Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската опера със спектакъл за годишнината от възстановяването на Българската патриаршия

Снимка: Софийска опера и балет

В най-новия спектакъл на Софийската опера и балет "Рилският пустинник" за първи път диригент ще бъде Старозагорският митрополит Киприан. Музиката е на отец Кирил Попов, а премиерата ще е на 10 май. 


Спектакълът се посвещава на 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия. Музикална поема е в две действия и десет картини и е написана през 1937 година от българския общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов. "Рилският пустинник" е последната му поетична творба и е посветена на свети Йоан Рилски.

Текстът е забравена, докато наскоро отец Кирил Попов я намира в своя личен архив и казва, че получава музикално вдъхновение: "И си казах така вътрешно: Дай боже да имам здраве, сили и живот да мога да облека в музика тези свещени текстове", сподели отец Кирил. 

Диригент ще е старозагорския митрополит Киприан:  "Бях изненадан, отваряйки партитурата, да видя симбиоза между двете пеения - източното и хоровото пеене", отбеляза той.

В ролята на Рилския пустинник влиза Ириней Константинов, а режисьор на спектакъла е директора на Операта акад. Пламен Карталов.  

През 1937 г. българският общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов (1880-1937) създава и издава последната си поетична творба "Рилският пустинник", според житието на всебългарския светец преподобни Йоан Рилски Чудотворец. За съжаление, тази уникална поема остава в забвение, докато през 2022 г. нашият съвременен свещенослужител, композитор, диригент и педагог отец Кирил Попов (р. 1955 г.) я намира в своя личен архив и получава музикално вдъхновение. 

Събитията се развиват в края на IX и първата половина на X в. в средищната Средецка област на тогавашното българско царство. Като историческо време това е златният век на България, при управлението на царете св. Борис-Михаил, Симеон Велики и св. Петър. Из цялата българска земя се строят църкви и манастири, а православната християнска вяра процъфтява.

Това е епоха и на велики духовни завоевания, и на гръмки победи. Всичко това е в пълен контраст с категоричния отказ на младия и дивен Йоан от всичко земно. След смъртта на своите родители той раздава имуществото си на нуждаещи се и напуска "лъжовний мир", в който вече са тръгнали първите разделения и боричкания за надмощие. Географският ареал на живота и подвизите на св. Иоан включва Осоговската планина, поречието на Струма, Витоша и Рилската пустиня. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Британският министър на финансите ще запази поста си, въпреки нарастващите критики

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще остане на поста си до края на мандата си, заявиха от "Даунинг стрийт" по повод на критиките за падащия паунд и нарастващите разходи за държавни заеми. Паундът падна до 1,21 долара в понеделник, което е най-ниското му ниво от ноември 2023 г. Разходите за заеми нарастват за много страни по света, но..

публикувано на 14.01.25 в 02:47

Априловската гимназия чества 190 години от създаването си

Днес Националната Априловска гимназия в Габрово чества своя патронен празник и 190 години от създаването на Габровското училище, на чийто традиции е наследник. Училищната общност подготвя поредица от събития през цялата юбилейна година. Патронният празник поставя началото на честванията в юбилейната за Априловото училище година. Точно в..

публикувано на 14.01.25 в 01:57

Председателят на НС Наталия Киселова беше гост на празника Сурова

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова гостува на пернишката Сурова. Заедно с кмета Станислав Владимиров и областния управител Людмил Веселинов тя посети село Мещица и град Батановци и съпреживя магията на празника, който е вписан в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството...

публикувано на 14.01.25 в 00:48

Производители на тютюн от Кирково искат по-високи изкупни цени

По-високи изкупни цени на тютюна поискаха стопани от района на Кирково. Според тях предлаганите от фирмите пари не отговарят на високото качество на реколтата. В момента килограм тютюн струва средно 11 лева, което е с един лев повече от миналогодишната реколта. Производителите са недоволни и твърдят, че цената не може да покрие разходите за..

публикувано на 13.01.25 в 21:48

С кукерски игри и огньове гонят злото в кюстендилското с. Пиперков чифлик

С кукерски игри и огньове тази вечер - 13 януари, в кюстендилдското с. Пиперков чифлик гонят злото. Празникът се прави за осми път и събира стотици хора от целия район. Продължава с часове. Организатори на празника "Сурвакарски огън" са кукерската група в Пиперков чифлик и местното читалище. Участват групи и състави от Кюстендилско,..

публикувано на 13.01.25 в 21:07
Табела с надпис:

EK проведе извънредно заседание заради огнище на шап в Германия, мерки и у нас

Германските ветеринарни  власти потвърдиха първото огнище на болестта шап от близо 40 години. Това наложи извънредно заседание на Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи към Европейската комисия.  Какви са мерките, които ще вземат в Германия за ограничаване на заболяването, и мерките, които българските власти вземат, за..

публикувано на 13.01.25 в 20:33

Десетки петролни танкери са закотвени по света сред новите американски санкции срещу Русия

Най-малко 65 петролни танкера са спуснали котва на различни места по света, след като в петък Съединените щати наложиха нови санкции на руската петролна индустрия. Това съобщава "Ройтерс", като се позовава на данни за корабното движение. Според Кремъл новите американски санкции, засягащи т.нар. руски сенчест флот, ще имат глобални последици. Десетките..

публикувано на 13.01.25 в 20:19