"Дойде времето да гледаме буквално умрели масиви, които са раждали едни от най-хубавите рози, от които се прави прословутото розово масло."
Това заяви пред БНР дни преди началото на розобера Методи Стефанов, дългогодишен розопроизводител и експерт в бранша.
"Тази година е отражение на предишните години. Розите са трайно насаждение. За да се стигне дотук, това е ефектът на последните 4-5 години, понижаваща се цена и допреди една година тотална работа на загуба", отбеляза той.
Ако през 2021 г. цената е била най-ниска, сринала се до 1,30 – 1,60 лв., а през 2022 г. тя е скочила два пъти, то тази година цените се очертава да бъдат около 3,60 лв., между 20 и 30% над миналогодишните нива, обясни Стефанов.
"По закон всеки розопроизводител трябва да има сключен договор с розопреработвател, който трябва да е вписан до края на април. Договорите показват средна минимална гарантирана цена между 3,50 и 3,60."
Експертът определи състоянието на насажденията като "доста шарено".
В Стрелча, една от люлките на розопроизводството в последните 40 години, с над 3 хиляди декара малки семейни градини, един от образците на перфектно отглеждане на рози на семеен принцип, към днешна дата може би около 80% от тези масиви са зарязани. Една от причините е чисто демографска, даде конкретен пример за сектора Методи Стефанов.
"Това поколение, отглеждащо тази безценна култура, просто си отива."
В региона около Карлово картината е различна. Там има бум на отглежданите рози, и то по най-добрия начин. Село Розино например е живо и няма този демографски проблем, допълни Стефанов.
Той посочи още, че производството се премества в страни, където чисто географски работната ръка е по-евтина.
"Българското розово масло става все по-неконкурентноспособно поради растящата му себестойност. Наши съседи и основни конкуренти са значително подпомогнати от държавата и това е държавна политика. Визирам директно Турция и новите производители – Азербайджан."
"Ние произвеждаме ролс-ройс – най-доброто масло, но купувачите на това намаляват, защото масовото производство на новите ни конкуренти е определено с много по-добра себестойност", коментира Методи Стефанов в предаването "Преди всички".
Законът не гарантира подпомагането на розопроизводителите. За да съществува този бизнес, те трябва да виждат бъдеща рентабилност в производството, смята той.
Без помощта на държавата това е изчезващ бизнес. Ако се оставим на чистата пазарна икономика, този бизнес с всяка година ще намалява, категоричен е експертът.
Стефанов подчерта необходимостта розопроизводството "да бъде спасено като производство и традиционен поминък на хората в Розовата долина". Спасяването на розопроизводството трябва да стане ръка за ръка, с консенсус между държавата и розопроизводителите, категоричен е той.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..