Администрацията на американския президент Джо Байдън работи върху нови разпоредби, които ще гарантират, че клиентите на американските авиокомпании ще бъдат компенсирани за закъснения и отменени полети, причинени по вина на превозвача.
Засега правилата увеличаващи правата на пътниците не са предложени официално, но бяха обявени частично от транспортното министерство. Ако влязат в сила, при закъснения по тяхна вина авиокомпаниите ще трябва да предоставят компенсации под формата на ваучери за храна, нощувки, наземен транспорт, безплатна промяна на резервациите, както и навременно обслужване на пътниците.
„Когато дадена авиокомпания е виновна за отмяна или закъснение на полет, пътниците не трябва да плащат сметката“, заяви министърът на транспорта Пийт Бутиджич. Това е поредната стъпка, предприета от администрацията на Байдън за защита на потребителските права на пътниците.
В изявление на организацията Airlines for America, обединяваща някои от най-големите американски въздушни превозвачи, се казва, че американските авиокомпании „нямат интерес да да забавят или отменят полети и правят всичко, което зависи от тях, за да гарантират, че полетите тръгват и пристигат навреме, но безопасността винаги е най-важният приоритет."
В изявлението на организацията се отбелязва още, че Федералната авиационна администрация (FAA) признава, че няма достатъчно персонал за контрол на въздушния трафик и извършва с 10% по-малко полети, отколкото през 2019 г., за да намали натиска върху системата. Ако бъдат приети подготвяните законови промени, ще доближат САЩ до Европейския съюз, където в зависимост от закъсненията обезщетенията за закъснял или отменен полет могат да достигнат до 600 евро на пътник.
Малко над 234 300 000 лева без ДДС струват 4 спешни договора за строително-монтажни работи на летище "Граф Игнатиево". Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев. През октомври миналата година Министерството на отбраната е поканило фирмите. А за първи път от обявяването..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират подобни атаки. Това мнение изрази пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа". Държавните служители не заплащат своите осигуровки от..
Общинските съветници в София ще прегласуват днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските съветници Ваня Григорова от "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. По думите ѝ са останали само две от линиите, обслужващи пътници в петък, събота и..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на..
От няколко години наблюдаваме тенденция законодателството да се променя за всеки конкретен случай . Чакаме първо да се случи инцидент и едва тогава осъзнаваме, че има проблем. Превенцията в главата на нашия законодател не съществува. Това мнение изрази пред БНР адвокат Силвия Петкова, която работи в сферата на наказателното право. На..
За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..