"Това не е идеалната формула на управление, това е спасение от тресавището, в което се намираме. Имаме две партии, които са готови да жертват нещо, пред един не още готов и не още демократичен електорат, който е всъщност една агитка за силова борба. Не трябва двете най-големи партии да поощряват електоратите си. ... Това е един шанс политическият живот да се върне към някаква нормалност. Запазвайки конфликтното съжителство, но в едни много разумни граници".
Това каза пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.
"Струва ми се, че вървим към съставяне на правителство и това е най-положителното нещо, което можеше да се случи. В противен случай институционалната криза, в която е навлязла партийната система може да отиде в много опасни крайности. До такава степен са се развили партийните егоизми и страсти, че изобщо са загърбили чувството, че живеем в една страна, отговорни сме за бъдещето ѝ и трябва да мислим как да продължим да живеем заедно", коментира той.
Проф. Знеполски подчерта, че демокрацията не е режим на елиминиране на противника.
"Ако кризата не се реши до местните избори, ерозирането на партийната система ще достигне до доста голям градус. Трябва да си дават ясна сметка, че има много по-важни неща. ... Антагонизмът работи за някакви крайности, които още повече задълбочават кризата", смята той.
"Демокрацията не се е вкоренила в мисленето, поведението и битието на хората, по скоро е словесно и конституционно регламентирана".
Философът изказа мнение, че е неправилно цялата отговорност за ситуацията да бъде стоварена само върху партийните ръководства:
"За кризата са виновни и хората. Демокрацията предполага хора с определена нагласа. Когато тази нагласа не е вътрешна убеденост, тогава партийните страсти започват да замъгляват мисленето за колективния интерес и за общото бъдеще. Партията трябва да научи електоратът да мисли така - по пътя на търсенето на компромиса. Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно".
По думите му политиците трябва да престанат да се обвиняват в корупция, а да оставят това на съдебната власт:
"Ако имаме гаранции, че съдебната система работи надпартийно, тогава политиците трябва да престанат да изземат функциите ѝ и да се превръщат в обвинители без доказателства, защото това не е в техен интерес. Никой не е направил повече за дискредитирането на партийната система от самите партии".
Според проф. Знеполски ДПС трябва да излезе вече от изолация:
"Има две инстанции в обществото, които в момента пречат на разговора за решаване на кризата. От една страна това са медиите, които играят като партийни симпатизанти. От друга страна - другите партии, които са очаквали ГЕРБ да направи коалиция с БСП, ДПС и т.н. и са разочаровани".
Интервюто на Людмила Железова с проф. Ивайло Знеполски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..