Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимните курорти изпращат успешен сезон, гледат с надежда и към следващия

Бизнесът иска повече реклама и законови промени, за да се улеснят инвестициите в ски зоните

Снимка: Венета Николова

След закриването на зимния сезон в средата на април Министерството на туризма отчете, че близо 2 милиона туристи са избрали страната ни за зимната си ваканция и сезонът е най-силният в рамките на последните 4 зими. Увеличението на туристите спрямо миналата година е с 23 на сто, а спрямо предпандемичната 2019 г. - с 9%. Големите планински курорти изпращат със задоволство приключилия зимен сезон и са настроени оптимистично в очакване на силен летен сезон. Най-голямото затруднение и предизвикателство през зимата за курортите са били малкото количество сняг в началото на сезона и периодите на анулации. 

"Започна много силно и много обещаващо, с българското присъствие около 8 декември, коледните празници и новогодишните, но след това работата спря, период около 20-ина дни. След втората половина на януари започна възстановяване и завърши добре. Затворихме всички писти с много сняг, много настроение, много посетени хотели, ресторанти и доволни туристи и колеги от бранша", коментира за БНР Малин Бистрин от Сдружението на туристическия бизнес в Банско. 

Снимка: БГНЕС

Бистрин отбелязва, че трябва да се прави разлика между ръста на посетителите и ръста на приходите заради "скъпите стоки, които купуваме, скъпите енергоносители, въпреки помощта на държавата". Той обаче обобщава, че "остава споменът от един добър сезон".

В Банско са били традиционно представени пазарите, с които курортът работи успешно, с изключение на рускоговорящите. 

Бизнесът гледа със спокойствие към следващия зимен сезонТова обаче, от което има необходимост туристическият бранш, е реклама и е необходимо да се заделят повече средства, които ще се върнат в икономиката, посочва Малин Бистрин.

"Погледът ни е насочен към летните месеци. Посетихме няколко борси, много интересни. В Кишинев – интересът на молдовските туристи, после имахме посещение от бранша в Истанбул. Ако всичко е спокойно на международната сцена, ни очакват добри летен и след това зимен сезон."

Снимка: БГНЕС

Заради липсата на сняг в Боровец сезонът започна с частично отворена ски зона и с много притеснения относно организацията. Благовеста Томова от Съюза на хотелиерите в курорта описва ситуацията така: 

"Успяхме до последно да поддържаме в добро състояние писти, съоръжения. Основният пазар, който винаги е присъствал и се завърна след пандемията, са гостите от Великобритания. Веднага след това са гостите ни от България. За трето място се борят балканските пазари и изненадващо в последния момент пазарът, който зае трето място, са гостите от Израел. Те харесват планината и курорта ни през лятото. В момента ни изненадаха със сериозно присъствие. Най-много гости посрещнахме втората половина на януари и целия февруари."

Боровец влиза в преходния сезон на конферентния туризъм, който е междинен между зимния и летния.

Снимка: Венета Николова

Трудно начало на зимния сезон, но и увеличение на туристите отчитат и в Пампорово, изтъква Мариан Беляков. По думите му трудно начало на ски сезон обуславя трудности и след това.

"При ситуация, в която чартърните и другите предплатени програми, особено по чуждестранна линия, не успеят да стартират навреме – това води домино от анулации, лавина от последващи откази. Беше много трудно. Въпреки това успяхме да се справим на много високо ниво. Най-много български пазар, много силно развити вече околни пазари и ирландски и британски. Имаше осезаем ръст от Молдова, Сърбия и Македония."

Според Беляков има тенденция на капсулиране на повече балкански туристи вътре в рамките на полуострова.

За България предстои силно лято, прогнозира той.

"Всички летни програми вече са задвижени. Имам по-високи очаквания от миналата година. Индикациите, които виждам, са за ръст на основни пазари, които бяха много дълги години със застой, някои от тях бяха дори на изчезване. Летните курорти, основният проблем, с който ще се сблъскат, е кадровият."

Той е категоричен, че временните визови облекчения няма да решат въпроса, а е необходима цялостна политика с хоризонт 15-20 години напред.

Мариан Беляков акцентира върху регулацията на ски зоните и развитието им. Според него трябва да се променят няколко закона, за да се улесни инвестирането в ски курортите.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31