Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва половината германци смятат, че коалицията на Шолц ще оцелее до края на мандата си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Само половината от германците смятат, че управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц ще оцелее до края на мандата си през 2025 г. Това сочат резултатите на публикувано вчера социологическо проучване на агенция "Форза", цитирано от "Ройтерс" и БТА.

В коалицията участват социалдемократите, "Зелените" и ориентираната към бизнеса Свободна демократическа партия. Тази седмица се стигна до ескалация на спора между тях за бъдещето на отоплителната система на Германия. Свободната демократическа партия във вторник блокира внасянето в парламента на законопроект, изготвен от контролираното от "Зелените" министерство на икономиката. В законодателното предложение се предвижда забрана за повечето нови петролни и газови отоплителни системи от следващата година.

Свободната демократическа партия обаче призова за сериозни изменения на законопроекта. "Зелените" обвиниха Свободната демократическа партия в "блокаж на политики" и предупредиха, че може да се стигне до правителствена криза.

От проучването на "Форза" става ясно, че 54 процента от германците подкрепят провеждането на нови избори в случай на разпадане на коалицията.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роб Уотсън: Травмата в Би Би Си е голяма, доверието е накърнено

Британска медийна корпорация Би Би Си е еталон за безпристрастност и достоверност. Тази седмица тя остана без генерален директор и шеф на новините - сърцето на всяка медия от този ранг. Двамата подадоха оставки след като стана ясно, че в телевизионно предаване на ВВС, излъчено преди президентските избори в Съединените щати, монтаж на реч на..

публикувано на 15.11.25 в 11:40

Съветът на ЕС и ЕП постигнаха споразумение по бюджета на Съюза за 2026 г.

Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха споразумение по годишния бюджет на Съюза за 2026 г. С обща сума от 192,8 милиарда евро в поети ангажименти и 190,1 милиарда евро в плащания, финансовата рамка ще подкрепи основните приоритети на ЕС - повишаване на конкурентоспособността, укрепване на отбранителната готовност, хуманитарна..

публикувано на 15.11.25 в 11:25
Деница Сачева

Не са планирани коледни добавки за пенсионерите тази година

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, заяви в интервю за NOVA заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева.  Тя уточни, че възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени.  По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Деница..

публикувано на 15.11.25 в 11:13
Каракас, Венецуела, 12 ноември 2025 г.

Проф. Едуардо Троконис: Действията на САЩ в Карибския басейн са в рамките на международното право

"Южно копие" - военна операция с това име обяви ръководителят на Пентагона Пийт Хегсет, а целта ѝ е противодействие на накротрафика в Западното полукълбо. Напрежението в Карибския басейн се засилва в последните месеци, след като президентът Доналд Тръмп изпрати армията срещу предполагаеми трафиканти на наркотици. Вчера при нов такъв удар загинаха..

публикувано на 15.11.25 в 11:10
Румен Радев

Радев: Самото назначаване на особения управител на "Лукойл" е извън закона

Президентът Румен Радев заяви, че назначаването на изпълнителният директор на НАП Румен Спецов на поста особен търговски управител на "Лукойл" е извън закона.  "Защото съгласно техния закон, той трябва да разработи подробен шестмесечен план за дейността и да го представи в Съвета за сигурност към Министерски съвет, където да бъде одобрен...

публикувано на 15.11.25 в 11:00

Среща на ООН за климата: Възможно ли е едновременно да се развива икономиката и да се опази планетата?

"Не съм метеоролог" - по този начин Патрик Поян, ръководителят на френския петролен концерн "Тотал", отклони въпрос на Франс прес относно нарасналата сила на тропическите бури, която учените свързват с глобалното затоплане. Поян е сред малкото високопоставени представители на големи енергийни компании, които присъстваха на 30-тата..

публикувано на 15.11.25 в 10:55
Росен Желязков

Желязков за дерогациите: Сега пред нас важната задача е да осигурим нормална доставка на нефт

Премиерът Росен Желязков коментира постигнатите от Великобритания и Съединените щати дерогации от санкциите срещу руския гигант "Лукойл". Той каза, че такива санкции създават и предпоставки за бърза реакция  и екипът на правителството не е спирал да работи и да разговаря с партньорите. Когато се работим ефективно, с подкрепата на мнозинството и..

публикувано на 15.11.25 в 10:49