Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пред всяко училище в Сърбия ще има полицейски патрул

Александър Вучич
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сърбия днес - на петия ден след трагедията в белградското училище "Владислав Рибникар", където 13-годишен ученик уби 8 свои връстници и 1 охранител, децата отново тръгнаха на училище - във всичките 1800 училища в страната, освен в "Рибникар", където учебните часове ще бъдат възстановени в сряда.

Полицейското присъствие във всички учебни заведения е засилено.

От днес в близост до всяко училище в Сърбия ще има полицейски патрул, обяви държавният секретар в министерството на вътрешните работи Данило Стефандич, цитиран от регионалната телевизия Ен1. По думите му на всички обществени места, където се събират повече хора – търговски центрове, паркове и площади, ще има засилено полицейско присъствие.

Стефандич каза, че пред всяко училище ще има полицейски патрул сутрин и следобед, когато учениците пристигат, както и след края на учебния ден. Той посочи, че в Белград има 331 училища, а около 140 полицаи ще бъдат наети специално за учебните заведения.

Снощи - в края на тридневния национален траур - президентът Александър Вучич участва в централната новинарска емисия на обществената РТС и обяви серия от мерки, които държавата предприема, за да предотврати нови масови убийства. Една от тях е до 8 юни всички, които притежават нелегално оръжие, да го предадат доброволно.

При две масови убийства в Сърбия миналата седмица загинаха 17 души, предимно тийнейджъри. На 3 май 13-годишен ученик застреля в белградско училище осем свои съученици и пазач в училището и рани други шест деца и една учителка преди да се предаде на полицията. На следващия ден вечерта 21-годишен младеж стреля в три села край град Младеновац, на около 40 км южно от Белград, като уби осем души и рани 14.

Президентът Александър Вучич обяви снощи в ефира на РТС, че след двете масови убийства броят на огнестрелните оръжия в Сърбия ще бъде намален драстично - до 90 процента. Вучич каза, че парламентът ще приеме по-строги наказания за нарушения на режима за притежание на оръжие, а полицията ще изземе незаконните оръжия и муниции.

Вучич обяви едномесечен гратисен период за предаване на незаконни огнестрелни оръжия и муниции и призова хората да ги предадат на полицията. По думите му силите на реда са открили няколко автоматични пушки и 650 патрона, оставени край пътя в предградие на Белград.

Министерството на вътрешните работи на Сърбия призова гражданите да предадат на полицията нерегистрираните си оръжия от днес до 8 юни.

Началникът на отдел "Оръжия"  в МВР Йелена Лакичевич уточни, че през този период гражданите, които предадат нерегистрирани оръжия, няма да бъдат подведени под наказателна отговорност, няма да понесат никакви последствия и не е необходимо да доказват произхода на оръжията. Тя допълни, че поканата се отнася за всички видове оръжия, както автоматични, така и всякакви други оръжия, мини и експлозиви, части за оръжия и боеприпаси, които гражданите държат незаконно.

По повод обявения за тази вечер протест срещу насилието, свикан от няколко опозиционни партии и движения, президентът коментира, че това е обида за всички.

Депутати от шест опозиционни партии и движения свикаха днес протест на централния площад "Никола Пашич" срещу сградата на парламента. Опозицията обяви списък с искания, които да бъдат изпълнени в рамките на седмица, включително предприемане на мерки срещу публичното поощряване на насилие, незабавно уволнение на членовете на Регулаторния орган за електронните медии (REM), забрана на реалити програми и шоута, които поощряват насилие, агресия, неморално и примитивно поведение по телевизионни канали с национално покритие.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00