Джейми Фрейзър е добре запознат с историята на траките. Неведнъж е посещавал България и има голям принос Панагюрското съкровище да пристигне в Британския музей.
"Аз съм изключително доволен, че можем да имаме българското съкровище като част от тази изложба. То е върхът на тази изложба и звездата, която събира най-много овации. Нямам никакво съмнение в това. Всеки посетител, който види тази изложба, ще я напусне със спомена за ослепителното, грандиозното, разкошното Панагюрско съкровище. Това съкровище обаче е нещо повече от просто забележителен набор от предмети. То обединява повествованието на тази изложба - че нещата са свързани, когато става дума за лукс. Защото това съкровище представлява точно такъв свързващ мост на гръцкото, персийското и местните влияния в културата и изкуството."
Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.
"От тази изложба научаваме, че има нещо повече от концепцията за лукса, отколкото ни казват нашите древни източници. Всички древните източници, занимаващите се с гръко-персийският свят, са гръцки, писани на гръцки. Това означава, че каквото ние мислим, че знаем за лукса при персите, които гърците често описват като декадентски, претрупани и разглезени с лукс, е просто продукт на пристрастността на историята. Същото може да се каже за царете на древна Тракия. Ние знаем за тракийците през погледа на гърците. Тази изложба е за предмети и материали от огромен спектър от различни култури, останали, за да ни разкажат, че има много повече да се каже лукса от това, което е останало в нашата писмена история."
Панагюрското съкровище вече е било гост на Британския музей през далечната 1976 година.
"Това наистина е възможност веднъж за поколение на любителите на музеи във Великобритания да видят това съкровище. Мисля, че посетителите ще бъдат изненадани. Древна Тракия не е добре позната на любителите на музеите на Острова. Това е възможност да им разкажем за културното богатство на древна Тракия като важна част от по-големия гръко-персийски свят, с който хората са по-добре запознати", коментира Джейми Фрейзър.
Освен деветте изящни предмета от Панагюрското съкровище, в експозицията има още един български представител. Това е сребърна амфора с грифони, открита в Кукова могила от некропола Дуванли край Пловдив, датирана около 480 година преди Христа. Амфората е поставена в една витрина редом с впечатляваща златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция, датирани горе-долу по същото време и наистина е впечатляваща връзката между тях. В надписа на витрината е отбелязано, че техни подобия са изобразени на релеф в Персеполис като пример за дарявани предмети.
Вицепрезидентът на България Илияна Йотова и министърът на културата Найден Тодоров бяха първите официални гости, които разгледаха изложбата. Придружаваше ги българският посланик Марин Райков.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..