Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тридневна среща на върха на Г-7 в Япония

| обновено на 19.05.23 в 12:11
Канадският министър-председател Джъстин Трюдо, френският президент Еманюел Макрон, японският министър-председател Фумио Кишида, президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц, британският министър-председател Риши Сунак и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разговарят при кенотафа на жертвите на атомната бомба в Мемориалния парк на мира в рамките на срещата на върха на Г-7 в Хирошима, Хирошима, Япония, 19 май 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на Г-7 провеждат годишната си среща в Хирошима, Япония. Начело в дневния ред е войната на Русия срещу Украйна.

Хирошима, градът символ на мира и роден град на японския премиер Фумио Кишида, е избран неслучайно за домакин на срещата, на която Кишида иска да придвижи напред тоталната забрана за използване на ядрено оръжие. "Динамиката в света изисква да включим Русия и Китай в тази инициатива", заяви японският премиер преди началото на срещата.

Кишида призова за "откровена и стратегическа дискусия" като потвърждение на непоклатимото единство на Г7. В приветствието си към лидерите той каза:

"Сега светът е изправен пред множество проблеми като климатичната криза, пандемията и руската инвазия в Украйна. При тези обстоятелства Г-7, като орган, споделящ фундаментални ценности, трябва да отговори ефективно на важните проблеми, пред които е изправена международната общност, и да ръководи света“.

В първия ден от срещата си лидерите на Г-7 публикуваха изявление, в което „потвърдиха отново ангажимента си да застанат заедно срещу незаконната, неоправдана и непровокирана агресия на Русия срещу Украйна“ и да предоставят финансова, хуманитарна, военна и дипломатическа подкрепа на страната толкова дълго, колкото е необходимо. В изявлението се посочва също, че лидерите са се договорили за повече санкции срещу Москва и се подчертава, че за да бъде постигнат мир е необходимо „пълното и безусловно изтегляне на руските войски“.

Във фокуса на разговорите са предоставянето на военна и икономическа помощ за Украйна и затягането на санкциите срещу Русия. Украинският президент Володимир Зеленски отново ще поиска от съюзниците още оръжия. „Там ще се решават много важни неща и затова присъствието на нашия президент е абсолютно необходимо, за да защитим нашите интереси“, заяви Олексей Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. Първоначално се очакваше Зеленски да направи само видеообръщение, но в последствие беше потвърдено, че ще присъства лично в неделя. 

Дискусиите на срещата ще се фокусират върху засилването на санкциите срещу Москва и мерките срещу заобикалянето им, което позволява на Русия да финансира войната. 

Срещата в Хирошима ще посвети голяма част от дискусиите си и на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Ще има и дискусии относно изменението на климата, продоволствената сигурност, здравеопазването и ядреното разоръжаване.

Г-7 включва САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония, но тази година на форума са поканени лидери на още осем държави, сред които бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва и индийският премиер Нарендра Моди.

Днес лидерите на Г-7 посетиха мемориалния парк на мира в Хирошима, където положиха венци пред кенотафа. След това те застанаха в редица с наведени глави, отдавайки почит на около 140 000 души, убити при нападението и последиците от него. 

Очаква се също лидерите на Г7 да посветят голяма част от дискусиите си на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Франция и Германия обаче настояват за гаранции, че няма да се стигне до скъсване на връзките с Китай, който е един от най-големите пазари в света.

Домакинът Япония покани за участие осем страни извън Г7, сред които ключови икономики като Индия и Бразилия, в опит да ги тласне към противопоставяне на руската агресия срещу Украйна и на растящите военни амбиции на Пекин. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Росен Желязков: Рано е да се говори за увеличение на разходите за отбрана

Според премиера Росен Желязков е рано да се говори за увеличение на разходите за отбрана, докато повечето страни от ЕС не достигнат 2 на сто от брутния си вътрешен продукт. Той каза това на влизане на заседанието на европейските лидери в Брюксел: "Ние сме на мнението, че, докато не малка част от страните не достигнат двата процента, да..

публикувано на 03.02.25 в 12:18

Увеличават се жените, пострадали след ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 12:10

Президентът свиква на 18 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е: "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях"...

публикувано на 03.02.25 в 12:02

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно по време на кръгла маса на..

публикувано на 03.02.25 в 11:55
Министър Красимир Вълчев в Шумен

Красимир Вълчев: МОН няма основание да обявява грипна ваканция

Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев.  По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..

публикувано на 03.02.25 в 11:43

56-годишна жена загина при пожар в Дупница

56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..

публикувано на 03.02.25 в 11:25

Наследници на цирковата фамилия Балкански повториха успеха на дядо си - спечелиха "Сребърен клоун"

За малко да се разплача от радост при връчването на наградата. С мен беше брат ми и сестра ми - "Трио Балкански". Много се зарадвахме на първата награда. Това сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижната награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си от това, че "цялата публика е станала на..

публикувано на 03.02.25 в 11:23