Застрахователният сектор има сериозен потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика, но са нужни някои реформи и по-висока застрахователна култура сред населението. Това са част от изводите от мащабно изследване за ролята на сектора в икономическия и социален живот у нас, извършено от Института за пазарна икономика. То е по идея на Асоциацията на застрахователите в България.
Обедняването на населението през 90-те години и загубата на навика за застраховане са част от причините за ниското ниво на застрахователно проникване у нас. Отпечатъкът се вижда ясно, като в последните години варира между 2 и 2,5 %, заяви главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. В по-добрите икономически години секторът расте, а при по-трудните е в застой. Ниската застрахователна култура остава сериозен проблем.
"Аз лично нямам обяснение защо хора, които карат коли за 200 хиляди лева, не си платят сто и няколко лева, за да си застраховат апартамента"
От бюджетна гледна точка застрахователният сектор внася данъци в хазната, но самите държавни и общински структури ползват услугите му. Големият проблем, според икономиста Петя Георгиева, е, че не ги ползват в достатъчна степен:
"Изменението на климата води до множество крайно непредвидими и много силни по своето въздействие събития, например наводнения. Много малка част от средствата, които общините са изплатили след тях, имат за източник застрахователни обезщетения. Огромна част са от държавния или от общинския бюджет".
Донякъде самата държава стимулира подобно поведение, тъй като в бюджета има специално перо за подобни критични ситуации. Затова много общини избират да не плащат за застраховки, тъй като собствените им бюджети са ограничени, като са убедени, че при катастрофално събитие държавата ще покрие щетите. Друга възможност за реформа е в здравеопазването:
"Самата идея на застраховането е, че има професионалисти, които го вършат по-добре, по-ефективно и по-евтино. Няма смисъл да се намесваме на пазар, който си функционира самостоятелно"
Основният дял на застраховките в България е на задължителните – при автомобилите „Гражданска отговорност“ и при определени специфични професии. Икономистите обаче виждат възможностите за още по-голям ръст на сектора в доброволните застраховки, но нуждата от тях трябва да бъде осъзната.
"България е в дъното на класацията по отношение на дигиталните рискове. Има сериозно поле за развитие. Българските фирми все още не са разбрали мащабите на тези рискове"
Около един процент от брутния вътрешен продукт годишно са изплатените застрахователни обезщетения. Той е по-нисък дори и от сходни на България страни в Източна Европа и в пъти по-малко от западните държави.
ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..
Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..
Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..
Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..
Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..