Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без прегледи и опашки пред ТЕЛК, двойно повече комисии. Ще се отпуши ли системата?

Снимка: БГНЕС

До 29 май ще се събират предложения и становища по проекта на Министерството на здравеопазването за промени в работата на ТЕЛК, публикуван на портала за обществени консултации.

Сред най-големите проблеми на медицинската експертиза е значителното ѝ забавяне. От 70 комисии в страната само около 40% се произнасят в законовоопределения срок, а най-дългият период на произнасяне е до 4 години

Съществена част от промените целят да не се допуска струпване и чакане на хора пред кабинетите с часове, поясни пред БНР д-р Цветолюба Генкова, началник на отдел в Дирекция "Лечебни дейности" в МЗ.

"За тази цел се отменя извършването на клиничен преглед от комисиите. Това ще остане в много малък брой случаи, свързани с тежко здравословно състояние на лицата – които са на едно място буквално, било в дома, било в социално или друго заведение – в тези случаи ще се налага комисиите да ходят на място и да освидетелстват лицата. Във всички останали няма да има клиничен преглед и лицата няма да ходят на ТЕЛК."

Подаването на заявленията-декларации ще става както досега – в регионалните картотеки, уточни тя. Остават възможностите за подаване чрез упълномощено лице.

Снимка: БГНЕСРазпределението ще става по електронен път, чрез информационната система, в която се обработва цялата база данни за хората с увреждания, на случаен принцип сред ТЕЛК-овете в цялата страна, не само на териториален принцип в съответната област, където се намира лицето с увреждания.

Д-р Генкова посочи, че ще бъдат ангажирани всички държавни и общински многопрофилни лечебни заведения и комплексните онкологични центрове, а спрямо сегашните 70 броят на комисиите ще се удвои.

"Сумарно възлизат на 157 броя – тези комисии, които съгласно промяната трябва да бъдат създадени."

Финансирането на комисиите ще става от бюджета на лечебните заведения. Има промяна в субсидирането – завишаване с 50 на сто спрямо сегашната стойност на база брой издадени в двумесечен срок експертни решения.

"Стимулирането, мотивирането е за максимално съкращаване на сроковете за произнасяне. Определената стойност за брой експертно решение е 60 лв."

"На пръв прочит бяхме ужасени по една-единствена причина - кадровия дефицит", коментира от своя страна д-р Неделчо Тотев, директор на болницата в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници.

Началниците, които са и експерти по дадената дейност в лечебното заведение, са свръхнатоварени. Когато ги натоварим и това да вършат, ще напуснат. Всеки работи на предела на силите си, поясни д-р Тотев. По думите му трябва да има желаещи и не може лекари да се натоварват с участие в ТЕЛК-комисии по принуда.

"Ако аз извадя началника на отделението от ЛКК-комисия, ние ще опорочим, ще затрудним временната нетрудоспособност, за да уредим трайната. Един и същи човек не може да бъде член и на ЛКК, и на ТЕЛК."

"Ние сме малка болница. Ако направим 60 навременни експертни решения, 60x60 прави 3 600 лева, това ще получим като пари от държавата. Как с тези 3 600 лева аз ще поддържам картотека, софтуер, човек, който да обслужва тази картотека. И всичко това при липсата на кадри", отчита още болничният директор.

Снимка: БГНЕС

Замисълът да се увеличат комисиите е добър, смята Веска Събева от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Тя е и заместник-председател на Съвета за хората с увреждания. Тя е на мнение, че "все още системата е много клатушкаща се, нестабилна, в това състояние, което започна февруари месец".

При общинските болници проблемът е кадрови, потвърди и Събева.

"Лекарите как ще отделят време да направят тази прецизна медицинска експертиза по документи? Много е ниско заплащането на комисиите. Не може един човек, който почиства кабинета на един лекар с две специалности, да взема същата заплата, че даже и по-висока. Трябва да се оценява този труд, който е висококвалифициран."

Лекарите не желаят и поради друга причина - кампанията, която върви от години, "че те са корумпирани, че срещу пари дават вид и степен на увреждане", изтъкна още Събева.

Различните мнения по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50