Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологични лидери изглеждат стреснати от изкуствения интелект

Д-р Джефри Хинтън
Снимка: Ройтерс

След пускането на революционното, по един или друг начин, технологично творение чат ChatGPT в края на миналата година, над човечеството с пълна сила надвисна екзистенциалният въпрос застрашено ли е то от зараждащия се вече съвсем осезаемо изкуствен интелект. Въпреки че, трябва да признаем, вече години наред  говорим за рисковете, свързани с бурното му развитие и нуждата от адекватни регулации и солидни защити...

Няколко месеца по-късно 75-годишният учен Джефри Хинтън със замах отвори Кутията на Пандора, признавайки, че е притеснен от някои аспекти в работата си в областта на изкуствения интелект. Именно пионерските изследвания на д-р Хинтън върху невронните мрежи и дълбокото обучение проправят пътя за добре познатите вече AI системи като ChatGPT.


Дори в настоящия момент, системи като GPT-4 далеч надхвърлят човешките възможности по отношение на общите познания. Що се отнася до разсъжденията те не са толкова добри, но вече показват такива наченки на по-елементарно ниво. Но когато име като Джефри Хинтън каже, че не изключва възможността в рамките едва на пет годинида се стигне до общия изкуствен интелект, ситуацията вече изглежда достатъчно сериозна.

Друго от големите имена в технологичния свят - съоснователят на Apple Стив Возняк влезе в тона му, предупреждавайки, че с развитието на решенията с машинно самообучение ще става все по-трудно да бъдат откривани измамите и дезинформацията.

Като прибавим към всичко това и откритото писмо на водещи технологични изследователи, сред които и самият Илън Мъск, в което те призовават за временно преустановяване на разработването на най-мощните модели на AI, разбираме защо от все повече страни се чуват притеснителни изявления, но и не само. Започва да прозира страх....

Бил Гейтс

Има и противоположни мнения като това на Бил Гейтс - твърд поддръжник на изкуствения интелект, който не подкрепи писмото и идеята за “пауза” в разработването на системи за машинно самообучение на много високо ниво.

На единия или другия полюс, всички големи имена в технологичния свят обаче са категорични - настъпил е повратен момент за човечеството, и последствията тепърва ще се осмислят и изясняват напред във времето.

А главният изпълнителен директор на „Гугъл“ Сундар Пичай дори дръзва да направи смела прогноза за бъдещето...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01