Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смут в образователния сектор на Великобритания заради изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Британските училища са объркани от бързия темп на развитие на изкуствения интелект и не вярват, че технологичните фирми ще защитават интересите на учениците и учебните заведения. Това стана ясно след като група директори на училища публикува във вестник "Таймс" тревожно писмо. В него дори се казва, че изкуственият интелект е най-голямата заплаха за образованието и се отправят критики към правителството, че реагира твърде бавно на тази опасност. При това става дума за едни от най-елитните училища във Великобритания.

Начело на тази група е сър Антъни Селдън - директор на Epsom College. Групата на практика създава нов орган, който да съветва и защитава училищата от рисковете от изкуствения интелект. Според директорите е много важно училищата да си сътрудничат, за да се гарантира, че изкуственият интелект работи в техен най-добър интерес и този на учениците, а не на големите компании за образователни технологии. Учредяването на този орган става въпреки че правителството на премиера Риши Сунак обяви, че е наясно с проблема и се вземат мерки за "предпазни рамки" за изкуствения интелект, така че той да бъде успешно регулиран. Директорите смятат, че вече е късно за обещания и трябва да вземат нещата с собствените си ръце. А иначе самият Антъни Селдън бе казал по-рано, че изкуственият интелект може и да донесе най-голямата полза за човечеството след откриването на печатната преса, но рисковете са "по-сериозни от всяка заплаха, пред която са се изправяли някога училищата"Изкуственият интелект би могъл да бъде "зловещ и опасен", са думи на Селдън.  "Ученето е най-добро, човешките същества са най-добри, когато са изправени пред предизвикателства и преодоляват тези предизвикателства. AI ще улесни живота и ще премахне ученето и преподаването – освен ако не го изпреварим", казва още той за "Таймс".

Цитиран е също един от "кръстниците" на изкуствения интелект - професор Стюарт Ръсел, че министрите не правят достатъчно, "за да избегнат възможността свръхинтелигентните машини да унищожат човечеството". Междувременно "Файненшъл таймс" излезе с интересна статия за изкуствения интелект, започвайки с пример с 16-годишна ученичкаот Южен Лондон, която използвала ChatGPT — мощен, свободно достъпен софтуер с изкуствен интелект, способен да пише сложни отговори на поставени задания. Ученичката е била приятно изненадана как софтуерът ѝ е намерил много подходяща и изчерпателна информация по нейната тема, каквато тя преди това не успявала да намери.

Интензивни са спекулациите относно дългосрочните последици върху множество индустрии и дейности. Никъде обаче въздействието не се усеща толкова незабавно, колкото в образованието. За една нощ, вместо да се трудят чрез традиционни упражнения, предназначени да развиват обучението и уменията, учениците могат просто да инструктират компютър да съставя есета, да отговаря на математически въпроси или бързо да изпълнява сложни курсови задачи и да предават резултатите като свои собствени.

Притесненията относно базираното на AI плагиатство накараха редица институции да наложат пълна забрана на така наречените "ботове" като ChatGPT. Прилагането на забраната обаче е трудно, тъй като откриването кога технологията е била използвана досега е ненадеждно. Като се има предвид колко широко разпространена е технологията, някои преподаватели се движат в обратната посока и предпазливо експериментират с начини за използване на генеративен изкуствен интелект, за да подобрят своите уроци. "Файненшъл таймс" пише, че в резултат на всички тези емоции около изкуствения интелект училищата и университетите са били принудени фундаментално да преосмислят начина, по който провеждат както обучението, така и академичните тестове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина холивудският актьор Майкъл Медсън

Известният холивудски актьор Майкъл Медсън е починал на 68-годишна възраст. Причината за смъртта е сърдечен удар. Властите са потвърдили, че няма признаци за насилствена смърт. Актьорът е бил открит в безсъзнание в ранните сутрешни часове, съобщи в. "Гардиън“, цитиран от БГНЕС. „През последните две години Майкъл работеше неуморно върху независими..

публикувано на 03.07.25 в 22:11

Горски работник е загинал в борбата с огнената стихия край Измир

Горски работник е загинал докато се е борил с огнената стихия край турския курорт Чешме в окръг Измир, съобщи в платформата Екс министърът на земеделието Ибрахим Юмаклъ. По-рано беше съобщено за загинал 81-годишен трудно подвижен мъж при пожара в община Йодемиш, на 100 километра източно от Измир.  Възрастният мъж е от едно от трите села,..

публикувано на 03.07.25 в 22:03

Камарата на представителите в Конгреса прие "големия и красив" законопроект на Тръмп

Камарата на представителите на американския Конгрес прие "големия и красив", както го нарича президентът Доналд Тръмп, закон за намаляване на федералните данъци и на федералните разходи. Двама конгресмени от Републиканската партия гласуваха против заедно с всички от Демократическата партия и резултатът от вота е 218 "за" срещу 214. До..

публикувано на 03.07.25 в 21:55
Жега в Испания, 12 август 2021 г.

Високите температури в Испания взеха още две жертви

Още две жертви на високите температури в Испания. Починали са мъж на 52 години и жена на 53. Мъжът, който е имал предшестващи заболявания, е бил лекуван от медицински екип в дома си и е преместен в болница "Ла Плана" във Виляреал, област Валенсия, където е починал. Той се е прибрал у дома, след като се е почувствал зле на работа. 53-годишната..

публикувано на 03.07.25 в 21:51

Стачка на френските авиодиспечери обърка въздушния трафик в Европа

Стачка на френските авиодиспечери блокира пътуванията на десетки хиляди пътници и обърка въздушния трафик и в други страни в Европа.  933 полета са били провалени днес във Франция заради стачката на авиодиспечерите, както съобщи Дирекцията за гражданска авиация. Отменени са около една четвърт от полетите на парижките летища Шарл дьо Гол и..

публикувано на 03.07.25 в 21:33

Програма на НФК за културни продукти в периферните райони - отворена за кандидатстване през август

Индикативната програма за развитие и достъп до културни продукти в периферните райони в и извън страната на Националния фонд култура (НФК) за 2025-а ще бъде отворена за кандидатстване в началото на месец август.  По повечето от грантовете ще се кандидатства между 1 или 2 месеца. Това заяви пред депутатите от Комисията по политиките за българите..

публикувано на 03.07.25 в 20:45

От 12 юли приложение ще следи дали кандидат-шофьорите се обучават реално

От 12 юли GPS приложение ще следи в реално време дали кандидат-шофьорите се обучават реално на теория и кормуване.  През последните 6 месеца школите за обучение на шофьори можеха да използват пробно дигиталното приложение, а сега то става задължително.  Пред парламентарната комисия по транспорт вицепремиерът Гроздан Караджов обясни: Не може..

публикувано на 03.07.25 в 20:33