Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Служебното правителство внася бюджет с 6,4% дефицит - почти 12 млрд. лв.

3
Служебният премиер Гълъб Донев и служебната министърка на финансите Росица Велкова
Снимка: БГНЕС

Служебното правителство реши в НС да бъде внесен Закон за Бюджет 2023 г. Предложеният законопроект е с дефицит от 6,4% от БВП, което в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев.

Премиерът изрази готовност правителството да работи с депутатите за намаляве на дефицита и посочи, че мерките са заложени в предложените от кабинета промени в данъчните закони, но:

„В последните дни всеки говори за бюджет. Финансовият план на държавата за оставащите все и за 2023г. е най-сериозната задача пред нас. Докато всички говорят за бюджет, МФ работи усилено за съставянето му. За да се постигне бюджетен дефицит от 3% без да се орязват социални разходи, служебният кабинет предлага данък свръхпечалба и други. За да се придържате в нисък дефицит, или намалявате разходите си, или осигурявате допълнителни доходи. Служебният кабинет избра вторият вариант“, каза Донев.

Той припомни, че данъчните промени са предложени още през март.

„Тази седмица двете най-големи политически коалиции обсъдиха своите виждания за бюджет 2023 г. От заявеното от тях става ясно, че не приемат промените в данъчното законодателство, предложени от служебното правителство. Подобни заявки бяха дадени и от останалите политически партии. Когато става дума за парите на държавата, не можем да си позволим действия на инат. Служебното правителство реши в НС да бъде внесен Закон за държавния бюджет за 2023 г., разработен на база действащо законодателство, изработено от 45-48 НС“, каза още Донев.

„Предложеният от служебното правителство бюджет е с дефицит на касова основа 6,4% от БВП, а начислена основа - 6,1 % от БВП. Ние не предлагаме промяна в данъчната политика”. Това заяви и служебният финансов министър Росица Велкова.

При запазване на действащото законодателство приходите по консолидираната фискална програма (КФП) за 2023 г., спрямо актуализираната програма за 2022 г., бележат номинален ръст от 6,1 млрд. лв., а разходите бележат ръст от 11,8 млрд. лв., което води до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд. лв., показват разчетите на Министерството на финансите, заложени в Законопроектът за държавния бюджет на Република България за настоящата година.

Толкова голям дефицит ще доведе до общо нарастване на дълга предупреди министърът на финансите Росица Велкова: 

„Необходимо е да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13,7 млрд., като в края на 2023 г. дългът ще достигне 46,8 млрд. лв. или 25,3 % от БВП. Като относителен дял от БВП приходите са 35,7% за 2023 г. Събираемостта на данъчните приходи нараства номинално с 21% спрямо същия период миналата година, но това не е достатъчно да осигури финансиране на ръста на разходите”, подчерта Велкова, след което уточни, че се предвижда от 1 януари МРЗ да стане от 710 лв. на 780 лв.

Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за всички бюджетни структури, които не са получили увеличение за 2022 г. За предучилищното и училищното образование са осигурени 545 млн. лв., от които 465 млн. лв. за възнаграждение на педагогическия персонал и достигане до 125% от СРЗ. Разходите за пенсии нарастват с 3,7 млрд. лв.

По усвояване на европейските средства Велкова уточни, че са предвидили 2,4 млрд. лв. за окончателни разплащания по стария програмен период 2014-2020г.

“Предвидили сме 1,4 млрд. лв. за инвестиции по ПВУ. Ръстът на разходите в Националния фонд за 2023 г. нараства с 2,2 млрд. лв. Служебното правителство напълно подкрепя приемане на бюджет в рамките на 3% дефицит, за да не се натоварват българските граждани с изплащането на висок дълг. Екипът на МФ е на разположение на народните представители за отразяване на приемливите за тях възможни корекции в тази посока”, подчерта още финансовият министър.
В края на изявлението си Велкова отправи и предупреждение към депутатите:
"Напомняме, че хазартното отношение към публичните финанси не бива да се допуска, защото цената ще я плати цялото ни общество".
За 2024 и 2025 г. дефицитът по консолидираната фискална програма (КФП) е съответно 5,2% от БВП и 4,6% от БВП, показва Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2023-2025 г. на финансово министерство.

Макроикономическата прогноза на МФ за прогнозния период предвижда през 2023 г. забавяне на растежа на БВП до 1,8%, като то ще бъде по линия на потреблението, износа и изменението на запасите. През 2024 г. растежът на БВП ще се ускори до 3,3%.


Въз основа на допусканията през периода 2023-2025 г. се предвижда нивото на държавния дълг да достигне до 46,7 млрд. лв. в края на 2023 г., 58,4 млрд. лв. в края на 2024 г. и 69,3 млрд. лв. в края на 2025 г. Съотношението на държавния дълг към БВП от 22,5% към края на 2021 г. намалява до 21,8% в края на 2022 г. и се очаква да нарасне през следващия тригодишен период до нива от 25,3% през 2023 г., 29,6% през 2024 г. и 33,0% към края на 2025 г.

Като дял от БВП разходите за периода 2023-2025 г. са съответно 42,1% през 2023 г. и през 2024 г. и 41,0% през 2025 г. В средносрочен план разходите по КФП (без разходите, извършвани от сметки за средства от ЕС и по други международни програми и договори, приравнени към тях, вкл. свързаното с тях национално съфинансиране) са в рамките на 40 %-то правило по ЗПФ, като бележат спад от 38,6 % от БВП през 2023 г. до 36,1 % от БВП през 2025 г.

При приходите се наблюдава ръст в номинално изражение за целия тригодишен период. Като относителен дял от БВП за 2023 г. те са 35,7%, 37,0% за 2024 г. и 36,4% за 2025 г.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гори борова гора до АМ "Струма" при Дяково

Екипи на пожарната гасят пожар до АМ "Струма" при Дяково.  Огънят е пламнал около 17:30 ч от сухи треви край магистралата, казаха за БНР от Областната дирекция на полицията - Кюстендил.  Къщите от близката махала са спасени, но огънят е обхванал борова гора. Екипите пресичат пътя на огъня да не стигне аутобана.

публикувано на 13.07.25 в 18:55
Ким Чен-ун и Сергей Лавров

Северна Корея: Русия ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната ѝ срещу Украйна

Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..

публикувано на 13.07.25 в 17:32

ПП: МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница

От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен контрол, се посочва в прессъобщение на партията до медиите. Вчера лидерът на партията Асен Василев..

публикувано на 13.07.25 в 16:58

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на пътния..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Спадат нивата на езерата в Рила и р. Струма край Невестино

Нивото на езерата в Рила пада от засушаването според планинари, водите на Струма при Невестино са намалели драстично,  коментираха от Общината. От кметството са поставили измервателни уреди в близост до известния исторически Кадин мост и наблюдават нивото й. Най-видимо е намаляло нивото на Рибното от Седемте езера, което е 6-о отгоре надолу,..

публикувано на 13.07.25 в 15:57

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна..

публикувано на 13.07.25 в 15:53

Хеликоптер се включи в гасенето на пожара в природен парк "Рилски манастир"

Хеликоптер се включи в 13.00 ч. в гасенето на пожара над река Илийна в Природен парк "Рилски манастир", казаха за БНР от Общината в Рила. Машината черпи вода от изравнителя на ВЕЦ " Рила" край града, каза за БНР зам.-кметът на Общината Лазар Чавков Пожарът, който възникна преди двадесетина дни на 2 000 м. надморска височина, на труден..

публикувано на 13.07.25 в 15:50