Сегашните жълти и зелени рецепти повече няма да се издават на хартия, ако правителството приеме предложението на здравното министерство за тяхното електронизиране. С жълта рецепта се изписват силни опиати, нужни най-вече на онкоболни хора, разказа д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив. Те се изписват по-рядко в сравнение със зелените рецепти.
Сегашният начин на издаване на тези рецепти е поредица от тежки процедури, които изяждат от времето на лекарите, фармацевтите и служителите в здравните инспекции, обясни д-р Сотиров. Въвеждането на електронната форма обаче не означава дистанционен преглед за пациентите с такава терапия.
"Не може пациентът по телефона да си поръча рецепта. Дори тази рецепта да съм му я изписвал миналия месец и да трябва сега отново да я изпиша, дори неговото състояние да е без промяна, постановеният ред за оказване на медицинска помощ е пациентът да се яви в кабинета на лекаря, да бъде прегледан, да бъде обсъдено лечението му с него и едва тогава лекарят да издаде рецептата, да изготви амбулаторен лист и пациентът да подпише този лист", обясни той.
Промяната за пациентите е, че рецептите им ще могат да се изпълняват в цялата страна, обясни от своя страна председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
"В момента ако тези лекарства са изписани от лекар, който практикува на територията на определена област, то същите бланки трябва да бъдат задължително изпълнени само в тази област. Така че ще се подобри достъпът на пациентите. Ако пациент отиде на лекар в София и идва от провинцията, той спокойно може да изпълни рецептата в аптеката, в която обикновено ходи, близко до неговото място на живеене".
Към момента лекарствата със зелена и жълта рецепта се изписват на хартия в 3 екземпляра - единият остава при лекаря, а другите два пациентът носи в аптеката, обясни д-р Костадин Сотиров.
"Има вероятност лекарят да напише едно, пациентът да е сгънал няколко пъти рецептата, за да я мушне в джоба, след това написаното да не е достатъчно ясно и четливо и аптекарят да разчете нещо друго. Самият пациент ако изгуби единият екземпляр от тези два, които са му дадени, няма право да си ползва лекарствата".
Ако се въведе електронната рецепта, това ще означава, че пациентът ще мине през кабинета на лекаря и после ще отиде в аптека, ще каже своето ЕГН и фармацевтът ще види в здравноинформационната система какви лекарства са му изписани. Сериозно улеснение ще е за работещите в аптеките, смята Димитър Маринов.
За лекаря премахването на хартиената рецепта ще намали наполовина времето, което отнема процедурата по изписване на лекарство. По-голямата полза е, че медиците няма да губят време да ходят до РЗИ, за да получават кочани с такива рецепти, допълни д-р Сотиров.
Според публикуваните предложения за промени срокът от седем дни, в който рецептата трябва да бъде изпълнена, се запазва. Остава и периодът на назначената терапия – не повече от месец.
По думите на Димитър Маринов към момента се тестват софтуерните продукти, с които работят аптеките и чрез които ще имат достъп до информацията в Националната здравноинформационна система. От фармацевтичния съюз се надяват, че системата ще заработи гладко от 1 юни.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..