Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезара Пекова на турнир по художествена гимнастика в памет на Емилия Бонева

Лъчезара Пекова
Снимка: Анна Недкова - БФХГ

Близо 1000 гимнастички от 11 държави (Испания, Италия, Израел, Армения, Румъния, Кипър, Бразилия, Намибия, Конго, Гърция и България) са подали заявка за участие във второто издание на международния турнир по художествена гимнастика в памет на голямата българска треньорка Емилия Бонева. Състезанието ще се проведе в зала „София“ от 19 до 21 май.


„Миналата година организирахме турнира за първи път. Беше много успешенн. Имахме много участници, над  70 чужденки. Сега очакваме още повече гимнастички, защото имаме подадени около 1000 заявки във всички възрасти. Смятаме да направим един спортен празник за състезателките, за треньорите, за деятелите и всичко това да бъде в чест на Емилия Бонева“, сподели Юлия Мумджиева, която е част от организационния комитет.

В надпреварата, която съвпада с провеждането на европейското първенство в Баку от националните състезателки ще участва единствено Лъчезара Пекова.

„За съжаление датите съвпадат, за това гимнастичките от националния отбор няма да могат да участват в нашия турнир. Надяваме се следващата година датите да се разминат и да имаме възможността да ги видим на килима“, допълни Мумджиева.


Емилия Бонева е най-успешната българска треньорка в чужбина, дългогодишен наставник на испанския национален отбор, чиято кариера започва в най-стария клуб по художествена гимнастика „Славия".

„Емилия Бонева остави в сърцето ми една огромна любов - към нея самата и към този прекрасен спорт. Запали ме и ме накара цял живот да харесвам и да обичам това, с което се занимавам. Спомням си за нея с най -приятни и прекрасни чувства. Бонева беше освен чудесен треньор, беше и голям психолог. Винаги намираше подход към всяко едно дете и няма как като някой ти предал такова нещо да не следваш  неговият пример. Няма как да не се движиш по неговите стъпки“, разказа Благовеста Илиева, една от състезателките на Емилия Бонева, сега треньор в „белия клуб“.

„Треньорки в клуба са едни от най- изявените български гимнастички от недалечното минало като Цветелина Найденова - бронзова медалистка от олимпийските игри в Рио де Жанейро, нейната лична треньорка  Диана Котева, Вяра Ваташка - треньорка два поредни цикъла на ансамбъл (девойки) и която заедно с Цвети Найденова изведоха момичетата до сребърните медали на европейското първенство във Варна, Леонида Кацамунска,  Румяна Методиева. Започват да работят  и нови попълнения, млади треньорки, дипломирали се вече в НСА. Те сега правят първите си крачки в треньорската професия. Имаме доста деца, може би 100, които се занимават вече усилено, тоест участват в състезания. Имаме и много деца в подготвителните групи. Нашият спорт добива голяма масовост. Малките деца идват с голямо желание. Мотивацията са им олимпийските шампионки. Те много искат да са като тях“, допълва Благовеста Илиева.


Официални гости по време на откриването ще са президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илияна Раева и първата ни трикратна световна шампионка, сега почетен председател на централата Мария Гигова.  Специални покани са изпратени и на много деятели, хореографи, треньори, като Елизабет Колева и Красимира Филипова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Американски гимнастички с лагер у нас

Българската федерация по гимнастика организира приятелска среща между състезателките от нац;ионалния ни отбор и гимнастички от 7-и регион на САЩ, област Пенсилвания, които проведоха едноседмичен тренировъчен лагер у нас.  Американският тим пристигна в България в рамките на ежегодната си програма за международни контролни състезания и лагер-сборове, а..

публикувано на 27.11.25 в 13:21

Лудогорец - Селта пряко по "Хоризонт"

Лудогорец посреща испанския Селта в мач от петия кръг на турнира Лига Европа. Двубоят е от 19.45 часа в Разград и можете да го проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. "Зелените" от Разград се върнаха на пътя на победите с новия си треньор Пер-Матиас Хьогмо. Норвежкият специалист донесе 2:0 над Септември в първенството, но сега му предстои..

публикувано на 27.11.25 в 06:13
Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен)

Арсенал нанесе първа загуба на Байерн (Мюнхен) през сезона

Отборът на Арсенал нанесе първата загуба през сезона на Байерн (Мюнхен), след като се наложи като домакин с 3:1 в двубой от 5-ия кръг на основната фаза на Шампионската лига. Така състава воден от Микел Артета излезе еднолично на първата позиция в класирането с пълен актив от 15 точки, а баварците остават трети с 12 пункта. Юриен Тимбер откри..

публикувано на 27.11.25 в 00:30
Александър Везенков и Коди Милър-Макинтайър

Цървена звезда обърна Олимпиакос в Евролигата

Българският национал Коди Милър-Макинтайър поведе Цървена звезда към успех с 91:80 над Олимпиакос с Александър Везенков в състава си в домакински мач от 13-ия кръг на Евролигата. Двубоят се игра в "Белградска Арена". Американският гард с български паспорт започна като титуляр и за 24:51 минути се отчете с 10 точки, 3 борби, 9 асистенции и 1..

публикувано на 26.11.25 в 23:05
Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Баскетболистките на Берое приключиха със загуба в Еврокъп

Вицешампионът на България Берое загуби от отбора на Вилньов д'Аск с 49:111 (14:38, 9:23, 17:24, 9:26) като гост във Франция в последната си среща от група L на втория по сила европейски клубен турнир по баскетбол за жени Еврокъп. Така тимът от Стара Загора приключи участието си в надпреварата с шест поражения, а носителят на титлата Вилньов д'Аск,..

публикувано на 26.11.25 в 23:01
Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3

Левски пак загуби от Лас Палмас и продължава за Купата на ЦЕВ

Отборът на Левски загуби от Гуагас Лас Палмас с 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) и втората среща и отпадна в плейофите на Шампионската лига. Преди седмица "сините" допуснаха поражение с 0:3 и при гостуването си така ще продължат участието си във втория по сила европейски турнир - за Купата на Конфедерацията (ЦЕВ), срещу германския Фридрихсхафен...

публикувано на 26.11.25 в 21:34
Марица започна със загуба Шампионската лига

Марица започна с поражение Шампионската лига по волейбол

Отборът на Марица (Пловдив) започна с поражение участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига по волейбол за жени. В първия си мач от група "Е" българският първенец загуби с 1:3 (19:25, 27:25, 18:25, 18:25) като гост на Девелопрес Жешув пред над 2300 зрители. Полякините имаха аванс от 10:5 в самото начало на двубоя и след това..

публикувано на 26.11.25 в 21:26