В Северен Кипър в първия тур на изборите за президент на Турция убедително печели опозиционният кандидат, съобщават кипърските турски медии. В същото време лидерът на кипърските турци Ерсин Татар поздрави президента Ердоган за постигнатите резултати и спечеленото мнозинство в парламента на Турция.
Избирателите в северната част на Кипър подкрепят Кемал Кълъчдароглу, като 54% от гласувалите са посочили неговото име. За Реджеп Тайип Ердоган са 39% от бюлетините.
Право на вот имаха малко над 140 000 избиратели - турски граждани и притежаващи двойно гражданство, на Турция и призната само от нея Севернокипърска турска република. 58% от тях са дали своя глас в неделя.
Според първите коментари на кипърски турски анализатори резултатите показват, че избирателите на острова не одобряват политиката на Ердоган, водена през последните години към кипърските турци за все по-засилващата се тяхна политическа, икономическа и социална зависимост от Анкара. Не е приета и позицията на Ердоган за нерешаване на Кипърския въпрос.
Лидерът на кипърските турци Ерсин Татар поздрави президента Ердоган, като подчерта "непоклатимото единство на кипърския турски народ и родината Република Турция" и отново заяви своето желание да насърчава сътрудничеството и солидарността "между двете държави" във всички области.
Гласуването в Северен Кипър във втория тур за избор на президент на Турция ще се проведе от 20 до 24 май.
Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..
В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..
Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово. В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми. За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..
Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева. Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..
България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..
Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи. Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая. Водят се действия по разследване за опит за..
40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..