Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Институциите няма да оцеляват още дълго време, защото са ерозирани отвсякъде"

Проф. Милко Палангурски: Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна

"При шести предсрочни избори да не стане така, че седмите да са за Осмо Велико народно събрание"

Снимка: Здравка Маслянкова

"Отношенията между съдебната сфера и политическите среди често са били на ниво силни любов и омраза. Това показва липсата донякъде на институционален опит, институционална традиция, на балканска фриволност. Системата на правосъдие винаги е била под някаква атака на изпълнителната власт. В отделни периоди се получава пропукване на тази монолитност и къде съдии, къде прокурори, къде министри са попадали под ударите на законодателството. Българската история е пълна с наниз от подобни противоречия". 

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски в контекста на негов фейсбук пост по актуална тема.  

...По повод битов скандал през септември 1879 г. първият правосъден министър Димитър Греков е осъден на един месец затвор и глоба. Министърът, водач на консерваторите, който по Конституция може да бъде съден единствено от специален Държавен съд, уволнил превишилите правата си съдии – всичките те видни либерали: Н. Сукнаров (бъдещ вътрешен министър), Ст. Михайловски (известен като автор на "Върви народе възродени" и единственият народен представител, осъден за обида на владетеля) и Д. Десев (бъдещ депутат)... Тогавашните главни герои са френски и австрийски възпитаници и трябва да подчертая, че тази тяхна нетърпимост води до там, че само 18 месеца по-късно Второто Велико народно събрание суспендира Конституцията и е въведен режимът на пълномощията, а в страната се установява управление на руските генерали. Та, думата ми е, че до там ни докараха европейските възпитаници и ме е страх докъде ще ни докарат родните. След цялата политическа криза никак не е изключено президентът Радев след година да открива VIII Велико Народно събрание за промяна на Конституцията и лидерът на мнозинството К. Костадинов да полага клетва като национален лидер под благия поглед на руската посланичка. И да знаете, историята не винаги се повтаря като фарс. 

И допълни, че са притеснителни ескалацията и деградацията на обществената тъкан на парламентарната система, която винаги след такива кризи дава път на авторитарни и тоталитарни диктатури:  

"Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна. Много трудно може да се състави кабинет при тази ситуация". 

В предаването "Нещо повече" историкът подчерта, че погледнато назад в историята, при всички случаи на разпад на основните принципи на конституционното разделение на властите политическите въпроси се решават с насилие и власт, която произхожда от силовите ведомства. 

"Има опасност за демократичния строй. Ако говорим за шести предсрочни избори, да не стане така, че седмите да са Осмо Велико народно събрание. Неслучайно се шегувам, че историята невинаги е фарс, повтаря се като трагедия понякога... Парламентарната математика няма нищо общо с аритметиката. Парламентарната математика така е устроена, че понякога 121 гласа са повече от 170. Политиците трябва да разберат и да ни кажат какво искат да правят. Ако не го направят, ще дойдат други. Но те ще носят определен тип поведение, което ще е срещу сегашната ситуация, срещу конституционния режим". 

Според него институциите няма да оцеляват още дълго време, "защото са ерозирани отвсякъде и са като картотена кула, която при духването на вятъра ще изчезнат". 

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветник на Тръмп: Фокусът на Украйна трябва да бъде върху постигането на мир, а не върху връщането на територии

Старши съветник на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп заяви пред Би Би Си, че бъдещата администрация ще се съсредоточи върху постигането на мир в Украйна, вместо да даде възможност на страната да си върне територия, окупирана от Русия. Брайън Ланза, стратег на Републиканската партия, каза пред Би Би Си, че администрацията на..

публикувано на 09.11.24 в 18:26
Кирил Петков

ПП: Няма да има преговори за председател на НС и за редовно правителство без подкрепа на санитарния кордон около Пеевски

Националният съвет на "Продължаваме промяната" взе решение, че без подкрепа на предложението за санитарен кордон около Делян Пеевски и неговата формация "ДПС – Ново начало" няма да бъдат водени преговори нито за председател на Народно Събрание, нито за съставяне на редовно правителство. След повече от 6 часа дискусии Националният съвет..

публикувано на 09.11.24 в 18:09
Стефанос Каселакис

Разцепление в гръцката радикална левица СИРИЗА

Разцепление в гръцката радикална левица СИРИЗА - основната опозиционна партия в Гърция. Стефанос Каселакис, който до септември беше лидер на СИРИЗА, но беше отстранен от поста от централния комитет на партията, след ожесточени спорове относно неговата политика и стил на ръководство, обяви днес създаването на нов политически субект: "Днес се..

публикувано на 09.11.24 в 17:41
Сергей Рябков, руски заместник-министър на външните работи

Русия изключва "свръхбързо" уреждане на конфликта с Украйна, но очаква предложенията на Тръмп

Русия изключва "свръхбързо" уреждане на конфликта с Украйна, но очаква предложенията на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп. Това става ясно от интервю за заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков. В интервю за агенция "Интерфакс" Рябков определя посланието на Тръмп, че ще спре войната за 24 часа, като..

публикувано на 09.11.24 в 17:36

Жители на Катуница и близките села протестираха заради замърсения въздух

Жители на Катуница протестираха заради замърсения въздух от тлеещото близо 2 седмици депо за утайки от пречиствателната станция. След като на 28-и октомври се запалиха сухи треви и храсти, огънят се прехвърли и към старото депо на ВиК с площ над 100 декара. Трудният терен затруднява екипите на пожарната да загасят напълно тлеещите..

публикувано на 09.11.24 в 17:08

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско защитено географско указание

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско признание за защитено географско указание. Месопреработката е един от основните отрасли в българския аграрен сектор, като последните статистически данни за годишния оборот на фирмите в тази сфера показва ръст от 24%, посочи на празника на Еленския бут заместник-министърът на..

публикувано на 09.11.24 в 16:35

"Уолстрийт джърнъл": Русия обмисля план за сливане на най-големите си петролни компании

Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл", цитиран от агенция Блумбърг. Съгласно един от евентуалните планове, подкрепяната от държавата "Роснефт" ще поеме "Газпром Нефт" и "Лукойл", посочва финансово издание,..

публикувано на 09.11.24 в 16:24