Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-7 призова Китай да окаже натиск върху Русия да спре войната в Украйна

| обновено на 20.05.23 в 18:11
"Семейна снимка" на лидерите на Г-7 във втория ден от срещата на върха в Хирошима, Япония, 20 май 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Засилване на санкциите срещу Русия, продължаване на подкрепата за Украйна и намаляване на търговската зависимост от Китай. Това са основните призиви, около които се обединиха лидерите на страните от Г-7 на продължаващата среща на върха в Хирошима, Япония. В заключителния документ от срещата те осъдиха "бруталната война" на Русия срещу Украйна и определиха действията на Москва като "сериозно нарушаване на международното право". Към срещата се присъедини украинският президент Володимир Зеленски. Обобщение на Лъчезар Вълев:

Лидерите на седемте най-богати демокрации в света призоваха за „справедлив и траен мир“ и потвърдиха намерението си да предоставят на Украйна военна, финансова и хуманитарна подкрепа.

Ключов момент от събитието е пристигането в Япония на украинския президент Володимир Зеленски, който се присъедини към срещата. Той и отправи призив за подкрепа на страната му във войната й с Русия, написа в туитър: Япония, Г-7, важни срещи с партньори и приятели на Украйна. Сигурност и засилено сътрудничество за нашата победа. Днес мирът ще бъде по-близо.

Зеленски се срещна с британския премиер Риши Сунак, с германския канцлер Олаф Шолц, както и с индийския премиер Нарендра Моди. Последният обеща, че Индия ще направи всичко, което може, за да реши украинската криза и ще продължи да предоставя на Украйна хуманитарна помощ..

Пристигането на украинския президент в Хирошима идва ден след като Белият дом обяви, че ще разреши на съюзническите страни да доставят на Украйна произведени от САЩ изтребители F-16. Преди да замине за Япония, Зеленски определи решението като „историческо.

Москва от своя страна предупреди Запада да не изпраща самолети в Украйна. Западните страни ще поемат "колосални рискове", ако доставят на Украйна изтребители F-16, каза днес руският заместник външен министър Александър Грушко, цитиран от агенция ТАСС.

А според официален американски представител се очаква президентът на САЩ Джо Байдън да обяви нов пакет от военна помощ от 375 милиона долара за Украйна, докато е в Хирошима за срещата на върха.

Вчера Байдън е заявил пред лидерите на Г-7, че Вашингтон подкрепя съвместни съюзнически програми за обучение на украински пилоти на изтребители F-16, съобщи Гардиън като се позова на висши американски служители.

Извън темата Украйна, лидерите на Г-7 предупредиха в заключителната декларация Китай за неговите "военни активности" в Азиатско-тихоокеанския регион, на което от външното министерство на Китай реагира с остро недоволство.

От Г-7 призоваха и за разработване и приемане на технически стандарти, за да поддържат изкуствения интелект, на които можем да се доверим и заявиха, че управлението на технологията не върви паралелно с нейното разразстване. 


По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54