Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за безплатно измерване на кръвното налягане във всички областни градове

Снимка: Здравка Маслянкова

В навечерието на 17 май, обявен за Световния ден за борба с хипертонията, във всички областни градове в България днес се провежда кампания за безплатно измерване на кръвното налягане. Половината от хората с наднормени стойности на кръвното налягане не знаят за това, което прави редовното му измерване жизненоважно, казват от Българската лига по хипертония, организатор на кампанията за ранно откриване на заболяването, което е водеща причина за смъртност в световен мащаб. 


Хипертонията е водещият рисков фактор за инфаркт и мозъчен инсулт, както и за развитие на сърдечна недостатъчност. Хипертонията причинява над 40 % от смъртните случаи при хора с диабет и е водещ риск за смърт на плода и майката при бременност, за развитие на деменция в по-късните етапи от живота и прогресия на бъбречната недостатъчност. Чрез измерване на кръвното си налягане хората могат по-добре да го държат под контрол и по този начин да намалят риска за живота и здравето си, казват от Българската лига по хипертония. Хипертонията е тихата смърт, коментира във Велико Търново координаторът на националната кампания Мария Янева: 

„Хората не усещат кога кръвното им налягане се повишава, това става много бавно и постепенно във времето и вече, когатотова се установи, има или полиорганна увреда, или има сърдечно-съдов инцидент, което е трудно обратим процес и е много важно във времето да се контролира, за да не се достига до екстремни стойности, които вече много по-трудно може да бъдат овладявани. Да можем да насочим хората, които за първи път разбират, че имат аритмия, към специалист. Продължаваме да опитваме да научим хората, че това е изключително важен здравен показател, който много лесно и бързо може да бъде измерен в домашни условия“. 

Масово хората не си мерят кръвното налягане и не се отнасят сериозно към проблема: 

„Не го меря, сигурно от години не съм го мерила, зная по принцип, че е ниско, но не го меря и личният лекар не ми предлага“. „Хипертоничка съм от 30 години, вечно са ми високи стойностите, но аз не съм си взела лекарството тази сутрин. Никак не си меря кръвното налягане вкъщи. Ходя на работа, на 75 години съм и съм със 100 % инвалидност след онкологично заболяване“. „Като видя зор, тогава идвам. С младежко кръвно съм 120 на 80. Гледам, че мерят кръвното, и затова дойдох“. „Скоро не сме ходили на преглед при личната лекарка, поне от 3 месеца, видяхме, че мерят кръвното, и дойдохме“. „Два пъти си меря кръвното – сутрин и вечер, защото са ми много килограмите, апаратът показва 140 на 100, което за тези килограми е добре. Това е като една тиха, чакаща смърт, всеки човек трябва да си мери кръвното, особено след 50 години“. 


Не е нужно да се чакат тези кампании веднъж годишно, казват студентките по медицина от Тракийския университет Добрилина Яркова и Цветанка Павлова и координаторът на кампанията Мария Янева от Българската лига по хипертония и дават прости съвети, които не е трудно да бъдат спазвани: 

„Може и с ръчен апарат за кръвно, не е нужно да бъде електронен, важно е просто да следим нашето здраве и кръвното е много голяма част от здравето ни. Аз си меря кръвното налягане два-три пъти в седмицата, но за по-възрастните хора е по-добре по-често“. „В една по-напреднала възраст- след 45-50 години, редно е да се случва по-често“. „Ако видим, че има стойности, които са по-високи, методиката е в една седмица се мерят седем последователни дни сутрин и вечер. Първият ден стойностите се изключват и ако в следващите шест дни видим стойности, които са над 130 горна граница и 85 долна граница, е важно да направим консултация с лекар кардиолог“. „Най практичните съвети са здравословно хранене, по-спокоен живот, да се избягва стрес, да има движение, до колкото е възможно, дори да е една разходка“. „Храни и напитки, богати на захари, трябва да се избягват от хората, склонни към развиване на хипертония“. „Когато пациентите сами си променят терапията, рисковете са безкрайно много. Най-лошите варианти са сърдечно-съдови инциденти като инфаркт и инсулт. Никога не трябва да се променя терапия, която е назначена от специалист, от лекар, самоволно. Всяко усещане, което има пациентът и е свързано с некомфорт от назначената терапия, трябва да бъде коментирано с лекар – задължително и на всяка цена, за да може да бъде преценено. Има много голяма палитра от медикаменти, ако пациентът не се чувства добре от единия, винаги може да бъде преминато към друг вид терапия“.  

