Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МЗ предлага от юни рецептите за успокоителни и силни опиати да станат електронни

Снимка: mh.government.bg

От началото на юни лекарствата с наркотични съставки, като успокоителни и силни опиати, ще се изписват само с електронна рецепта. Това планира здравното министерство с публикувани нормативни промени, които до няколко дни трябва да бъдат одобрени от Министерския съвет. Идеята е да се спести писането на хартия при лекарите, пазенето и разнасянето на екземпляри от пациентите до аптеките, както и да не се допуска грешно изпълнение на самата рецепта при нечетлив почерк. 

Сегашните жълти и зелени рецепти повече няма да се издават на хартия, ако правителството приеме предложението на здравното министерство за тяхното електронизиране. С жълта рецепта се изписват силни опиати, нужни най-вече на онкоболни хора, разказа д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив. Те се изписват по-рядко в сравнение със зелените рецепти. 

Сегашният начин на издаване на тези рецепти е поредица от тежки процедури, които изяждат от времето на лекарите, фармацевтите и служителите в здравните инспекции, обясни д-р Сотиров. Въвеждането на електронната форма обаче не означава дистанционен преглед за пациентите с такава терапия. 

"Не може пациентът по телефона да си поръча рецепта. Дори тази рецепта да съм му я изписвал миналия месец и да трябва сега отново да я изпиша, дори неговото състояние да е без промяна, постановеният ред за оказване на медицинска помощ е пациентът да се яви в кабинета на лекаря, да бъде прегледан, да бъде обсъдено лечението му с него и едва тогава лекарят да издаде рецептата, да изготви амбулаторен лист и пациентът да подпише този лист", обясни той.

Промяната за пациентите е, че рецептите им ще могат да се изпълняват в цялата страна, обясни от своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. 

"В момента ако тези лекарства са изписани от лекар, който практикува на територията на определена област, то същите бланки трябва да бъдат задължително изпълнени само в тази област. Така че ще се подобри достъпът на пациентите. Ако пациент отиде на лекар в София и идва от провинцията, той спокойно може да изпълни рецептата в аптеката, в която обикновено ходи, близко до неговото място на живеене".

Към момента лекарствата със зелена и жълта рецепта се изписват на хартия в 3 екземпляра - единият остава при лекаря, а другите два пациентът носи в аптеката, обясни д-р Костадин Сотиров. 

"Има вероятност лекарят да напише едно, пациентът да е сгънал няколко пъти рецептата, за да я мушне в джоба, след това написаното да не е достатъчно ясно и четливо и аптекарят да разчете нещо друго. Самият пациент ако изгуби единият екземпляр от тези два, които са му дадени, няма право да си ползва лекарствата". 

Ако се въведе електронната рецепта, това ще означава, че пациентът ще мине през кабинета на лекаря и после ще отиде в аптека, ще каже своето ЕГН и фармацевтът ще види в здравноинформационната система какви лекарства са му изписани. Сериозно улеснение ще е за работещите в аптеките, смята Димитър Маринов. 

За лекаря премахването на хартиената рецепта ще намали наполовина времето, което отнема процедурата по изписване на лекарство. По-голямата полза е, че медиците няма да губят време да ходят до РЗИ, за да получават кочани с такива рецепти, допълни д-р Сотиров.  

Според публикуваните предложения за промени срокът от седем дни, в който рецептата трябва да бъде изпълнена, се запазва. Остава и периодът на назначената терапия – не повече от месец. 

По думите на Димитър Маринов към момента се тестват софтуерните продукти, с които работят аптеките и чрез които ще имат достъп до информацията в Националната здравноинформационна система. От фармацевтичния съюз се надяват, че системата ще заработи гладко от 1 юни.  

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:42
Роберт Фицо

Очакват се подробности за покушението срещу Фицо. Без опасност за живота е

Словашката полиция днес ще съобщи подробности за покушението срещу премиера Роберт Фицо.  Той беше прострелян вчера в град Х а ндлова и опериран в болницата в Банска Бистрица. Вицепремиерът То маш Та раба съобщи, че операцията е минала добре и за момента няма опасност за живота му. Робърт Фицо е дошъл в съзнание след продължилата три..

публикувано на 16.05.24 в 07:23