Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев към Вархеи за казуса с Ковачев в РСМ: Очакваме такива реакции не само когато са засегнати правата на членове на ЕП

Снимка: Прессекретариат при президента

Само чрез спазването на правата на човека и на принципите на добросъседство Република Северна Македония може да постигне напредък в процеса на европейска интеграция. Това заяви президентът Румен Радев, който се срещна с комисаря по политиката на разширяване и съседство на ЕС Оливер Вархеи. Това съобщиха от президентския прессекретариат.

В началото на срещата държавният глава е подчертал, че България високо цени активната работа и рационалния подход на Европейската комисия и лично на комисаря по разширяване и съседство за ускоряването на процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани, което е особено важно за гарантиране на стабилността и сигурността на Европа.

Румен Радев напомнил, че именно в резултат на ползотворните му срещи с комисар Вархеи и активната съвместна работа е изработена преговорната рамка, която отвори пътя на Република Северна Македония към Европейския съюз, като в същото време се гарантира защитата на правата на българите в страната и българското културно-историческо наследство. Във връзка с това държавният глава е изразил безпокойство от липсата на напредък по най-важния въпрос, който е и задължително условие за начало на преговорите за присъединяване към ЕС – промяна в Конституцията на РСМ и с вписването на българите като съставна част от държавотворните народи:

„Свидетели сме на засилваща се системна дискриминация, на полицейски, административен и съдебен произвол спрямо българските сдружения, на засилване на престъпления от омраза срещу българите и хората с българско самосъзнание в Република Северна Македония“, подчерта Румен Радев. 

Президентът откроил системния натиск и посегателства спрямо българите и българските клубове в РСМ през последните месеци, както и приемането на закон с ретроактивно действие за фондациите и гражданските сдружения, на базата на който от 17 000 неправителствени организации в страната бяха закрити единствено два български клуба.

България високо цени реакцията на европейските институции и острото осъждане на отказа на Северна Македония на 6 май да допусне на нейна територия евродепутата Андрей Ковачев, посочи държавният глава и допълни:

"Очакваме да има такива реакции не само когато са засегнати правата на членове на ЕП, но и на обикновените европейски граждани, на гражданите на РСМ с българско самосъзнание“.

Комисар Вархеи изрази разбирането на Европейската комисия за значението на откритите въпроси между България и РСМ и посочи, че ускоряването на процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани може да се постигне само ако е приемлив за всички страни. Комисар Вархеи заяви също така, че Копенхагенските  критериите са ясно разписани и недвусмислени и ЕК ще продължи да проследява тяхното изпълнение.



По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Величие" обжалва пред ЦИК 4 решение на ОИК за резултатите от изборите в Пазарджик

Партия "Величие" обжалва пред ЦИК четири решения на Общинска избирателна комисия Пазарджик, свързани с обявените изборни резултати, а Комисията препрати жалбата до Административния съд в града.  Решенията, които се атакуват са за анулиране на разписки с погрешно въведени данни от протоколи на секционни комисии в изборите за Общинския съвет и..

публикувано на 24.10.25 в 10:12

Петъчното заседание на НС започна със спорове за кворума

Второ четене на промени в Закона за насърчаване на инвестициите, свързани с продажбата на "Лукойл", ще разгледа парламентът като първа точка за днес. Предложението за включването нова точка в дневния ред направи в началото на заседанието председателят на Народното събрание Наталия Киселова. В дневния ред са и Годишен доклад за младежта за..

публикувано на 24.10.25 в 09:41
Елена Поптодорова

Поптодорова: Имаме консолидирана група от развития свят, която се опитва да принуди Путин да спре кръвопролитието

В резултат на този злощастен опит, който имаше с Путин, президентът Тръмп започва да разбира значението на съюзниците. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ, вицепрезидент на Атлантическия клуб.  Тя коментира новите санкции на САЩ и Европа срещу Русия . Съединените щати обявиха такива  срещу нейните две..

публикувано на 24.10.25 в 09:40
Столична библиотека

Столичната библиотека празнува 97-ми рожден ден

Столичната библиотека ще отбележи 97-мия си рожден ден днес с поредица от събития. Всеки желаещ може да получи едногодишна безплатна читателска карта. Освен 97 години от създаването си, Столичната библиотека организира юбилейна вечер, посветена на 10 годишнината на литературния клуб, изложба "Познати и непознати пейзажи от фонда" и..

публикувано на 24.10.25 в 09:31

Тръмп обяви, че всички търговски преговори на САЩ с Канада се прекратяват

Американският  президент Доналд Тръмп заяви, че прекратява  всички търговски преговори на САЩ с Канада. Рязкото изявление на Тръмп за прекратяване на преговорите е много вероятно допълнително да разпали търговското напрежение, натрупано  между двете съседни страни. “Тарифите са много важни за националната сигурност и икономиката на САЩ...

публикувано на 24.10.25 в 08:58
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Голямата тенденция, която виждаме през последната година, е увеличаване на спестяващите българи

Голямата тенденция, която виждаме през последната година, е увеличаване на спестяващите българи. Това съобщи пред БНР Стоян Панчев, Експертен клуб за икономика и политика. "Виждаме едно притеснение. Това може да е свързано както с влизането в еврозоната, така и с негативни глобални процеси". Панчев коментира и очакванията към Бюджет 2026 , за..

публикувано на 24.10.25 в 08:25
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание с министри заради санкциите срещу "Роснефт" и "Лукойл"

Премиерът Росен Желязков свиква работно съвещание с министри във връзка с решението на САЩ да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" В съвещанието ще участват шестима министри - на вътрешните и на външните работи, министрите на..

публикувано на 24.10.25 в 07:49