Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи този следобед наградите „Златен век“. Церемонията беше в галерия „Средец“. Отличията се дават традиционно от Министерството на културата в навечерието на 24 май.
Наградите „Златен век“ се дават от 2007-а година на творци и артисти от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност. Освен в навечерието на 24 май, отличия се присъждат и на първи ноември. За служебния министър на културата проф. Найден Тодоров това са двата важни празника в България:
"Неслучайно се опитваме да свързваме нашите награди с 24 май. Защото хората на културата, хората на изкуството, са онези, които ни правят нация. Онези от малкото, които днес ни карат да сме горди. Днес нямаме много поводи да бъдем горди. Но вие - вие се повод за всички нас да бъдем горди. Един много особен ден е 24 май. Не е на освобождение, не е на независимост, не е и на съединение и въпреки това това е най-големият ни празник. Защото ако нямаме дух, ако нямаме култура - какъв народ ще бъдем тогава. Културата обаче има минаги нужда от водачи. Хора, които да бъдат светлина за останалите. Днес сме се събрали тук, за да почетем вас като хора, които осветяват пътя на останалите. Искам да ви благодаря за това, което правите и което ще правите. За мен в България има два големи празника - 24 май - 1 ноември. на тях почитаме тези хора, на които трябва да сме благодарни винаги. Аз ви благодаря днес и съжалявам, че този ден е само един - защото всъщност трябва да ви благодарим всеки ден".
Актьорът Ицхак Финци, който през април навърши 90, беше удостоен със „Златен век“ – огърлие и грамота за изключителен принос:
"Намирам, че това е признание не само за нещата, които съм правил досега, а и за това, което в момента, сега правя. Това е моето участие в една платформа за обучение на деца и възрастни - нарича се "Филизи 33", основана от мен и Лиза Боева и там аз активно работя. Много се радвам, че това признание е и за тази моя активна дейност. Благодаря много".
Със същата награда като Ицхак Финци бяха отличени и журналиста Иван Гарелов и актьора Владимир Пенев.
"Бях на Христова възраст, когато получих орден "Кирил и Методий - първа степен, за филмите си за Камбоджа и Виетнам. Сега на 80 години получавам такава награда - за съжаление не за нещо конкретно, а за възраст. Затова оценявам наградата като израз на уважение към моята професия. Жерналистите трябва да бъдат поставяни редом с останалите дейци на културата", каза Иван Гарелов.
"Аз не съм се връщал в министерството отпреди 10 години, когато за кратко бях министър и сега ми е изключително приятно, че се връщам по такъв повод. Благодаря много, чувствам се наистина специален", сподели Владимир Пенев.
Сред наградените със „Златен век“ – звезда и грамота за значим принос бяха езиковеда проф. Владко Мурдаров и Александър Петров – поет, автор на текстове на хитове като „Бъди какъвто си“, „Богатство“, „Жулиета“, „Любовта без която не можем“.
Владко Мурдаров:
"За разлика от всички хора, които говориха досега, аз съм стъпил върху три кита едновременно. От една страна е езикът, от друга - преводите и - разбира се, преподавателската дейност. Радвам се, че тези три кита ме крепят за продължавам да се развивам - докато мога".
Александър Петров:
"Приемам тази награда и от името на всички - тези толкова талантливи музиканти, композитори и артисти, които популяризираха стоховете. Обичаха ги, обчичаха ги в музика и ги популяризираха между хората".
Отличия получиха още композиторът Хайгашод Агасян, актьорът Марин Янев, актрисата Анна Мария Гюзелева, академичен цирк „Балкански“, оперният певец Марио Николов, издателят Иван Гранитски, директорът на Националната галерия Яра Бубнова.
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Силистренци излизат на протест днес – не искат трафикът от камиони да се върне в града . ТИР-ове бяха изведени от улиците на Силистра преди..