Николова посочи, че е важно е да имаме еврокомисар, защото това дава въцможност един човек с българско гражданство да участва в голямото правене на политика на европейско ниво.
"Той може да наложи през собствения си авторитет авторитета на държавата. Не е необичайно обаче към еврокомисарите да се обръщат в кризисни моменти, за да заемат пост в националното си правителството или да поемат друга важна отговорност на национално ниво. Тогава държавата остава без еврокомисар".
Николова коментира и тезата, че Мария Габриел е изразител на брюкселското говорене.
"Брюкселското говорене, или поне официалното, насочва към процедура по разследване на главния прокурор, а не толкова към отстраняване на действащия прокурор".
Тя не споделя тезата, че Габриел е загубила поста си заради намеса във вътрешните работи на страната си.
"Мария Габриел сама си подаде оставката, което беше нормално. Шансовете да стане министър-председател обаче избледняват. Когато се кандидатираш за национален пост, оставяш европейския, защото си в конфликт на интереси и несъвместимост"
Николова коментира и критичната публикация на „Политико“ за стила на работа на Габриел.
"Това не е първата публикация на изданието срещу нея. В тази статия се взима на прицел персоналното й отношение към екипа, с който работи и главното обвинение е, че изисква много от своите служители, но не по начин, по който те да се чувстват удовлетворени. Това не е повод за искане на оставки".
Юлиана Николова посочи, че има и други случаи, в които ключови брюкселски фигури са канени да заемат постове във вътрешната политика на страната си.
"Засега обаче няма неуспешен опит да го направят. Това са Таяни, който беше комисар два мандата и в края на втория си мандат се върна в правителството, Франко Фратини пък стана министър на външните работи. Но няма някой, който да е бил комисар, да се върне в националната си политика и да стане пак комисар".
Непосредствена последица от тази стъпка на Мария Габриел е това, че България губи един голям ресор, който разполага с голям ресурс и помага да се правят политики в широк кръг области, отбеляза Николова.
Следващата стъпка е България да предложи нов комисар, обясни тя.
"Той има портфолио с компетенции. Председателят на ЕК разговаря с него. Проверява компетенциите, предлага на Съвета и съгласува с парламента.
Николова напомни, че когато Кристалина Георгиева подаде оставка, тя водеше един от най-значителните ресори – бюджет. След това обаче Мария Габриел взе по-незначителен ресор.
Директор на портал „Европа“ разясни, че и служебното парвителство може да предложи нова кандидатура, но по-добре е тя да бъде излъчена от редовен кабинет.
"Нашата Конституция не прави разлика между редовно и служебно правителство. Всяко може да предложи нов еврокомисар. Няма срок да го направи. Това ще се случи, когато е готово. Хубаво е обаче тази кандидатура да се излъчи от редовно правителство, за да има демократична легитимност. Комисарите се излъчват от управляващите партии в държавите членки".
Тя обясни, че човекът, който ще бъде предложен, трябва да защитава европейските ценности, да бъде независим и компетентен в определена сфера.
Николова коментира и възможността Ева Майдел да бъде предложена за еврокомисар.
"Такъв разговор е неадекватен. Името й се чу в средите на европарламента. ГЕРБ би могъл да я излъчи, ако формира правителство. Това е решение на българското правителство, а не на европейските бюрократи"
Цялото интервю на Веселина Миланова с Юлиана Николова може да чуете в звуковия файл.
Украйна подписа споразумение за доставка на газ от азербайджанската СОКАР през България. Същевременно размяната на удари между Москва и Киев продължава. Държавната енергийна компания на Украйна "Нафтогаз" подписа първото си споразумение с азербайджанската СОКАР за внос на природен газ по Трансбалканския газопровод, съобщи украинското..
Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..
Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...
Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..