Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Административно напрежение между Дупница и Кюстендил

Снимка: Кирил Фалин

Създава се административно напрежение между Дупница и Кюстендил, а в петък дупничани насрочиха продупрeдителен протест на гл път Е-79 по решаването на някои от неотложните проблеми за града и срещу бездействието на институциите. Основното е съдбата на ВиК-Дупница, както и проявявания от някои министерства и институции двоен стандарт спрямо Дупница, каза председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов. 

Дупничани ще поискат оставката на министъра на регионалното развитие Иван Шишков и на шефа на КЕВР Иван Иванов за това, че Комисията не приема бизнесплана на ВиК-Дупница, който предвижда повишаване цената на питейната вота и някои спасителни варианти за дружеството, което на практика е във фалит. 

МРРБ пък блокира напускането на Община Дупница на регионалната ВиК-асоциация "Кюстендилска вода", което не се реализира от три години.

Повод за недоволство в общинската управа в Дупница е и това, че на ПГ "Христо Ботев" в града не бе разрешено да създаде паралелка по математика след 4 клас, докато в ПМГ в Кюстендил ще има две такива паралелки.

"Проблемите на Дупница се неглижират, подиграват се с нас. Дали да не помислим Дупница да се отдели от Кюстендилска област и да премине или към София, или към Благоевград", каза пред репортери наскоро председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов.

Областният управител на Кюстендил  инж. Александър Пандурски, който е дупничанин, коментира по този повод: "Ето, в понеделник, като отидем на откриването на Майските празници в Дупница, ще споделим пак своите виждания,... говорим си, разбираме се. Трактовката на събитията по един начин е в нашите очи,... аз мисля, че всичко, което правим, е за хората, 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Расте политическото напрежение в Сандански, където гласуват за общински съветници

Расте политическото напрежение в Сандански, където днес се провеждат нови избори за общински съветници. Десетки са  жалбите и сигналите, подадени в Общинската избирателна комисия, в полицията  и прокуратурата.   В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници До обяд изборният ден  в Сандански  преминаваше спокойно и без..

публикувано на 23.02.25 в 17:16
Володимир Зеленски

Зеленски е готов да се оттегли, ако така се постигне мир

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се оттегли от поста, ако така се постигне мир в страната му. На пресконференция по повод третата годишнина от пълномащабната руска инвазия Зеленски каза, че ще замени президентския си пост за приемане на Украйна в НАТО.  Украинският държавен глава подчерта, че би желал американският му колега..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

АИКБ за проектобюджета: Продължава политиката на увеличение на разходите и нови дефицити, финансирани с дълг

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изразява в своя позиция удовлетвореността си, че предложеният от правителството проект на Закон за държавния бюджет на България за 2025 г. демонстрира контролиран подход в управлението на публичните финанси, като бюджетната консолидация в средносрочен план изпълнява критериите за стабилност на..

публикувано на 23.02.25 в 16:44
Църковни служители се молят за папа Франциск по време на днешната неделна служба в базиликата

"Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен в базиликата "Свети Петър" във Ватикана

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела,  предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 16:13

Депутат от "Възраждане“ е бил задържан за кратко

Депутат от "Възраждане“ за кратко е бил задържан от полицията при вчерашния протест, при който се стигна до ескалация на напрежението, съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов. Той отказа да назове името на депутата, включително и на директен въпрос дали става дума за Ивайло Чорбов. "Има задържано лице - за много кратък момент, с имунитет..

публикувано на 23.02.25 в 16:06

37-годишен скиор е загинал край писта "Мечи чал" в Чепеларе

37-годишен скиор е загинал край писта "Мечи чал" в Чепеларе. Той е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание и по него е имало следи от наранявания. Установено е, че това е 37-годишен мъж от Пловдив. Той се е спускал по пистата. По данни на свидетели, мъжът е сменил посоката на движение, насочил се е към гората и е паднал...

публикувано на 23.02.25 в 15:59

Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане"

Софийска районна прокуратура е привлякла като обвиняеми петима души заради вчерашния протест на партия "Възраждане", при който се стигна до палеж на вратата на сградата на Дома на Европа, хвърлянето на пиратки и яйца, пълни с червена боя. Това съобщи прокурор Атанас Доцински, който заедно с ръководителя на СДВР старши комисар Любомир Николов даде актуална..

публикувано на 23.02.25 в 15:35