Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ицхак Финци получи "Златен век" с огърлие за изключителен принос

Ицхак Финци
Снимка: БГНЕС

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи този следобед наградите „Златен век“. Церемонията беше в галерия „Средец“. Отличията се дават традиционно от Министерството на културата в навечерието на 24 май. 

Наградите „Златен век“ се дават от 2007-а година на творци и артисти от различни области на изкуствата за техния принос в развитието на българската култура и духовност. Освен в навечерието на 24 май, отличия се присъждат и на първи ноември. За служебния министър на културата проф. Найден Тодоров това са двата важни празника в България:

Служебният министър на културата Найден Тодоров

"Неслучайно се опитваме да свързваме нашите награди с 24 май. Защото хората на културата, хората на изкуството, са онези, които ни правят нация. Онези от малкото, които днес ни карат да сме горди. Днес нямаме много поводи да бъдем горди. Но вие - вие се повод за всички нас да бъдем горди. Един много особен ден е 24 май. Не е на освобождение, не е на независимост, не е и на съединение и въпреки това това е най-големият ни празник. Защото ако нямаме дух, ако нямаме култура - какъв народ ще бъдем тогава. Културата обаче има минаги нужда от водачи. Хора, които да бъдат светлина за останалите. Днес сме се събрали тук, за да почетем вас като хора, които осветяват пътя на останалите. Искам да ви благодаря за това, което правите и което ще правите. За мен в България има два големи празника - 24 май - 1 ноември. на тях почитаме тези хора, на които трябва да сме благодарни винаги. Аз ви благодаря днес и съжалявам, че този ден е само един - защото всъщност трябва да ви благодарим всеки ден".


Актьорът Ицхак Финци, който през април навърши 90, беше удостоен със „Златен век“ – огърлие и грамота за изключителен принос: 

"Намирам, че това е признание не само за нещата, които съм правил досега, а и за това, което в момента, сега правя. Това е моето участие в една платформа за обучение на деца и възрастни - нарича се "Филизи 33", основана от мен и Лиза Боева и там аз активно работя. Много се радвам, че това признание е и за тази моя активна дейност. Благодаря много".

Със същата награда като Ицхак Финци бяха отличени и журналиста Иван Гарелов и актьора Владимир Пенев.

"Бях на Христова възраст, когато получих орден "Кирил и Методий - първа степен, за филмите си за Камбоджа и Виетнам. Сега на 80 години получавам такава награда - за съжаление не за нещо конкретно, а за възраст. Затова оценявам наградата като израз на уважение към моята професия. Жерналистите трябва да бъдат поставяни редом с останалите дейци на културата", каза Иван Гарелов.

"Аз не съм се връщал в министерството отпреди 10 години, когато за кратко бях министър и сега ми е изключително приятно, че се връщам по такъв повод. Благодаря много, чувствам се наистина специален", сподели Владимир Пенев.

Актоьорът Владо Пенев (вдясно) с наградата

Сред наградените със „Златен век“ – звезда и грамота за значим принос бяха езиковеда проф. Владко Мурдаров и Александър Петров – поет, автор на текстове на хитове като „Бъди какъвто си“, „Богатство“, „Жулиета“, „Любовта без която не можем“.

Владко Мурдаров:

"За разлика от всички хора, които говориха досега, аз съм стъпил върху три кита едновременно. От една страна е езикът, от друга - преводите и - разбира се, преподавателската дейност. Радвам се, че тези три кита ме крепят за продължавам да се развивам - докато мога".

Александър Петров:

"Приемам тази награда и от името на всички - тези толкова талантливи музиканти, композитори и артисти, които популяризираха стоховете. Обичаха ги, обчичаха ги в музика и ги популяризираха между хората".

Отличия получиха още композиторът Хайгашод Агасян, актьорът Марин Янев, актрисата Анна Мария Гюзелева, академичен цирк „Балкански“, оперният певец Марио Николов, издателят Иван Гранитски, директорът на Националната галерия Яра Бубнова. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26