Министерският съвет вчера отмени решение на кабинета "Борисов" от март 2021 г. за създаването на нова община и отделянето на Обзор от Община Несебър след законно проведен референдум по темата.
Това изненада местните жители, които очакваха решението на президента Румен Радев – по процедура той е последният, който трябва да издаде указ. Решението на държавния глава се бави две години. Така, МС реши казуса без негова намеса.
Местният референдум бе проведен през февруари 2021 г. Тогава жителите на Обзор и още 6 села гласуваха "за" отделяне от Община Несебър. Последваха протести и контрареферендум на онези, които бяха "против" създаването на нова община. Междувременно, буквално месец след първия референдум МС реши, че общественото допитване е преминало законно и нова община трябва да има. Жителите, който не искаха селищата им да се отделят от община Несебър изпратиха писмо до следващия кабинет с настояване да преразгледа това решение и получиха отказ.
Кметът на Обзор Христо Янев определя като незачитане на пряката демокрация решението на Министерския съвет против отделянето на Обзор. Той не крие изненадата си.
"4 кабинета – два редовни и два служебни, включително и министрите на регионалното развитие потвърдиха и изразиха становище, че процедурата е чиста. Затова сега сме толкоз изненадани, в последния момент, на коляно… Процедурата по принцип е в президентството, те са последният водещ по тази преписка. Президентът забави, той обеща в едно писмо до Инициативния комитет, увериха ни, че президентът ще разпише указ след преброяването. Преброяването мина, указа още го чакаме. Нямало срок за издаването на указ. Минаха малко над 2 години и се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум. В един момент явно референдумите са без значение за България и не се зачита вотът на хората."
Реакцията на жителите на Обзор:
"Кошмар. Не е добре за нас. Играят си с живота на хората."
"Готов е целият Обзор на протести."
"Колко години минаха? Две години, стана измъчено, едно напрежение между гражданите."
"Всички пари, които се вадят от туристите, отиват в Несебър. Ние не сме съгласни. Обзор искаме да порасне, да изгради нови неща, но парите отиват там."
Неочакваният ход на служебния кабинет да отмени решението на редовно правителство поставя правни въпроси, смята председателят на Програмата "Достъп до правосъдие" Марин Божков.
"Възможно ли е служебно правителство, което има ограничени правомощия, да отменя политическо решение на редовен кабинет? Това решение не е в компетентността на служебно правителство, защото засяга политиката на местно самоуправление на българската държава, а служебното правителство няма право да прави политика. Референдумът, с който жителите на Обзор и съставните му 6 села категорично се произнесоха за отделянето си като община, е уникален в цялата история на България с това, че избирателната активност беше 75% и близо 75% от гласовете са "за" отделяне. Едно подобно решение подлежи на съдебен контрол и аргументите, изложени в него, могат да бъдат оборени един по един. Правителството, за което носи отговорност президентът на републиката, който 2 години "забрави" някак си да издаде указ, потънал на бюрото му, показват отношение към демокрацията. И това е доста тревожно."
"Такова чудо в българската практика – политическа и административна, не се е случвало", подчертава Божков. По думите му юристите трябва старателно да преценят дали делото е подсъдно на ВАС или на Конституционния съд.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия. "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..
При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..
Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..
Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български. Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...