Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Необявено британско военно присъствие" разгневило суданската армия и възпрепятствало евакуации

Евакуирани от Судан пристигат на летище "Станстед".Около 1400 военни са участвали в евакуацията на британски граждани, 26 април 2023 г.
Снимка: БТА

Опитите на Великобритания да евакуира персонала на британското посолство в Судан през уикенда са забавили усилията на други държави да спасят техни граждани, твърдят германски политически източници, цитирани от Би Би Си.

Германските източници твърдят, че британски войски са дебаркирали в Судан без разрешение на суданската армия, докато други европейски държави са се надявали да транспортират гражданите си на сигурни места. Германия, редом с други страни, бе планирала да използва летището северно от столицата Хартум, откъдето последваха евакуациите, но според източниците, "необявеното британско военно присъствие" толкова е разгневило суданската армия, че тя е отказала достъп до съоръженото. Един от тези източници дори е заявил, че след като са кацнали без разрешение, британците е трябвало да платят на армията, преди да напуснат.

На практика, в резултат на воденето на преговорите за използване на летището, германците са загубили половин ден в и без това краткия срок за евакуация.

Британското министерство на отбраната отрече обвиненията, че носи отговорност за забавяния. Германия приключи спасителната си операция след като транспортира по въздух повече от 700 души на сигурни места с шест полета от летището северно от Хартум, което в момента Великобритания използва за евакуирането на нейни граждани.

Би Би Си съобщи, че в Берлин сега са доволни, че операцията по спасяването на германските граждани е приключила сравнително успешно, но сред служители на отбраната и военните все още тлее недоволство към британците.

На въпрос защо Великобритания е успяла да евакуира дипломатите си от посолството в събота, а германските полети са започнали едва в неделя, министърът на отбраната Борис Писториус отговори, че британците са пренебрегнали изискванията на суданците. А министърът на външните работи Аналена Бербок, без да посочва конкретно Великобритания, порица държавите, които са изоставили гражданите си и са насочили усилията си за спасяване само на дипломатическия персонал.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврокомисарят Кристоф Хансен ще открие обновения Магистрален канал край Хасково

Премиерът Росен Желязков и европейският комисар по въпросите на земеделието и храните Кристоф Хансен ще открият реконструирания Магистрален канал, който част от напоителна система "Тракиец" в Хасковска област.  Ремонтът на съоръжението на стойност близо 7 милиона лева е финансиран по Програмата за развитие на селските райони.  На откриването..

публикувано на 10.10.25 в 05:53
Медицински университет - Плевен

Медицинският университет в Плевен отбелязва Световния ден на психичното здраве

Медицинският университет в Плевен отбелязва Световния ден на психичното здраве. Студенти и преподаватели организират информационно събитие, посветено на важността на този проблем. Организиран е и Ден на отворените врати за психологическа подкрепа в катедра "Психиатрия и медицинска психология". Асистент. Борислава Иванова от катедра „Социална..

публикувано на 10.10.25 в 04:47

Във Варна младежи представиха проекти на форум, свързан с градската среда

Във Варна ученици и студенти представиха проекти на Международен образователен форум "Градът като учебна площадка". Идеята градската среда да се ползва за модерно образование се реализира от Икономическия университет в града. Младежите дискутираха и приложението на изкуствения интелект в образованието.  Д-р Габриела Панайотова обясни как..

публикувано на 10.10.25 в 04:20
Войници от Националната гвардия на улица в Лос Анджелис

Съдия спря разполагането на войници в Илинойс, САЩ

Федерален съдия в Чикаго блокира разполагането на войници в щата Илинойс, разпоредено от американския президент Доналд Тръмп. Преди пет дни съдия в Портланд, щата Орегон, спря подобен опит, а решението се обжалва от президентската администрация пред Апелативен съд.  Резултатите от тези двете дела са от голямо значение за опитите на републиканеца..

публикувано на 10.10.25 в 04:11
Риши Сунак

Риши Сунак ще бъде съветник в "Майкрософт"

Бившият британски премиер Риши Сунак, депутат в Камарата на общините, е нает като старши съветник от компанията "Майкрософт" и стартъпа за изкуствен интелект  "Антропик".  Бившият лидер на торите, който ще остане като депутат в парламента, се присъедини към базираната в Сиатъл технологична фирма "Майкрософт" като платен старши съветник на..

публикувано на 10.10.25 в 04:01
Руска атака с дронове срещу Киев

Масирана атака по територията на Украйна

Русия провежда масирана атака по енергийната система на Украйна, заяви министърът на енергетиката Светлана Гринчук.  По думите й служителите предприемат всички необходими мерки за минимизиране на последствията.  Атаки има и по критичната инфраструктура на Киев, заяви кметът  Виталий Кличко. В някои части на града има прекъсване на..

публикувано на 10.10.25 в 03:55

Трудова борса, насочена към ромите, се организира в кюстендилския квартал "Изток"

Специализирана трудова борса, насочена към ромската общност, се организира в кюстендилския кв. "Изток". Тя ще се състои в местното читалище "Васил Левски"  на 15 октомври, съобщават от Агенцията по заетостта.  Поканени на борсата са 100 безработни в 12-хилядния квартал. Те ще могат да получат предложения за работа чрез пряк контакт с..

публикувано на 10.10.25 в 03:19