"Родителите ми, баба ми и дядо ми винаги са ме възпитавали да не изнасям проблемите си навън, защото никой не може да ми помогне, само ще натоваря другите. Опитвай се сама да се преодоляваш, ми казваха. Моята професия е такава, че съм създадена за радост. Аз просто се събуждам с усмивка, това е генетичен код... Силата ми е в радостта, а тя не търпи връщане към отрицателни емоции. Аз съм щастлив човек, защото обичам, имам живо чувство на обич в себе си".
Това сподели пред БНР Анета Сотирова, която днес празнува рожден ден, става на 75 години.
Завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" през 1973 г. в класа на проф. Кръстьо Мирски. Играла е в Театър "София" от 1974 г., от 1990 г. - в Малък градски театър "Зад канала". Участвала е във филмите "Сватбите на Йоан Асен" (1975), "От нищо нещо" (1979), "Двойникът" (1980), "Куче в чекмедже" (1982), "Маневри на петия етаж (1985). Носителка на наградата на Съюза на артистите в България за женска роля (1996, 2000), на наградата "Аскеер" на Театър "Българска армия" за главна женска роля (2003), на наградата на Министерството на културата "Златен век" - печат за големия ѝ принос в развитието на българската култура (6 февруари 2014).
"Всяка роля е въпрос и отговор към самия теб в живота ти. Незабравим е контактът с партньорите ми. Никога не мога да забравя Тодор Колев. С него бях и съм вдъхновена да продължавам".
В предаването "12+3" актрисата призна, че има много роли, с които се е разминала, но никога не се е стремяла да получи нещо на всяка цена.
"Знам, че моето, то ще се случи. Не съм имала амбиции... Съдбата си знае работата. Никога не се обръщам назад и не съжалявам за нищо".
Анета Сотирова от малка и до днес пише, обича да води дневници:
"Обичам да слушам и в склада на паметта се отлагат неща, които в даден момент ми дават сила и кураж... Днес не се гледаме в очите, не се държим за ръцете, не си казваме "Добър ден" и "Довиждане". Не можеш лесно да отлагаш нещо, което се нарича чувство. Трябва да чувстваме природата, себе си".
Интервюто на Даниела Големинова с Анета Сотирова в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..