Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият бюджет. Очакванията

Снимка: Ани Петрова

Какво ни готви проектът на бюджет за 2023 година на служебното правителство, превърнал се в ябълката на раздора между изпълнителната власт, парламента и президента? Компромис няма и между синдикати и работодатели за приходите и разходите в хазната.

Докъде ще стигне борбата за надмощие при разпределянето на парите и ще останем ли с удължителния бюджет и до края на годината - най-лошият вариант за работещите българи, когато скандалите по върховете на властта не стихват, а приоритетите в държавните финанси се разминават. Кой ще поеме отговорността за годините на криза, в които повечето от работещите не получиха никакви обезщетения срещу толкова средства, изсипани в бизнеса.

В спорове един с друг работодателите и синдикати отхвърлиха бюджетната рамка, предложена от служебното правителство, а държавата отстъпи по някои параметри.

За да компенсира дупката в хазната, кабинетът остави минималната работна заплата на 780 лв., увеличението на заплатите остава, но само на места в бюджетния сектор, запазва се и ръстът на пенсиите с 12% от 1-ви юли. Отваря се и възможност за свиване на дефицита от 6,4 на 3%, но решението на задачата с повишена трудност трябва да намерят депутатите. 

Синдикатите не приемат предложенията за орязване на социални разходи, а бизнесът се обяви срещу увеличаване на пенсиите. Нещо повече, оттам настояха за генерална пенсионна реформа, защото разходът за пенсии изяжда все повече от бюджета на държаватаРаботодателите не са съгласни и с увеличението на заплатите в бюджетния сектор. 

И докато бизнесът твърди, че през миналата година е компенсирал работниците и служителите си със средно 30% увеличение на възнагражденията заради инфлацията, излиза, че социалната цена е платена от повечето от бюджетните служители.

В същото време от работодателските организации виждат тежестите в бюджета единствено в разходите, но не и във все по-трудното събиране на данъците, които плащат, включително и антикризисните мерки, въведени уж временно в кризата. Но, както добре се знае, всичко дадено е трудно да се вземеЕдинствено буферите в бюджета, които ще освободят около 2 млрд. лева, работодателите виждат в съкращаване на капиталовите разходи.

А депутатите трябва да решат имат ли време, желание и отговорност за най-важната задача на държавата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват нов Център за лечение на зависими младежи край Дряново

Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..

публикувано на 11.01.25 в 11:28

Накъде може да поведе Австрия крайнодесният Херберт Кикъл?

Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..

публикувано на 11.01.25 в 11:25

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..

публикувано на 11.01.25 в 11:11
Джъстин Трюдо

Проф. Емил Григоров: Беше въпрос не дали, а кога Трюдо ще подаде оставка

Трюдо се опитваше да се хареса на всички и най-вече на самия себе си . Това е характерно за всеки модерен политик, който се опитва да се продава на пазара на политическите образи. Това "изяде главата" на Трюдо. Това мнение изрази пред БНР проф. Емил Григоров от университета "Лавал" в Квебек. В съвременната политика  всички спорове са в..

публикувано на 11.01.25 в 11:04

Снежен циклон обхваща Гърция

Снежен циклон постепенно обхваща и Гърция. След почти есенни температури вчера,от тази нощ те се понижиха в цялата страна с повече от 10 градуса. По високите места в страната вали сняг. До края на деня снежната покривка се очаква да достигне 20 сантиметра. Дъжд и сняг ще вали през целия ден днес и утре в северната част на страната,..

публикувано на 11.01.25 в 10:59
Габриела Руменова, създател на платформата

"Ние потребителите" алармират за възможни измами при закупуването на стоки онлайн

Организации за защита на потребителите предупреждават за възможни измами при закупуването на стоки онлайн. Има реална опасност да не се намери адрес или телефон на търговеца или дори сайтът вече да не съществува. "Оказва се, че след кражба на лични данни и след пробив в системите, се стига дотам, че активни онлайн потребители, на които са..

публикувано на 11.01.25 в 10:39

Празник на суджука и тънките мезета ще се проведе в Батак

В Батак ще се проведе Празник на  суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят  свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на  община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897".  Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени с народни..

публикувано на 11.01.25 в 10:16