Уникално съчетание между великолепната музика на Моцарт, блестящи гласове, актьорска игра, сценография, костюми и 3D мапинг ще предложи на ценителите на изкуството мегаоперата „Дон Жуан“, която поставя великотърновският театър. Това е най-мащабният ни проект, с който заявяваме своя творчески потенциал, сподели дни преди премиерата театралният директор Васил Вълчев:
„Той се явява и най-мащабен в най-новата история на театъра, а също така и в цялостния творчески живот на града ни. Той със сигурност издига имиджа на старопрестолния град като историческа и духовна столица на България. „Дон Жуан“ е едно много сложно заглавие, шедьовър на Моцарт, една от най-сложните опери. Операта е толкова динамична, има посока, има развитие, самите персонажи са многопластови, преминавайки от комедийни сцени, ангелски ансамбли, една психологическа драма и накрая е възмездието и наказанието“.
С интересните визуални проекции и редуващите се динамични картини зрителите на „Дон Жуан“ в театралния салон ще се почувстват като на филмова прожекция с тази разлика, че музиката и сюжетното действие ще се развиват пред тях на живо, споделят диригентът на спектакъла Георги Патриков и режисьорът Петко Бонев:
„Самата музика е музика на контрастите, непрекъснатите контрасти, тя те хвърля от комедия, която на места е близка до неприличната като сцени, към картини, които са откровено драматични и всъщност целият този преход на състоянията е заложен и в музиката, и в действието на операта“, посочи диригентът.
„Това е репертоарна гордост за всеки театър и в Европа, и по света. Доста сме острички в някои от сцените, но това го изисква животът. Няма да пресоляваме манджата, държим летвата до къде е, защото този синтез между музика и театър, особено при Моцарт, без да се раздадеш максимално трудно се получава. Правим сценография с 3D мапинг, за да може така да направим действията, че да следват едно след друго. Да не даваме на публиката от началото, от увертюрата, до финалния акорд дъх да с поеме, трябва да е два часа и половина в играта „Дон Жуан“, защото това е една безмилостна, жестока, тук-там комедийна игра“, коментира режисьорът.
3D мапингът за спектакъла е подготвен от Лора Руневска. В постановъчния екип на „Дон Жуан“ участват още Ася Стоименова, която работи над сценичния дизайн и костюмите, концертмайсторът Мария Павлова, хореографът Катя Богданова и хормайсторът Яница Първанова.
В главните роли влизат солистите Никола Иванов (Дон Жуан), Теодора Петрова (Донна Анна) и Пламен Кумпиков (слугата на Дон Жуан – Лепорелло). Те споделят, че се чувстват добре в ролите си и дават всичко от себе си, за да пресъздадат образите по-най-добрия начин. Двамата мъже са нови имена във великотърновския театър, като за Никола ролята на Дон Жуан е негова сбъдната мечта и дебютна главна роля.
Следващото представяне на „Дон Жуан“ ще е на 15 юни в Зала 1 на НДК в София в рамките на международния фестивал „Софийски музикални седмици“. На 21 юли операта ще бъде представена като част от афиша на „Сцена на вековете“ на хълма Царевец във Велико Търново. Спектакълът ще гостува и на сцените в Стара Загора, Плевен, Русе, Варна.
Репортаж на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..