След продължила 17 години съдебна битка гръцката държава си е върнала стотици откраднати артефакти от неолита до периода на Византийската империя. Това съобщи гръцкият министър на културата Лина Мендони. Сред историческите предмети е и бронзова статуя на Александър Македонски от втори век след Христа, която последно е била притежание на известен британски търговец на антики.
Борбата за връщането в Гърция на 351 исторически артефакта започна през 2006 г. след разследване на гръцките и чужди власти на британеца Робин Саймс - един от най-крупните търговци на антики и ключова фигура в незаконната търговия с исторически предмети.
Десет години по-късно - през 2016 г. италианската и швейцарската полиция откриха голямо количество археологически предмети, откраднати от Италия и съхранявани от Саймс.
Италианските обекти бяха намерени в складово помещение на пристанището в Женева. От гръцкото министерство на културата не уточняват дали и техните артефакти са складирани на същото място.
Обширната колекция, върната на Гърция, включва също статуетка от епохата на неолита, издълбана от бял камък, датираща от четвърти век преди Христа.
Други значими находки са също раннокикладска фигура, датирана между 3200 и 2700 г. пр. Хр., повредена мраморна статуя на архаична кора от 550-500 г. пр. Хр.
Развръзката днес е резултатът от поредната битка на гръцката държава за връщане на плячкосани през годините артефакти, свързани с нейната история, намиращи се в частни колекции по целия свят.Известен случай беше трите фрагмена от древногръцкия храм Партенона в Атина, пазени от векове във Ватикана, които бяха върнати на Гърция през март тази година. Тотгава папа Франциск определи това като жест на приятелство.
Франгменти от този паметник са разпръснати из много известни музеи.
По-рано тази година се появиха съобщения, че гръцкото правителство и Британският музей са в напреднали преговори за връщането на мраморите Елгин от Партенона в Атина. Древните скулптури са били взети от гръцката столица в началото на 19 век от британския дипломат лорд Елгин и оттогава се съхраняват в Британския музей.
Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..
Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..
Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..
Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..
Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..
Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...
Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..