Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се състоя срещата на ГЕРБ-СДС с ПП-ДБ

От ГЕРБ-СДС чакат ПП-ДБ за преговори за кабинет
Снимка: Виолета Ашикова, БНР

Първата среща на ГЕРБ-СДС с „Продължаваме промяната - Демократична България“ не се състоя заради неявяване на представители на ПП-ДБ. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова заяви пред журналистите в залата:

„Уважаеми представители на медиите, демонстрацията на несериозно и неуважително отношение на коалицията, която от „Има как“ се превърна в „Няма пък“, е демонстрирана пред вас. Благодаря за вниманието“.

По време на срещата Мария Габриел не присъства. Десислава Атанасова обясни, че номинираната за премиер ще води разговори само с лидери. По думите й, ПП-ДБ са дискредитирали кандидата си за премиер Николай Денков и не са му прехвърлили правомощия да води разговорите:

„Господин Денков, който е кандидатурата на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ за премиер,  не е лидер, а е някакъв човек, който уведомява само за намеренията на лидерите“.

Съпредседателят на коалицията Продължаваме промяната- Демократична България Христо Иванов изрази надежда, че среща с ГЕРБ-СДС ще се състои. Според него излишно се политизира един технологичен въпрос - разговорът да се случи, когато стане възможно всички лидери на ПП-ДБ да участват.

Иванов подкрепи намерението на номинираната за премиер Мария Габриел да предложи отстраняване на главния прокурор Гешев чрез внасяне на искане във ВСС.

"Всички разбираме, че след странния инцидент с господин Гешев, който повдигна толкова много въпросителни и съмнения за инсценировка, той вече вероятно е нетърпим дори за онези сили, които доскоро го крепяха на поста. И е много важно да сме сигурни, че не става дума просто за освобождаване от един човек, който е достигнал отвъд своята полезност, отдавна. Ако на мястото на Гешев бъде назначен някой с профила на Сийка Милева, разбираме, че това няма да е никаква съществена промяна. Пример давам".

Николай Денков от Продължаваме промяната - Демократична България отново потвърди, че няма да се отзоват на среща с кандидат-премиера на ГЕРБ. Денков изрази удовлетворение от факта, че ГЕРБ-СДС вече подкрепят искането за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Съгласието по казуса "Гешев“ не е достатъчно основание за подкрепа на кабинет с мандат на ГЕРБ, подчерта той:

"Подкрепата на правителството е много по-сериозен въпрос от една единствена дейност. Въпросът е кой носи политическа отговорност, какво ще прави това правителство. Тук не става дума само за един човек, става дума за отговорност какво ще бъде свършено и кой ще осигури това изпълнение".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският крал Чарлз III

Чарлз III ще призове за единство в Деня на Британската общност

В Деня на Британската общност днес крал Чарлз III ще призове за единство и изграждане на мостове в "тези несигурни времена" на международно напрежение и на фона на разноглаисята между Канада и САЩ. Очаква се в годишното си послание британският крал да подчертае стойността на обединяването на нациите в „дух на подкрепа и най-вече на приятелство“. Кралят..

публикувано на 10.03.25 в 04:18
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

"Таймс": Великобритания поема ключова роля в подпомагането на Украйна в мирните преговори

“Великобритания поема ключова роля в подпомагането на Украйна в мирните преговори”, гласи заглавието на уводната статия във вестник „Таймс“. Изданието отбелязва, че Обединеното кралство се надява, че Доналд Тръмп може да бъде убеден да продължи да споделя разузнавателна информация с Украйна, въпреки че Илон Мъск заплашва да прекрати сателитната връзка..

публикувано на 10.03.25 в 04:13

Започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково

Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево..

публикувано на 09.03.25 в 19:16

Израел нанесе въздушен удар в северната част на Ивицата Газа

Израел нанесе въздушен удар по бойци в северната част на Ивицата Газа, с което наруши и без това крехкото примирие, докато се подготвяше за нови преговори в Доха относно бъдещето на примирието с "Хамас".  Палестинската групировка неколкократно призова за незабавно започване на преговорите за втората фаза на примирието, която се надява да доведе до..

публикувано на 09.03.25 в 17:35

Полицията издирва 20-годишен жител на град Кула

Екипи на полицията под надзора на Окръжна прокуратура - Видин, извършват множество оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия във връзка с обявен за общодържавно издирване на 5 март т. г. 20-годишен жител на град Кула, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.  В хода на продължаващите и към момента действия по..

публикувано на 09.03.25 в 17:16

Ден на отворените врати в Софийския университет

Нараства интересът на кандидат-студентите към Софийския университет, наблюдават студентите от Студентския съвет. За поредна година те организират Ден на отворените врати в Централното фоайе на Ректората. В Деня на отворените врати на Софийския университет на главния вход на Ректората се образува опашка от настоящи и бъдещи кандидат-студенти...

публикувано на 09.03.25 в 16:04

Въоръжен мъж е прострелян от службите пред Белия дом

Служители на "Сикрет сървис" са простреляли тази нощ пред Белия дом въоръжен мъж, който сега е настанен в местна болница, съобщи в изявление службата, цитирана от "Ройтерс". По това време американският президент Доналд Тръмп се е намирал извън сградата и е прекарвал уикенда в имението си във Флорида. Служители на "Сикрет сървис" са получили..

публикувано на 09.03.25 в 15:50