Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полина Герасимова: Много е хубаво да живееш без всякакви предразсъдъци

Изложбата "Изкуство с увреждания" е вдъхновена от 11 личности, променили света

Полина Герасимова

Проектът "Изкуство с увреждания"  е изцяло адаптиран на брайл и достъпен за хора със затруднено придвижване. Изложбата ще се проведе в Национален студентски дом на площад "Народно събрание" 10. Откриването е на 10 май от 19.00 часа. Всички посетители ще могат да разгледат експонатите до 18 май, входът е безплатен за всички.  

Полина Герасимова е визуален артист и сценограф, но най-вече  момиче с мисия! Тя стои зад създаването на "Музико" - специален музикален  инструмент, разработен за деца, с приоритет за деца с увреждания. Проектиран е с цел да даде възможност на деца да свирят заедно и едновременно, използвайки наличните си сетива. 

Изложбата "Изкуство с увреждания" има своята предистория. 

 "Бях поканена от „Музейко“ да участвам в една програма на Творческа Европа за популяризаране чрез изложба в обществена тоалетна в шест града в Европа на проблемите на хора с увреждания. Тогава започнах да мисля какво мога да направя като артист. Стигнах до извода, че би било абсурдно да правя нещо, с което мога да им популяризирам проблемите, тъй като аз всъщност нищо не знам за тези проблеми. Тогава си казах, че е по-добре да направя нещо за тях! Изложба, която е адаптирана изцяло на Брайл - за хора с увреден слух, за хора със затруднено придвижване. Така се завъртяха нещата. Започнах да търся какво се случва по света в тази посока.", разказва Полина Герасимова.

11 личности, променили света с постиженията си, се превръщат и в личното проникновение на Поли. Портрети на Хелън Келър,  Бетовен, Рей Чарлз, Стиви Уондър, Фрида Кало, Стивън Хокинг, Бетани Хамилтън, Ерик Вайхенмайер и Ван Гог ще бъдат част от концептуалното събитие. 

  "Има ужасно много хора, чиито постижения са недостижими, дори и за хора без увреждания.“ Тези  личности, които съм избрала, са първи в сферата, в която се изявяват. Те са променили света! Реших, че мога да направя една такава изложба, в която аз реално не присъствам като артист, но представям селекция на личности, на които лично се възхищавам!"

Голямото вдъхновение за Полина Герасимова е историята на  Хелън Келър. 

"Това е една дама, която е живяла през 19 - 20 век.  Изключително популярна по света. Тя има много световни награди за мир. Посетила е 39 държави, докато е била жива. Това е човек, който не вижда и не чува, но  успява заедно с асистентката си да се научи да чете символи, които тя е изписвала върху нейната ръка, когато е била на 6 години. Другото нещо, което за мен е абсолютно необяснимо, е как тя си  е слагала ръката върху лицето на човек, с единия пръст  върху устните, а с другия  върху скулата, за да  усеща вибрациита, докато човек говори. Усещала е дори разположението на езика и така е успявала да разпознава думата. Най-абсурдното е, че  успява да се научи да говори."

Чуйте цялото интервю на Полина Герасимова  за изложбата "Изкуство с увреждания" в звуковия файл.









По публикацията работи: Радослава Топалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48