Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орлин Тодоров: Институцията на референдумите у нас е доста осакатена

"Според нашия закон приемането на предложение - предмет на референдум е невъзможно"

Орлин Тодоров
Снимка: Силвия Великова

"Всяка инициатива за референдум, стига да не идва от властта, е добра. Право е на българските граждани да вземат общо решение. Няма добри или лоши инициативи, стига предложението да е формулирано коректно и да е инициирано от граждани или от партия, която не държи властта в държавата". 

Това каза пред БНР Орлин Тодоров от гражданската инициатива "Аз решавам", той е автор и на книга по темата за референдумите. 

И подчерта, че системата на референдумите работи в десетки юрисдикции по света

"Народът би трябвало да може да решава всичко. В развити демокрации много важни неща подлежат на такова допитване - промени в конституцията, например". 

По думите му институцията на референдумите в България е доста осакатена и блокирана, затова се получават "леки извращения" в инициативите: 

"В закона има изискване за кворум - да бъде прието предложение - освен да е одобрено от мнозинството гласували, трябва и да са участвали не по-малко хора, отколкото на последните парламентарни избори. Принципният проблем на това изискване за кворум е, че то позволява на противниците на предложението, дори да са малцинство, като се въздържат стратегически от гласуване, да предизвикат липсва на кворум и предложението да бъде отхвърлено. Това у нас се случва често". 

В предаването "12+3" Тодоров подчерта, че според нашия закон приемането на предложение - предмет на референдум е невъзможно

"Така това се превръща в инструмент за пиар и политически кампании". 

Той посочи още, че колкото е по-висок прагът на подписката, трудността за събирането на подписите расте експоненциално, затова у нас нормално би било прагът да е 200 000 подписа, още повече че населението на България намалява. 

"Също би било добре прагът да бъде процент от гласувалите на последните парламентарни избори, както е при повечето американски щати. Прагът за подписката и срокът за събирането ѝ не са принципен проблем, практиката показва, че този праг е бил преодоляван. Проблемът е с кворума и с това, че няма възможност да се подлагат на гласуване конкретни предложения - законопроекти. Докато в САЩ, Швейцария, Германия могат да се предлагат законопроекти. Тогава хората могат да вземат информирани решения".  

Интервюто на Снежана Иванова с Орлин Тодоров в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30