Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно"

Проф. Ивайло Знеполски: Не е идеалната формула на управление, но е спасение от тресавището

Демокрацията не е режим на елиминиране на противника, подчерта философът

Проф. Ивайло Знеполски
Снимка: БНТ 2

"Това не е идеалната формула на управление, това е спасение от тресавището, в което се намираме. Имаме две партии, които са готови да жертват нещо, пред един не още готов и не още демократичен електорат, който е всъщност една агитка за силова борба. Не трябва двете най-големи партии да поощряват електоратите си. ... Това е един шанс политическият живот да се върне към някаква нормалност. Запазвайки конфликтното съжителство, но в едни много разумни граници". 

Това каза пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.

"Струва ми се, че вървим към съставяне на правителство и това е най-положителното нещо, което можеше да се случи. В противен случай институционалната криза, в която е навлязла партийната система може да отиде в много опасни крайности. До такава степен са се развили партийните егоизми и страсти, че изобщо са загърбили чувството, че живеем в една страна, отговорни сме за бъдещето ѝ и трябва да мислим как да продължим да живеем заедно", коментира той.

Проф. Знеполски подчерта, че демокрацията не е режим на елиминиране на противника.

"Ако кризата не се реши до местните избори, ерозирането на партийната система ще достигне до доста голям градус. Трябва да си дават ясна сметка, че има много по-важни неща. ... Антагонизмът работи за някакви крайности, които още повече задълбочават кризата", смята той.

"Демокрацията не се е вкоренила в мисленето, поведението и битието на хората, по скоро е словесно и конституционно регламентирана".

Философът изказа мнение, че е неправилно цялата отговорност за ситуацията да бъде стоварена само върху партийните ръководства:

"За кризата са виновни и хората. Демокрацията предполага хора с определена нагласа. Когато тази нагласа не е вътрешна убеденост, тогава партийните страсти започват да замъгляват мисленето за колективния интерес и за общото бъдеще. Партията трябва да научи електоратът да мисли така - по пътя на търсенето на компромиса. Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно".   

По думите му политиците трябва да престанат да се обвиняват в корупция, а да оставят това на съдебната власт:

"Ако имаме гаранции, че съдебната система работи надпартийно, тогава политиците трябва да престанат да изземат функциите ѝ и да се превръщат в обвинители без доказателства, защото това не е в техен интерес. Никой не е направил повече за дискредитирането на партийната система от самите партии".

Според проф. Знеполски ДПС трябва да излезе вече от изолация:

"Има две инстанции в обществото, които в момента пречат на разговора за решаване на кризата. От една страна това са медиите, които играят като партийни симпатизанти. От друга страна - другите партии, които са очаквали ГЕРБ да направи коалиция с БСП, ДПС и т.н. и са разочаровани". 

Интервюто на Людмила Железова с проф. Ивайло Знеполски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52