Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Институциите няма да оцеляват още дълго време, защото са ерозирани отвсякъде"

Проф. Милко Палангурски: Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна

"При шести предсрочни избори да не стане така, че седмите да са за Осмо Велико народно събрание"

Снимка: Здравка Маслянкова

"Отношенията между съдебната сфера и политическите среди често са били на ниво силни любов и омраза. Това показва липсата донякъде на институционален опит, институционална традиция, на балканска фриволност. Системата на правосъдие винаги е била под някаква атака на изпълнителната власт. В отделни периоди се получава пропукване на тази монолитност и къде съдии, къде прокурори, къде министри са попадали под ударите на законодателството. Българската история е пълна с наниз от подобни противоречия". 

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски в контекста на негов фейсбук пост по актуална тема.  

...По повод битов скандал през септември 1879 г. първият правосъден министър Димитър Греков е осъден на един месец затвор и глоба. Министърът, водач на консерваторите, който по Конституция може да бъде съден единствено от специален Държавен съд, уволнил превишилите правата си съдии – всичките те видни либерали: Н. Сукнаров (бъдещ вътрешен министър), Ст. Михайловски (известен като автор на "Върви народе възродени" и единственият народен представител, осъден за обида на владетеля) и Д. Десев (бъдещ депутат)... Тогавашните главни герои са френски и австрийски възпитаници и трябва да подчертая, че тази тяхна нетърпимост води до там, че само 18 месеца по-късно Второто Велико народно събрание суспендира Конституцията и е въведен режимът на пълномощията, а в страната се установява управление на руските генерали. Та, думата ми е, че до там ни докараха европейските възпитаници и ме е страх докъде ще ни докарат родните. След цялата политическа криза никак не е изключено президентът Радев след година да открива VIII Велико Народно събрание за промяна на Конституцията и лидерът на мнозинството К. Костадинов да полага клетва като национален лидер под благия поглед на руската посланичка. И да знаете, историята не винаги се повтаря като фарс. 

И допълни, че са притеснителни ескалацията и деградацията на обществената тъкан на парламентарната система, която винаги след такива кризи дава път на авторитарни и тоталитарни диктатури:  

"Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна. Много трудно може да се състави кабинет при тази ситуация". 

В предаването "Нещо повече" историкът подчерта, че погледнато назад в историята, при всички случаи на разпад на основните принципи на конституционното разделение на властите политическите въпроси се решават с насилие и власт, която произхожда от силовите ведомства. 

"Има опасност за демократичния строй. Ако говорим за шести предсрочни избори, да не стане така, че седмите да са Осмо Велико народно събрание. Неслучайно се шегувам, че историята невинаги е фарс, повтаря се като трагедия понякога... Парламентарната математика няма нищо общо с аритметиката. Парламентарната математика така е устроена, че понякога 121 гласа са повече от 170. Политиците трябва да разберат и да ни кажат какво искат да правят. Ако не го направят, ще дойдат други. Но те ще носят определен тип поведение, което ще е срещу сегашната ситуация, срещу конституционния режим". 

Според него институциите няма да оцеляват още дълго време, "защото са ерозирани отвсякъде и са като картотена кула, която при духването на вятъра ще изчезнат". 

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Естонският флаг се развява над сградата на парламента в Талин.

Естония ограничи избирателните права на руското малцинство

Естонският президент подписа днес конституционна поправка, която забранява на неграждани на ЕС да взимат участие в местни избори в стъпка, насочена срещу голямото руско малцинство в балтийската република, предаде АФП. Депутатите гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на промените на 26 март на фона на увеличени опасения за сигурността на..

публикувано на 09.04.25 в 14:34

Проверяват водач на микробус за използване на газова бутилка в превозното средство

Животът на петнадесетина пътници, които са пътували тази сутрин по линията от Павликени през село Хотница до Велико Търново, е бил застрашен, защото водачът на микробуса е използвал за отопление в превозното средство туристическа газова бутилка с открит огън. Фирмата превозвач започва проверка по случая. В социалните мрежи Ивелина Димкова..

публикувано на 09.04.25 в 14:21
Олаф Шолц и Фридрих Мерц

Германия: Консерватори и социалдемократи договориха съвместно управление

В Германия консерватори и социалдемократи се споразумяха за съвместно управление. По-късно днес е насрочена пресконференция на партийните лидери. Американските мита и сривът на борсите форсираха коалиционните преговори в Берлин между консервативния блок ХДС/ХСС и социалдемократическата партия (ГСДП). Двете партии договориха пълно мълчание по..

публикувано на 09.04.25 в 14:11
Фестивалът на българската книга в Брюксел - 2025 г.

Фестивал на българската книга в Брюксел - 2025 година

И през 2025-та Фестивалът на българската книга в Брюксел ще отведе популярни български писатели до нашите сънародници в Белгия.  Датите вече са ясни – 14 и 15-ти юни . Смея да кажа, че дните са истински празник на българската литература, доброто настроение и ценните срещи.  Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на..

публикувано на 09.04.25 в 14:10
Светлозар Абрашев

Светлозар Абрашев: Нужна е работеща КФН, защото най-важно за пазара е доверието

Най-важно за пазара е доверието, затова е нужна работеща Комисия за финансов надзор (КФН). Това каза пред БНР Светлозар Абрашев, управляващ партньор в една от фирмите - инвестиционни посредници на българския пазар, като уточни: "Доверието в пазара е доверие, че инвеститорите ще бъдат защитени , а за това е нужна една работеща КФН, която   да се..

публикувано на 09.04.25 в 13:59

Депутатите приеха промени в Закона за насърчаване на инвестициите

Депутатите приеха на първо четене проекта на ГЕРБ-СДС за промени в Закона за насърчаване на инвестициите и отхвърлиха внесения от ПП-ДБ. "ЗА" проекта на ГЕРБ-СДС гласуваха от парламентарната група-вносител, "БСП-Обединена левица", ИТН, ДПС-ДПС и "ДПС-Ново начало". ПП-ДБ бяха подкрепени от 26 депутати от тяхната група, от ДПС-ДПС и 1 от БСП...

публикувано на 09.04.25 в 13:56
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Земеделците с измръзнала продукция могат да получат обезщетения до месец

До месец земеделците, чиято продукция измръзна тази седмица заради ниските температури, могат да получат обезщетения от държавата.  Това съобщи министърът на земеделието Георги Тахов след заседанието на правителството: "Условието за покриване на загубите е, че трябва при 100% пропаднали площи, както е при измръзването. Ние ще компенсираме..

публикувано на 09.04.25 в 13:35