неизвестност и шансовете да се случи това са изключително малки".
Павлов посочи, че пътуването е било и сериозно финансово предизвикателство:
"Това пътуване беше около 1600 лв., а моята месечна заплата беше 130 лв. Платиха ми годишната премия и цялата отиде за купуване на билети в двете посоки".
Павлов добави, че в Канада е останал 6 години. Носталгията и разочарованието от приятелството са го накарали да поеме обратния път към България:
"Имах приятелство преди да тръгна. Имах го там, на място, и видях, че безусловно се разрушава. Видях, че хората, които са там, не са същите. Тези неща, които ценяхме още в България, изчезнаха и се получи голямо разочарование".
Цялото интервючуйте в звуковия файл.
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..