Наум Шопов е участвал в над 70 театрални постановки и има над 60 роли в българското кино.
"Чаках този разговор с него повече от 14 години. Виновникът тази среща да се случи е художникът Кольо Карамфилов. Той ми се обади и каза, че Наум е готов. Не можех да повярвам", разказа Георги Тошев пред БНР.
Наум беше много дискретен и тих човек, спомни си той.
"Могъщ на сцената и много обран в живота си. Благодарен съм за тези срещи".
Когато актьорът се разболява, а книгата, върху която работи Георги Тошев все още не е довършена, журналистът решава да се допита до Шопов за нейната съдба.
„Пусни я, защото искам един ден, когато ме няма, да не си измислят“
Когато това се случви, всички се позоваваха на неговата изповед, отбелязва Тошев. Той отбеляза, че Наум Шопов си е позволил за първи път да сподели много лични неща.
"Оказва, че той е бил зачеркнат от списъците на приетите в Театралната академия заради политическите убеждения на баща си, който дори е лежал в лагера в „Белене“. Това е разказ за едно време, в което ценностите са били разместени".
Съдбовността в историята на Наум Шопов е много силна, посочи журналистът.
"Майката на Наум Шопов е великолепната актриса Мара Шопова. Той буквално се ражда в една ложа. Те са живели в една от гримьорните".
Тошев разказа още за забележителния начин, по който Наум Шопов остава верен на себе си и запазва човешкото си достойнство в едни времена, в които това не е било лесно.
"Наум Шопов живее в три епохи. Това е дълъг и плътен живот. Артистите от неговото поколение не говорят само за себе си, не се хвалят. Разказват за пътя си през срещите си с други забележителни творци и личности".
От дистанцията на времето филмът и книгата за Наум Шопов имат особена стойност, убеден е Георги Тошев.
"Важно е да си спомняш и да съизмерваш настоящето с миналото. Може да откриеш поразяващи прилики и зловещи съвпадения".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Георги Тошев може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..