Граждански организации, активисти за мир и партии в Кипър настояват за отваряне на нови контролно-пропускателни пунктове през демаркационната „зелена линия“, разделяща страната, като възможност за засилване на сътрудничеството и доверието между двете кипърски общности. Те отправиха призива си в изявления по повод навършващата се днес 20-та годишнина от откриването на първия пропускателен пункт.
Исканията са да бъдат открити най-малко 4 нови пропускателни пункта - два в столицата Никозия и два в други райони на буферната зона.
Това е "мярка от особено значение" за подобряване на живота на кипърските гърци и кипърските турци, особено след като преговорите по Кипърския въпрос са в "задънена улица", посочи в съобщението си днес "Двуобщностната инициатива за мир – Обединен Кипър".
Тя се позова на резолюциите на ООН и последния доклад на генералния секретар на международната организация от януари тази година, които препоръчват намаляване на съществуващите бариери пред контактите между двете кипърски общности.
"Двуобщностната инициатива за мир – Обединен Кипър" обяви, че организира на 27 май масова мобилизация за постигане на тази цел и кани организации, местни власти и граждани за съвместни ефективни действия.
Гражданското движение "Обедини Кипър сега" (UniteCyprusNow), в което участват кипърски гърци и кипърски турци, заяви, че "продължава да работи за обединена държава, в която пропускателни пунктове вече няма да съществуват, но дотогава ще призовава за повече пукнатини в стената, която разделя Кипър и неговите хора".
За новите 4 пункта се обяви и основната опозиционна партия - лявата АКЕЛ, която подчерта, че те са част от борбата за решаването на Кипърския въпрос.
Сега между северната и южната част на острова, разделен след турската инвазия през 1974 г., действат 9 контролно-пропускателни пункта.
За първи път кипърските гърци и кипърските турци получават възможност да преминават през демаркационната линия на 23 април 2003 г., през първия открит на тази дата пункт "Лидра Палас" в Никозия. В столицата се намират 3 пресечни точки на "зелената линия".
От украинска страна се съобщава, че са били атакувани производствени мощности и складове, като е избухнал пожар. Заводът се намира в Република Удмуртия на повече от 1300 километра от Украйна. В него се произвеждат зенитно-ракетни комплекси "Тор" и "Оса", както и ударни безпилотни апарати "Харпия". При атаката са загинали трима души, а 35 са..
Клиниката по онкологична хирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Георги Странски"-Плевен постигна исторически успех, като извърши първата у нас робот-асистирана операция със системата Da Vinci X на пациентка с карцином на млечната жлеза. Това събитие бележи важен етап в развитието на роботизираната..
Българската агенция за безопасност на храните ( БАБХ ) е разпоредила извънредни проверки във всички промишлени обекти за клетъчно отглеждане на кокошки носачки. Решението на агенцията идва, след като международно разследване показа кадри с лоша хигиена и нехуманни условия на живот на птиците в габровското село Крамолин. Агенцията по храните..
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, който е на визита в Турция, утре ще отлети към Вашингтон, съобщи говорителят на Комисията Тома Рение. В САЩ той ще проведе срещи с представители по въпросите на търговията, след което ще направи изявления в социалните мрежи. Американският президент Доналд Тръмп даде срок на ЕС до 9-и юли,..
Сезирахме Европейската прокуратура относно потенциални злоупотреби, свързани с управлението на отпадъците в столицата и работата на Столично предприятие за преработка на отпадъци (СПТО) по време на предишното управление на Столична община. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг със зам.-кмета по екология Надежда Бобчева и директорът..
Вътрешна проверка ще установява дали има нарушения при разходване на средства в Държавната агенция за бежанците. Новият председател Иван Иванов съобщи, че е поискал одит от Министерския съвет и Агенцията за държавна финансова инспекция. Той посети Регистрационно-приемателния център "Военна рампа" в столицата, където инспектира условията, при които..
Няма противоречие от това, което се приема в НАТО и амбицията на европейските страни, това неизбежно трябва да се случи с повишаване на парите за отбрана, защото страните дълго години не инвестираха. А това е недопустимо от гледна точка на сигурността, и по-точно на несигурността в момента, коментира в интервю пред БНР Йордан Божилов,..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...