Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно"

Проф. Ивайло Знеполски: Не е идеалната формула на управление, но е спасение от тресавището

Демокрацията не е режим на елиминиране на противника, подчерта философът

Проф. Ивайло Знеполски
Снимка: БНТ 2

"Това не е идеалната формула на управление, това е спасение от тресавището, в което се намираме. Имаме две партии, които са готови да жертват нещо, пред един не още готов и не още демократичен електорат, който е всъщност една агитка за силова борба. Не трябва двете най-големи партии да поощряват електоратите си. ... Това е един шанс политическият живот да се върне към някаква нормалност. Запазвайки конфликтното съжителство, но в едни много разумни граници". 

Това каза пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.

"Струва ми се, че вървим към съставяне на правителство и това е най-положителното нещо, което можеше да се случи. В противен случай институционалната криза, в която е навлязла партийната система може да отиде в много опасни крайности. До такава степен са се развили партийните егоизми и страсти, че изобщо са загърбили чувството, че живеем в една страна, отговорни сме за бъдещето ѝ и трябва да мислим как да продължим да живеем заедно", коментира той.

Проф. Знеполски подчерта, че демокрацията не е режим на елиминиране на противника.

"Ако кризата не се реши до местните избори, ерозирането на партийната система ще достигне до доста голям градус. Трябва да си дават ясна сметка, че има много по-важни неща. ... Антагонизмът работи за някакви крайности, които още повече задълбочават кризата", смята той.

"Демокрацията не се е вкоренила в мисленето, поведението и битието на хората, по скоро е словесно и конституционно регламентирана".

Философът изказа мнение, че е неправилно цялата отговорност за ситуацията да бъде стоварена само върху партийните ръководства:

"За кризата са виновни и хората. Демокрацията предполага хора с определена нагласа. Когато тази нагласа не е вътрешна убеденост, тогава партийните страсти започват да замъгляват мисленето за колективния интерес и за общото бъдеще. Партията трябва да научи електоратът да мисли така - по пътя на търсенето на компромиса. Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно".   

По думите му политиците трябва да престанат да се обвиняват в корупция, а да оставят това на съдебната власт:

"Ако имаме гаранции, че съдебната система работи надпартийно, тогава политиците трябва да престанат да изземат функциите ѝ и да се превръщат в обвинители без доказателства, защото това не е в техен интерес. Никой не е направил повече за дискредитирането на партийната система от самите партии".

Според проф. Знеполски ДПС трябва да излезе вече от изолация:

"Има две инстанции в обществото, които в момента пречат на разговора за решаване на кризата. От една страна това са медиите, които играят като партийни симпатизанти. От друга страна - другите партии, които са очаквали ГЕРБ да направи коалиция с БСП, ДПС и т.н. и са разочаровани". 

Интервюто на Людмила Железова с проф. Ивайло Знеполски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медицинският хеликоптер в действие - как и на кого помага?

В нормалните страни по стандарт хеликоптерът трябва да излети до петата минута , обясни пред БНР инж. Мариян Боновски, експерт по медицинско спасяване по въздух. Той е единственият българин, член на Световната хеликоптерна асоциация. Ние нямаме дори зародиш на системата ХЕМС , подчерта експертът. По думите му, "всичко е пиар"...

публикувано на 17.06.24 в 10:41
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00