Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 22 април в галерия Сателит в Париж

Бистра Льошевалие представя изложбата си "Щастливият Сизиф"

Поглед към работите на Бистра откъм нейното артистично ателие

"Щастливият Сизиф" - Бистра Льошевалие
Снимка: Ирина Недева

Има жени, които пекат във фурните си хлябове козунаци, агнета, картофи. Но има и жена като Бистра, която във фурната вкарва особени материали и изважда своите скулптори. Отрязъци от друга реалност. Отворени врати към други светове.

Бистра Льошевалие е френска скулпторка от български произход. Напуска България още през 60-те години на ХХ век, избира съвсем съзнателно света отвъд Желязната завеса. Живее от години в Париж, много свързана обаче  е с… Япония. Не случайно за едно от най-интригуващите места за съвременно изкуство в Париж Еnseigne des Оudin месец април  се оказва точното време за изложбата на Бистра и Хорео - японският скулптор, с когото Бистра има много общи идеи и интензивно артистично взаимодействие. “Щастливият Сизиф” е озаглавена изложбата, за която имам шанса да поговоря с Бистра в нейното ателие и в близост на прочутата ... фурна на Бистра.

В тази изложба ще има и рисунки на японския скулптор Хорео, каза Льошевалие пред БНР. 

Изложба

"Аз съм свързана с Хорео по някакъв начин и затова аз трябва да направя нещо с него отново, въпреки че него го няма".

Цветовете, формите си идват сами, разказва тя и добавя:

"Всичко минава през моите ръце. Като започнеш да работиш и всичко това започва да мърда под ръцете ти. Това става един момент, един миг – единствен, тогава аз се чувствам щастлива. Това е защото аз просто се свързвам с тази материя. Затова говоря за Сизиф, който също се свързва с неговия камък, който търкаля".


Според Льошевалие България е под небе, "задръстено от черни птици":

"Мъка ми е за България. С толкова интелигентни, хубави хора - как може? Липсват ритници".

В своите работи в миналото Бистра много залага на нови, неочаквани материали. Някои от предишните й изложби, включени в огремен каталог, който излиза паралелно с изложбата й в Париж, виждам в ателието. Те са построени през метода на де-банализиране на предметите на ежедневието.

Ателието на Бистра Льошевалие - дебанализиране на предметите от ежедневието... или какво може да се направи от един ...гевгир

До 22 април изложбата на родената в България френска скулпторка Бистра Льошевалие може да бъде видяна в галерия "Сателит" към Еnseigne des Оudin в Париж.

Според Бистра Льошевалие има шанс "Щастливият Сизиф" да дойде и в България. Нейни работи и специални изложби са представяни в галериите Структура и Аросита. Сериозен интерес към представяне на нейното мащабно творчество в родината й в България има от страна на основателката на галерия Структура Мария Василева.


Бистра Льошевалие в галерия Структура

Последната й изложба планирана в галерия Структура обаче не се осъществява, защото откриването съвпада с налагането на първите ограничения заради пандемията от ковид.  

Цялото интервю на Ирина Недева чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Атанас Атанасов: Румен Радев обслужва геополитическия интерес на Москва

Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това коментира съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Според него подобна инициатива обслужва  геополитическите интереси на Москва. Пред..

публикувано на 09.05.25 в 19:51
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов: Подкрепяме президента за референдума

"Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на "Възраждане" и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това!" С такава позиция във "Фейсбук" излезе лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов...

публикувано на 09.05.25 в 19:46

Борислав Цеков: НС да отхвърли искането на президента за референдум за еврото

Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум   за въвеждането на еврото в България, но Народното събрание има решаващата дума дали такъв референдум да бъде произведен, посочи през БГНЕС Борислав Цеков, доктор по Конституционно право. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане..

публикувано на 09.05.25 в 19:40

Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото

"В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам". Това написа в пост във "Фейсбук" Крум Зарков. Президентът внася в НС искане за..

публикувано на 09.05.25 в 19:32

Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г.

Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи самият президент в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. "Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени..

публикувано на 09.05.25 в 19:08

Земеделските стопани могат да подават заявления за щети от градушки до 10 работни дни от събитието

Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на..

публикувано на 09.05.25 в 18:58


Архитект Пламен Мирянов

Пламен Мирянов: Децата да имат право да се запознаят с Христос и с пътя към небесното царство

Бащите на българското училище са били дълбоко вярващи и посветени хора, а ние сега се опитваме да ги отделим от техния образ и да ги погребем в гроба на нихилизма и равнодушието. Това каза в предаването "РадиоТочка" Пламен Мирянов, архитект и богослов, собственик на православно радио.  Той е управител на строителната компания, която беше в..

публикувано на 09.05.25 в 18:51