Кампанията „Май месец за мерене“ се провежда в 28-е областни града, където са изнесени 38 пункта за измерване на кръвното налягане. 

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали и шестима са пострадали при влаковата катастрофа в Софийско

Катастрофа на два товарни влака стана  в късния следобед в  Софийско - две композиции са се сблъскали  на прелеза на с. Локорско, недалеч от Кремиковци.  Два товарни влака са се сблъскали между Кремиковци и Световрачене, има пострадали Директорът на СДВР  старши комисар Любомир Николов посочи какво е известно по случая до момента:..

публикувано на 15.01.25 в 18:37

Експерти посетиха Центъра за професионално обучение на ГД"ПБЗН" в Монтана

Експерти от 5 континента посетиха днес в Монтана Центъра за професионално обучение на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Визитата е част от провеждащата се у нас пленарна среща във връзка с мащабно учение на НАТО, което ще бъде през септември. Група от 176 експерти от 31 държави от Северна и Южна Америка, Африка,..

публикувано на 15.01.25 в 18:29

Владимир Чуков: Санкциите от ЕС срещу Сирия ще се вдигат поетапно

Турция беше държавата,  която до последно подкрепяше сирийската опозиция, даваше им локации, средства, обучаваше. Този министър Асад Шибани, завършил в истанбулски университет и после в САЩ. Турция е държавата, която беше последният бастион на тази опозиция. Така арабистът проф. Владимир Чуков коментира първо посещение на новата сирийска..

публикувано на 15.01.25 в 18:22

Депутатите обсъждат на второ четене Закона за приходите и разходите

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите, който трябва да действа до приемането на редовен бюджет, се обсъжда на второ четене в пленарната зала. Бюджетната комисия прие текстове от Законопроекта за приходите и разходите От "Продължаваме промяната" поискаха текстове, с които се гарантират определени плащания от хазната -..

публикувано на 15.01.25 в 18:01
Мирела Веселинова

Мирела Веселинова: Сарафов не може да бъде избран за главен прокурор, но може още 6 месеца да е и.ф.

Сарафов не може да бъде избран за главен прокурор, но може още 6 месеца да е и.ф. Освен ако не си подаде оставката от тази длъжност, каквото би било достойното поведение. Това каза журналистката от "Капитал" Мирела Веселинова и уточни: " До избора на нов ВСС не могат да бъдат провеждани процедури за избор на т.нар. трима големи.  Това означава, че..

публикувано на 15.01.25 в 17:41

"Конклав" и "Емилия Перес" оглавиха номинациите за наградите на БАФТА

Филмите "Конклав" и "Емилия Перес" оглавиха краткия списък от номинации за н аградите на БАФТА (Британска академия за филмово и телевизионно изкуство) . Церемонията е  на 16 февруари в "Роял Фестивал Хол" в Лондон.  "Конклав", който е измислен разказ за политическо пазарене с високи залози във Ватикана след смъртта на папата, получи 12..

публикувано на 15.01.25 в 17:39
Спасител от мексикански екип, който помага в Лос Анджелис, претърсва останките от дом в Малибу, Калифорния, САЩ, 14 януари 2025 г.

Пожарникарите в Лос Анджелис се борят с огнената стихия при екстремни условия

Около 8500 огнеборци от най-малко седем щата на САЩ, както и чуждестранни - от още две държави, удържат за втори пореден ден разрастването на двата големи пожара,  които през изминалата изминалата седмица опустошиха части от Лос Анджелис, въпреки че сухите ветрове и сухата растителност създадоха изключително опасни условия, предава Ройтерс...

публикувано на 15.01.25 в 17:35