Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АКФ представя доклад за т.нар. дела-шамари

Снимка: ФБ/АКФ

Фондация "Антикорупционен фонд" ще представи доклад на тема "Цената на свободното слово. Анализ на съдебни производства с характеристиките на SLAPP в България". Организаторите уточняват, че докладът е първи опит за систематичен обзор и анализ на правната практика по стратегически дела срещу публичното участие, известни като SLAPP, срещу журналисти и граждански активисти в страната за периода 2000 година – март 2023 година.

Стратегическите дела срещу публичното участие са известни и като "дела-шамари".

Експерти определят тези съдебни производства като сравнителна новост и като форма на тормоз и сплашване, използвана срещу хора и организации, работещи в защитата на обществения интерес.

Докладът, който ще бъде представен, включва анализ и коментар на практиката на българските съдилища за последните 20 години по 65 граждански, наказателни, административно-наказателни и дисциплинарни производства, носещи белези на SLAPP, както и три решения на Европейския съд по правата на човека срещу България по случаи с елементи на SLAPP.

Инициативата е част от проект, изпълняван в партньорство между Фондация "Антикорупционен фонд" и Асоциация на европейските журналисти – България с подкрепата на Посолството на Кралство Нидерландия у нас. Авторите на доклада са София Желева и Лора Георгиева. Преди месец на форум, посветен на Европейския законодателен акт за свободата на медиите, служебният министър на правосъдието Крум Зарков заяви, че друг свързан акт е Директивата срещу така наречените "дела-шамари".

"Друг свързан акт е Директивата срещу т.нар. дела-шамари, по които Министерството на правосъдието е водеща институция. Тя трябва да бъде приета през юни от Съвета на министрите на ЕС и да тръгне към Европейския парламент."

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

По инициатива на ПП: Събраха подписи за извънредно заседание на бюджетната комисия в НС

По инициатива на "Продължаваме промяната" бяха събрани подписи за свикване на извънредно заседание на Комисията по бюджет и финанси. Тя е насрочена за 16 часа и на нея ще присъстват представители на работодателите и синдикатите. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на ПП Асен Василев. "Крайно време е да спре политизирането на въпроса,..

публикувано на 12.11.25 в 14:16

Кипър: 26 млн. евро за модернизация на мигрантската инфраструктура

Над 26 млн. евро предвижда държавният бюджет на Кипър за догодина за модернизация на мигрантската инфраструктура и внедряването на цифрови системи в областта на миграцията, бе съобщено при обсъждането му в парламента. Като страна под миграционен натиск, Кипър получава право на достъп до новия фонд за  солидарност, обяви Европейската комисия...

публикувано на 12.11.25 в 14:14

НС прие промени в Закона за здравното осигуряване

Професионалистите по здравни грижи ще присъстват на преговорите при сключване на Националния рамков договор между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз.  Това записаха депутатите с окончателно приетите текстове в Закона за здравното осигуряване.  Законодателната инициатива е свързана с изискване по Плана за възстановяване и..

публикувано на 12.11.25 в 14:08
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: Най-добре би било стратегически западен инвеститор да купи "Лукойл"

Има логика "Лукойл"  да продаде активите си на турския "Чингиз Холдинг" и азербайджанската СОКАР (SOKAR), те са близки партньори на "Лукойл", но ситуацията е различна. Очевидно е, че САЩ не искат да направят отстъпка и не искат те да я купят, коментира Мартин Владимиров, директор програма "Геоикономика" в Центъра за изследване на демокрацията,..

публикувано на 12.11.25 в 14:00
Костадин Костадинов

Делегация на "Възраждане" заминава за Русия за преговори за бъдещето на рафинерията в Бургас

Делегация на "Възраждане" заминава за Русия, за да води преговори за бъдещето на рафинерията на "Лукойл" в България. Това съобщи в кулоарите на парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. Той твърди, че е предвидена среща с бившия руски президент, а сега заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия - Дмитрий Медведев:..

публикувано на 12.11.25 в 13:52
Снимката е илюстративна.

Силно земетресение разлюля Кипър, няма данни за нанесени щети

Силно земетресение разлюля Кипър днес, което бе усетено на територията на целия остров. То е било с магнитуд над 5 по скалата на Рихтер, последвано от поредица от вторични трусове. Няма данни за пострадали и сериозни щети. Регистрираното в 11,31 ч. земетресение е с магнитуд 5,3 по скалата на Рихтер, обяви Отделът за геоложки изследвания на..

публикувано на 12.11.25 в 13:34

Парламентът създаде Национален фонд за декарбонизация

Народното събрание създаде Национален фонд за декарбонизация, като прие окончателните промени в Закона за енергийната ефективност. Предвидено е Фондът да подкрепя домакинствата за мерки, свързани с енергийна ефективност. Той беше създаден след преобразуване на фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници".  Предвижда се..

публикувано на 12.11.25 в 13:12