Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вариант 1 на матурата по БЕЛ, до изпита са допуснати 47 654 зрелостници

4
Генериране на изпитния вариант за задължителния зрелостен изпит по български език и литература.
Снимка: БГНЕС

В Министерството на образованието и науката тази сутрин бе генериран изпитен вариант номер 1 за днешния Държавен зрелостен изпит по български език и литература.

   

Преди това ресорният министър проф. Сашо Пенов каза:

"Ще пожелая успех, спокойствие и разум за зрелостниците, също така и спокойствие за техните родители и за всички заинтересовани около тях, които заедно с тях преживяват днешния ден. Убеден съм в техните умения, убеден съм, че те ще се представят добре, защото дългия период на наслояване на знания ще даде своите резултати. На добър час на всички!".

47 654 са зрелостниците, допуснати на днешната матура, която се състои се от три модула и е с продължителност четири астрономически часа.

Изпитът ще се проведе в 750 училища в страната и ще започне в 8:30 часа.

Резултатите от матурата ще бъдат обявени до 9 юни.

Зрелостниците трябва да бъдат в изпитните зали поне 30 минути преди началото на изпита. Те трябва да си носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане, която може да бъде и на електронен носител. Пише се с черен химикал.

Изпитът е разделен на 3 модула. Първите два са по 60 минути, а третият - 120 минути.

И тази година максималният брой точки на матурата ще е 100, а изпитът ще се смята за издържан при изкарани минимум 30.

Тестът се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и две с разширен свободен отговор.

Последният - 41-ви въпрос, включва писане на есе или интерпретативно съчинение, като за втора поредна година за тях ще има 2 отделни теми.

Резултатите от изпита ще бъдат обявени до 9 юни.

Във вторник, 23 май ще, се проведе втората задължителна матура по профилиращ предмет, изучаван в 11 и 12 клас. На същата дата учениците от професионалните гимназии вместо втора матура ще положат държавен изпит за придобиване на професионална квалификация.

Вариантът за изпита бе изтеглен от журналист в присъствието на служебния министър на образованието и науката проф. д-р Сашо Пенов. Снимка:БГНЕС


867 са зрелостниците, които се явяват на държавен зрелостен изпит в Ямболска област. Тази година учениците, които полагат матура по Български език и литература са с над сто по- малко в сравнение с миналата година, а сред тях са и тези, които на са издържали матурата от предходни години. Затова е разликата в броя на учениците, заявили участие на първата и втората матура, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) Стойко Стойков. За втората матура на предмет по избор заявления са подали 843 зрелостници, като от тях 464 – за изпит по професионална квалификация. При зрелостниците с профилирана подготовка най-много са желаещите за изпит по английски език, следвани от тези, които са избрали география и биология. За третата матура, която е по желание, са заявили участие 16 ученици. Първият държавен зрелостен изпит по български език и литература ще се проведе в 18 училища, а квесторите ще са 260, уточни Стойков.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Лидерът на

"Възраждане" внесе мотиви за промяна на законопроекта за доброволчеството

Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание.  Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Еди Рама

Албанският премиер: Всички наместници, назначени от общински кметове от управляващата партия да бъдат уволнени

Албанският премиер Еди Рама поиска всички кметски наместници, назначени от общински кметове от управляващата Социалистическа партия да бъдат уволнени до понеделник. Поводът е скандал с незаконни постройки в защитена зона - туристическото село Тет . БТА съобщава, че става въпрос за общо 340 администратори. Рама заяви, че правителството му..

публикувано на 12.07.25 в 11:03

8 отбора мерят сили в младежката игра "Преоткрий Берковица"

Младежка игра "Преоткрий Берковица" се провежда за първи път в Берковица. Участват 8 отбора с общо 25 състезатели. Голямата награда е 1000 лева Инициативата е насочена към младите хора и цели да ги ангажира с интерактивни и познавателни дейности, свързани с културата, историята и природата на Берковица. Организира се за първи път. Играта е..

публикувано на 12.07.25 в 11:00
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков: Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност

Премиерът Росен Желязков коментира получения от агенция "Scope Ratings" рейтинг от висок инвестиционен клас като "сериозен вот на доверие за българската държава, след решението да станем част от еврозоната. Членството на България в общия валутен съюз е предпоставка за икономическо развитие и стабилност, за по-добра бизнес среда и по-добър стандарт на..

публикувано на 12.07.25 в 10:53

За 6 месеца Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа 8 строежа и 2 производства

Инспекцията по труда във Велико Търново е спряла от работа осем опасни строежа и две производства за първото полугодие на годината. По сигнали и за трудови злополуки са направени 356 бързи проверки, което е близо два пъти повече в сравнение със същия период на миналата година. Установени са около 3800 нарушения на трудовото законодателство и на..

публикувано на 12.07.25 в 10:49

Европа в клещите на миграцията: Има ли работещо решение?

Среща на върха - в буквалния смисъл на думата - ще има идната седмица на връх Цугшпитце, в баварските Алпи. Там се очаква да се съберат лидерите на Германия, Франция, Полша, Австрия, Чехия, Дания, която в момента председателства Съвета на ЕС, и еврокомисарят по миграцията Магнус Брунер. Темата е борбата с нелегалните мигранти, които напират към..

публикувано на 12.07.25 в 10:48