Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зам.-министър Мариела Модева: Културният туризъм е шансът на България

Снимка: Здравка Маслянкова

Българският туризъм отчита ръст от 9% над най-силната ни година, която беше 2019-а, а приходите в туризма през последните месеци се изчисляват на над 600 милиона лева. Това съобщи във Велико Търново заместник-министърът на туризма професор Мариела Модева, където откри международното туристическо изложение "Културен туризъм". 

Общините, музеите, туристическите организации все още се възстановяват от загубите в туризма, породени от Covid кризата, и поставят проблеми с кадрите, с отлива на руските туристи, с лошата инфраструктура, която отблъсква туристите, но имат надежди, че това лято ще доведе повече туристи у нас, заради земетресението в Турция. 

Към 20% от туристите се ориентират към културен туризъм и България не прави изключение, но старата слава, на която лежим, не ни помага да излезем от кризата. Културният туризъм е шансът на България, коментира във Велико Търново заместник-министър проф. Мариела Модева: 

"Това е един от шансовете на България да бъде утвърдена като целогодишна дестинация за туризъм. Ние сме в „Топ 3“ по богатство на културни ценности след Италия и Гърция“. 

На въпрос на БНР защо не сме в Топ 3 на развитие на културния туризъм, зам.-министър Модева поясни

"Тук трябва да има интегрирани усилияот страна на останалите ведомства – и на Министерството на културата, и на Министерство на туризма, и на бранша, и на туроператорите, които да включват дестинациите и продуктите, свързани с културния туризъм, защото ние възприемаме като естествено, че България е много богата на културно наследство и поради тази причина всички трябва да знаят за това, но това не е така“. 

Проф. Модева не потвърди изнесените преди няколко дена данни от Института за анализи и оценки в туризма, че годишно България губи по около 1,5 милиарда евро приходи от културен туризъм, защото държавата не управлява своята културно-историческа собственост и коментира: 

"Има проблем с управлението, стопанисването и социализацията на културни ценности. Ние имаме над 30 резервата, които са с най-висока степен на защита, имаме археологическо наследство в същото време даже паметниците на ЮНЕСКО имат проблеми. Това означава, че институциите трябва да работят в координация. Каквито и действия да се предприемат, винаги да се държи сметка за ефекта върху туризма“. 

Щандът на Поморие

Covid кризата и войната в Украйна повлияха по различен начин на туризма по Черноморието, коментираха за БНР Гергана Кръстева и Даниела Стоянова, от туристическите отдели на общините в Поморие и в Созопол:  

"Covid кризата премина по-неблагоприятно за туристическия сезон. Относно войната, в момента в Поморие има доста украинци, които живеят и работят една част от тях“, посочи Гергана Кръстева. 

"Covid кризата не се усети, но с войната правим гъвкави подходи, за да привлечем туристите да се върнат, особено осезателно е отсъствието на руските туристи“, коментира Даниела Стоянова .Очакванията са след земетресението в Турция туристите да се върнат и част от пазара ще се пренасочи към Черноморието“. 


Над 50 общини, посолства и туристически организации се представят във Велико Търново в 18-ото издание на международното изложение „Културен туризъм“, където в дискусии до края на седмицата ще бъдат коментирани проблемите и възможните решения в туризма. Започваме за се съвземаме, коментира Диляна Добрева от ОП "Туризъм" в Шумен: 

"Отрази се. Но сега, особено през зимата, на мемориален комплекс „Създатели на българската държава“ и на Шуменската крепост отчитаме повече посетители. Започват групи от евреи да пристигат. Не мога да кажа, че сме стигнали нивото от преди Ковид, но се стремим“. 


Инфраструктурата е основният проблем пред общините за развитие на туризма, посочи Стоян Марков, заместник-кмет по икономическото развитие на Сливен: 

"Проблемите са в това, че нямаме добрата инфраструктура, която да позволи на туристите да се почувстват още по-добре. Затова от общината сме насочили нашите усилия да подобрим инфраструктурата. Започваме ремонта на лифта, това 50-годишно съоръжение, което не е ремонтирано“. 

Кризата и инфлацията засягат особено силно музеите и в най-затруднено положение са обектите на общинска издръжка, затова настояваме да преминем на държавно финансиране, коментира Станислава Витанова, която ръководи музейния комплекс в Берковица, и обяснява защо от години не е обновявана тяхната музейна експозиция: 

"Участвахме в различни проекти към министерството на културата, но за съжаление сме в резервите и не можахме да обновим материалната база. Надяваме се, че ще започнат да идват повече туристи и ще се развием като желана туристическа дестинация“. 


Кризата буквално помете историческите фестивали и рязко ограничи работата на групите за исторически възстановки, чиито изяви се финансират от рекламните бюджети или от парите за култура на общините, а тези финанси първо бяха отрязани, коментира Димитър Спасов от сдружение „Виа Претория“ и призова: 

"Една сляпа надежда, но си я има – да има някакво правителство и то да знае, че има такива хора като нас и че ние сме едно от лицата на българския туризъм. Надявам се това да бъде оценено и да говорим за организация на подобни събития на по-високо ниво.  

Димитър Спасов

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане"

Софийска районна прокуратура е привлякла като обвиняеми петима души заради вчерашния протест на партия "Възраждане", при който се стигна до палеж на вратата на сградата на Дома на Европа, хвърлянето на пиратки и яйца, пълни с червена боя. Това съобщи прокурор Атанас Доцински, който заедно с ръководителя на СДВР старши комисар Любомир Николов даде актуална..

публикувано на 23.02.25 в 15:35

Новият български храм в Лондон бе официално открит

Патриарх Даниил освети новия български храм "Свети Йоан“ в Лондон. Той се помещава в комплекса на българското посолство. Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното..

публикувано на 23.02.25 в 14:50

Експерти очакват покачването на цените да се стабилизира около 2%

Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..

публикувано на 23.02.25 в 14:01
Участниците в акцията скандираха

СДВР: Полицията е действала в рамките на закона на протеста на "Възраждане"

Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..

публикувано на 23.02.25 в 13:48

Кюстендилски ученици се включиха в кампанията за безопасен интернет

420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..

публикувано на 23.02.25 в 13:11

Изложение на българските университети и колежи в Плевен

В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..

публикувано на 23.02.25 в 12:49

Повишен туристически интерес към Габрово и района

Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..

публикувано на 23.02.25 в 12:38