В понеделник в дълго изявление без въпроси - за първи път след като шестима членове на Прокурорската колегия внесоха искане за предсрочното му отстраняване, Обвинител номер едно се обяви за жертва на заговор за отстраняването му и посочи като отговорни за това бившия премиер Бойко Борисов и заместника си Сарафов.
Разказа, че е бил притискан - с предложения за постове и със заплахи да се оттегли сам и демонстративно скъса пред медиите предварително написаната си оставка. Разказа и за десетки проведени разговори с политици , магистрати и членове на ВСС.
Няколко часа по-късно Борислав Сарафов отвърна на удара с обвинения за закононарушения, с които сезира Софийската градска прокуратурата, и за уронване престижа на съдебната власт - с адресат - съдебния кадрови орган.
Наред с твърдения за умишлено държане на трупчета на дела срещу лица от висшите етажи на властта, приватизиране на почивната станция на прокуратурата в Боровец от Иван Гешев, добави и незаконен запис на член на Прокурорската колегия. Обяви и че се страхува за живота си, защото познавал маниерите на главния прокурор и получи охрана.
В сряда Сарафов беше на разпит в Софийската градска прокуратура, а за понеделник - пак там е призован и Гешев.
ВСС вече започна дебата по сигнала на заместник главния прокурор, а следващата седмица се очаква да обсъди и искането на шестимата от Прокурорската колегия за предсрочното прекратяване мандата на главния прокурор.
Проверката на Съдебния инспекторат срещу Гешев и Сарафов идва на фона на напрежение в редиците на прокуратурата. След като миналия петък прокурори от Апелативен район - София застанаха зад искането за отстраняването на Обвинител номер едно и поискаха прокуратурата за излезе от политическия терен, днес прокурори от Районната и Апелативната прокуратура в София се разграничиха от тях като упрекнаха авторите на позицията от преди седмица в несъгласуваност и анонимност.
И днешните становища обаче са без имена. В тях се изразява възмущение от разпространяваната в различни медии реторика на нихилизъм и омраза по отношение на българската прокуратура.
Eврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви, че до няколко дни ще бъде постигнато споразумение между страните членки по кризисния механизъм за разпределянето на мигранти в ЕС. Тя каза това след края на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи". Макар въпросът да не е бил на дневен ред, в ранния следобед се разбра, че Германия се е съгласила..
Съветът за електронни медии не е установил по-сериозни и преднамерени атаки в медиите срещу българския туризъм. Няма нито един постъпил сигнал за злонамерено отношение и спекулации по темата. Това заяви неговият председател Соня Момчилова по време на блиц контрол в парламентарната Комисия по туризъм. Съветът за електронни медии следи всичко, която..
България да бъде сред лидерите в екологичното възстановяване на Украйна е амбициозен проект, който сме заявили на световно равнище, заяви министърът на околната среда Юлиян Попов пред парламентарната Подкомисия за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове. Това е инициатива на украинския президент Володимир Зеленски и..
България ще продължи да подкрепя украинския народ в борбата му за свобода, суверенитет и европейско бъдеще, е заявил председателят на Народното събрание Росен Желязков на среща с председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук в Дъблин, съобщиха от пресцентъра на парламента. "Пример за българската подкрепа е и приетото вчера от Народното..
Задимяване в подлеза на НДК е причина за пренасочване на трафика за кратко по съседни булеварди по-рано тази вечер, съобщиха от пресцентъра на МВР. Трафикът вече е възстановен. По информация от Спешната помощ няма пострадали.
Няколко души са били убити и поне трима са били ранени при нападения с огнестрелно оръжие в четвъртък вечер в Ротердам. Нападателят е арестуван. Той е 32-годишен и е открил стрелба първо в апартамент в нидерландския град и след това в класна стая на медицинския център към Университета "Еразъм", който се намира на около километър от жилището, съобщават..
160 хиляди незаконни опита за преминаване на границата ни е предотвратила България от началото на годината спрямо 100 хиляди през същия период на миналата година- това съобщи министърът на вътрешните работи Калин Стоянов по време на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" в Брюксел. Министър Стоянов призна, че преминаването на границата няма как да не..
България още не е осъзнала през специалните си служби, че е обект на хибридна агресия на Руската федерация. Това заяви пред БНР Иван Костов,..
" Дали е Хекимян, дали е Георгиев, дали е Терзиев – това са едни и същи кандидати на правителството. Това са кандидати на некоалицията, на сглобката, те..
Проверките в района на Царево, където се случиха големите наводнения в началото на септември, са показали, че няма прекомерна сеч . Това увери..