В прокуратурата има много дела, приключени от полицията, по които не се работи. Това обяви министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев по време на изслушване в пленарната зала в отговор на въпрос от депутата Бойко Рашков колко са делата, оставени "на трупчета" от държавното обвинение. Изслушването е във връзка с изнесената от главния прокурор Иван Гешев и заместник главния прокурор Борислав Сарафов информация за целенасочено и противоправно забавяне на наказателни производства.
"Към днешна дата такива производства има поне 8 в Главна дирекция "Национална полиция". Това са най най-значимите случаи според нас. В Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" има 15 такива случаи, по които преценката е, че не се работи, по необясними за нас причини и те не се връщат обратно, за да се довършат и изработят, а в областните дирекции, без тази информация да е изцяло обобщена, случаите, които са ми подадени към момента, тъй като не са от всички областни дирекции, са 75. Според мен това са прекалено много, твърде много случаи".
"Има практика прокуратурата да образува дела, за да въздейства върху волята на политици, висши представители на държавата и полицаи", каза още Иван Демерджиев по време на изслушване в Народното събрание. Според него случилото се през последната седмица показва, че притесненията за процесите в прокуратурата са основателни.
"За мен е неприемливо, недопустимо да се образуват дела, както срещу политици, така и срещу висши полицаи или други подобни държавни служители и представители на държавата с цел да се въздейства на тяхната воля. Но за съжаление наблюдаваме и такива практики."
По думите му поставянето на делата "на трупчетата" е един от начините за осъществяване на влияние. Най-често причините за забавяне на делата са 2 - политически натиск или влияние на лица "от високия криминален контингент". Демерджиев настоя за законодателни промени, така че чрез публичност и контрол да се дисциплинира и оздрави прокуратурата. Една от мерките е създаване на публичен регистър за актовете на държавното обвинение, с които завършват наказателните производства.
Втората законодателна промяна е по отношение на разследването на магистрати. Според Демерджиев, компетентността за това трябва да е на ГДБОП:
"За съжаление към момента компетентни да разследват магистрати са само следователите. При това положение, когато те са в системата на прокуратурата, е много ясно за всички до каква степен може да се постигне обективност и как би могъл един следовател да разследва поставения над него в йерархията прокурор успешно. Аз многократно съм апелирал, апелирам и сега от трибуната на Народното събрание да се върне компетентността на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" да разследва магистрати. При наличието на такава алтернатива ще има много повече инструменти да се следят процесите в съдебната власт, те очевидно са притеснителни".
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..