Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитрова и Герчев ще открият в понеделник нашето участие на Световното по джудо

Янислав Герчев
Снимка: БФджудо

Габриела Димитрова и Янислав Герчев ще открият българското участие на световното първенство по джудо в Доха, Катар.

Схватките и на двамата са в понеделник.

При 52-килограмовите Габриела Димитрова среща Сита Кадамбоева (Узбекистан), трета на турнирите от Големия шлем в Анталия и Баку (2023, 2022). Димитрова пък стана пета на Големия шлем в Баку през миналата година.

В тази категория са заявени 46 състезателки.

Янислав Герчев, трикратен европейски вицешампион, стартира срещу 20-годишния Георгиос Баларишвили (Кипър), първи на Игрите от британската общност през 2022 г., при 66-килограмовите. В категорията на българина за отличията ще спорят 55 джудисти.

 Във вторник на татамито ще излезе Марк Христов, европейски шампион до 23 г. Негов първи съперник при 73-килограмовите ще бъде Адам Стодолски (Полша), пети на Големия шлем в Унгария и Анталия през 2022 г. В категорията са 55 състезатели.

В сряда Георги Граматиков ще има тежък съперник. Жребият отреди бронзовият медалист от европейското до 23 г. да излезе срещу Саги Муки (Израел), бронзов олимпийски медалист, №1 в света от 2019-а, петкратен победител в турнири за Големия шлем, включително и в Тел Авив тази година.

Капитанът на националите Ивайло Иванов ще излезе на татамито в четвъртък. Съперник на европейския вицешампион и участник на две олимпиади ще бъде 21-годишният Анарбек Ишенбаев (Киргизстан), победител на турнира Азия оупън в Кувайт тази година. В категорията са заявени 58 състезатели.

Тогава участието си започва и Лидия Брънчева при 70-килограмовите. Нейна съперничка ще бъде Рейчъл Хавкеш (Израел), победителка на Европейската купа в Рига по-рано през годината.

В петък в надпревата се включва и Борис Георгиев, чийто съперник в категория до 100 кг ще бъде Матиас Медсен (Дания), шампион от европейското до 23 г. през 2020-а. В категорията са 44 джудисти.

Шампионатът започва днес с най-леките категории – до 48 кг при жените и до 60 кг при мъжете, които са без българи.

За първенството са заявени 657 състезатели от 99 държави. Надпреварата е и олимпийска квалификация за игрите Париж 2024 и носи най-голям брой точки за ранглистата. За първи път след дълга пауза в състезанието се включат и джудисти от Русия и Беларус, които ще състезават под неутрален флаг.

Схватките започват от 11 часа. Финалите са от 18 часа.


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гимнастиците със Синдром на Даун ще участват в събитието на Карлос Насар

Спортистите от Федерацията по адаптирана физическа активност - България ще участват в събитието “Моят път”, организирано от олимпийския, световен и трикратен европейски шампион по вдигане на тежести Карлос Насар.  На 7 юни в пловдивската  зала “Колодрума” гимнастиците със Синдром на Даун  ще застанат до вдъхновяващи личности като Спортист номер 1 на..

публикувано на 22.04.25 в 07:10
Нотингам надигра Тотнъм с 2:1 в Лондон

Нотингам срази като гост Тотнъм

Тимът на Нотингам надигра Тотнъм с 2:1 като гост в мач от 33-ия кръг на английското футболно първенство. Гостите стигнаха до успеха след вихрено начало и два ранни гола, дело на Елиът Андерсън в 5-ата и Крис Ууд в 16-ата минута. Ричарлисон пък се разписа за домакините в 87-ата минута. Това бе 18-та загуба за Тотнъм от началото на..

публикувано на 22.04.25 в 06:49
Го Ахед Ийгълс спечели Купата на Нидерландия

Го Ахед Ийгълс с първа Купа на Нидерландия

Отборът на Го Ахед Ийгълс спечели за първи път в историята си Купата на Нидерландия по футбол. Във финала отборът от Девентер победи АЗ Алкмаар след изпълнение на дузпи с 4:2. Ррдовното време и продълженията завършиха 1:1. АЗ поведе с гол от дузпа на Трой Парът в 54-ата минута. В 9-ата минута на даденото от съдията допълнително време..

публикувано на 22.04.25 в 06:42
Илия Груев (с бежова фланелка) празнува промоцията.

Илия Груев и Лийдс ще играят във Висшата лига

Отборът на национала Илия Груев Лийдс си осигури място във Висшата футболна лига на Англия след убедителен успех над Стоук Сити с 6:0, в мач от 44-ия кръг на Чемпиъншип. Четири гола за успеха на домакините вкара Джоел Пироу, по един добавиха Джуниър Фирпо и Дегнант Гнонто. Груев започна като титуляр и остана на терена през целия мач, като..

публикувано на 22.04.25 в 06:30

ВК Левски стартира борбата за титлата с обрат и тайбрек

Отборът на Левски направи впечатляващ обрат срещу Локомотив Авия за 3:2 (21:25, 22:25, 25:17, 25:18, 15:13). Шампионите изоставаха с 0:2 в своята зала и правеха твърде много грешки в атака в първите геймове, но стигнаха до пълен обрат. Пловдивскиат Локомотив изненада Левски в началото на мача, като шампионите действаха нервно и прибързано, а тимът на..

публикувано на 21.04.25 в 21:56

Хебър закри редовния сезон с победа над ЦСКА 1948

Хебър победи ЦСКА 1948 с 3:1 в последния мач от последния кръг на редовния сезон на Първа лига. Така тимът от Пазарджик запази надежда, че може да оцелее в долната група от осем отбора, които ще се борят за оцеляване, като има седем финала до края на сезона. Автогол на Стив Фуртадо и попадения на Набил Макни и Янис Гермуш дадоха сериозен аванс на Хебър..

публикувано на 21.04.25 в 21:17

Гласът на експерта: Отмененият гол на Левски е пореден гаф

Известният специалист по съдийските въпроси във футбола Детелин Баялцалиев, който сега е инструктор и лектор, заяви че реферите на мача Септември - Левски неправилно са отменили гола на Мартин Петков за сините при резултат 0:0. В свой профил в социална мрежа той публикува своя коментар: Септември - Левски,отменен гол -пореден гаф!..

публикувано на 21.04.25 в 20:08