Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Украйна вече е де факто член на НАТО, но трябва и де юре да се присъедини към алианса

Володимир Зеленски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната му вече де факто е член на НАТО, но трябва да се присъедини към алианса де юре. Той открои като жизненоважно Западът да доставя оръжия на Киев възможно най-бързо, което ще помогне на Украйна в битката срещу инвазията на Русия.

По време на пътуването си до Хага Зеленски заяви, че Киев ще работи за създаването на нов трибунал за изправяне на Русия пред правосъдието заради войната в Украйна. Той посочи, че вече има създадена група от 35 държави, които подкрепят създаването на трибунала.

Нидерландия ще оказва непоколебима подкрепа на Украйна, заяви от своя страна холандският премиер Марк Рюте. Той добави, че Русия не може да спечели войната срещу Украйна и трябва да бъде подведена под отговорност за престъпленията.

Марк Рюте също така отбеляза, че напредват преговорите за потенциално даряване на изтребители Ф-16 на Украйна, но все още не е взето решение.

"Ние работим в тясно сътрудничество с нашите партньори - Белгия, Обединеното кралство, Дания и други, за да доведем този дебат по някакъв начин до заключение, но все още не сме го постигнали", каза той, предаде Ройтерс.

Рюте отбеляза по-рано днес, че дискусиите за Ф-16 "ще отнемат време", както предишните дискусии за даряването на танкове Leopard 2 и бронирани гаубици.

"Но в този момент танковите гаубици са в Украйна, доставят се е танковете Leopard 2“, отбеляза той. "Така че ние ще работим усърдно върху това, върху Ф-16, и очевидно има подкрепа в парламента правителството да работи върху това".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на ХСС (Маркус Зьодер) и ХДС (Фридрих Мерц).

Задава ли се нова коалиция между ХДС/ХСС и ГСДП в Германия?

В Германия сигналите за голяма коалиция между консерватори и социалдемократи се увеличават. След победата на опозиционния блок ХДС/ХСС на предсрочните парламентарни избори вчера вероятният бъдещ канцлер Фридрих Мерц заяви, че Германия има нужда от бързо съставяне на правителство. Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"..

публикувано на 24.02.25 в 12:26
Сергей Лавров

Русия иска "желязна договореност" Украйна да не става член на НАТО

САЩ ще трябва да определят специален представител, който да води диалог с Русия за Украйна. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с турския си колега Хакан Фидан в Анкара, предават турските медии, цитирани от БТА. "Трябва да има ясна и желязна договореност относно неприсъединяването на Украйна..

публикувано на 24.02.25 в 12:08

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия, няма пострадали

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия днес - в деня на третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна. Взривът е станал малко преди 8 ч. сутринта в района на руското посолство в Марсилия. Два коктейла "Молотов" са улучили вътрешния двор на дипломатическата сграда, без да има пострадали, както е потвърдил..

публикувано на 24.02.25 в 11:39
Украинска позиция в Донецк, юни 2024 г.

3 години война: Поглед към Одеса и бесарабските българи

Страшно е да живееш в такъв полудял свят. Това заяви пред БНР Тетяна Станева, режисьор, продуцент и основател на международния филмов фестивал ОКО. Тя си спомня детайлно случилото се преди точно три години, когато Русия започна война с Украйна. Украйна - 3 години след нахлуването на Русия "Българските медии ми съобщиха, че при нас..

публикувано на 24.02.25 в 11:35
Националният съвет за тристранно сътрудничество  заседава извънредно, 24 февруари 2025 г.

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат..

публикувано на 24.02.25 в 11:30
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев за протеста на "Възраждане": Крайностите плашат хората

" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и "Възраждане" има най-вече това за цел, независимо какви са декларациите ". Това коментира пред БНР доц. Стойчо Стойчев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", относно протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 11:21
Извънредно заседание на НСТС, 24 февруари 2025 г.

Работодатели и синдикати изтъкнаха проблеми в здравноосигурителната система

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година  и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..

публикувано на 24.02.25 в 11:18