Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Находки от VI век пр.Хр. от музеите на три държави идват за изложба в София

Временната експозиция "105 години Требенище" ще е в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ-БАН)

Ценни предмети от края на VI век преди Христа, сред които: бойно снаряжение, сребърни накити и съдове, ще бъдат показани в София във временната експозиция "105 години Требенище". Ценните находки са открити от българската армия по време на Първата Световна война преди повече от век. Временната изложба е общ проект между музеи на три държави: България, Република Северна Македония и Сърбия.

Некрополът край охридското село Требенище в Северна Македония включва 56 гроба с ценни предмети от края на шести век преди новата ера. Находките са открити през 1918 година по време на Първата световна война, когато българската армия извършва ремонти дейности около селото и се натъква на античен гроб. Въпреки бойните действия са проведени археологически проучвания на място.

В некропола са открити бойно снаряжение, инсигнии от злато, сребърни и бронзови съдове и накити. Ценните предмети се съхраняват в музеи в София, Белград и Скопие.

Временната експозиция "105 години Требенище", която ще бъде открита в София през лятото, е част от общо споразумение между Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, Археологическия музей на Република Северна Македония и Националния музей на Сърбия.

Изложбата, която ще продължи до декември, ще представи почти всички находки от  важния в историческо отношения некропол. Включени са предмети, част от постоянната експозиция на Националния археологически институт, представляващи основните находки от археологическия обект, както и предмети от последващи проучвания на некропола.

Северна Македония ще предостави за изложбата над 260 експоната, а Националния музей на Сърбия - близо 240 експоната. Страната ни осигурява и държавна гаранция за временната експозиция, за да улесни организирането на изложбата и да  стимулира сътрудничеството между музеите.
По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30