"Не съм допускала, че 15 години след приемането ни в Европейския съюз ще ни се налага отново да водим битка за независимостта на съдебната власт." Така председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова коментира напрежението по върховете на прокуратурата. Това се случи преди началото на пленума на ВСС, първи след скандалите, в който главният прокурор Иван Гешев участва онлайн.
"Ситуацията е тревожна. Дори това, което се случва, е жалко", каза още Захарова и призова да се спазва стриктно законът и всички процедури, които са инициирани във ВСС около главния прокурор, да протекат прозрачно и с ясен за обществото резултат.
"Като председател на ВКС съм длъжна да запазя дистанция", каза още тя. На въпрос как ще коментира твърденията на Гешев за негова комуникация с представители на политическите партии, тя категорично каза, че никой не е говорил с нея и че може да гарантира от лично качество, че тя ще заеме решението си по закон, без да се поддава на влияние.
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков беше доста по-умерен.
„Това, което се случва, не помага за авторитета на съдебната власт“, каза той и отказа да коментира исканията за освобождаването на Гешев, тъй като те ще бъдат обект на обсъждане и от самия ВСС.
Чолаков не отговори на въпроса дали е имал комуникация с главния прокурор след случилото се на 1 май, но се върна пред журналистите, за да отрече информация, публикувана в интернет, че му се предлага посланически пост в Израел или Турция. За такива такава оферта към себе си разказа преди време и самият Иван Гешев.
Към 10 часа, по предложение на Атанаска Дишева, се обсъжда дали в дневния ред на ВСС да влезе сигналът на Борислав Сарафов, който съдържа твърдения за незаконни действия на главния прокурор във връзка със запис на друг член на ВСС, както и да се обсъди въпросът за вилата на прокуратурата в Боровец, която Сарафов твърди, че Гешев ползва като лична собственост.
Главният прокурор специално поиска да бъде уточнено в каква процедура ще се обсъждат тези точки, за да знае как да се защити.
Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..
Нестабилното примирие между Индия и Пакистан се запази като цяло през последното денонощие, като се съобщава само за отделни нарушения. Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото Споразумението за прекратяване на огъня между двете страни, които разполагат и с ядрен потенциал, беше постигнато с активна дипломация и натиск..
Първо преговори, после можем да говорим за прекратяване на огъня. Така говорителят на руското външно министерство Мария Захарова разясни снощния призив на Владимир Путин за преки разговори между Русия и Украйна в Истанбул. В Украйна изглежда не са разбрали изявленията на руския президент, заяви Захарова за ТАСС. По думите ѝ двете страни..
"Надявам се народните представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ", заяви пред журналисти в Пирдоп президентът Румен Радев, който по-рано тази седмица предложи референдум за присъединяването към еврозоната. Деница Сачева: Президентът няма за цел да пита, а да използва..
От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..
Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..
Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..